iswinoujscie.pl • Czwartek [11.01.2018, 17:48:05] • Polska

5 rzeczy, których nie wiesz o alergiach

5 rzeczy, których nie wiesz o alergiach

fot. Organizator

Alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Dopada ona mieszkańców wszystkich zakątków świata. Z roku na rok naukowcy informują o nowych nietolerancjach. Choć alergie to jeden z głównych tematów dzisiejszych rozmów i wiadomości, nadal mało o nich wiemy. Oto kilka ciekawostek, które warto poznać.

Jak podaje Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) w raporcie dotyczącym alergii, szacuje się, że do roku 2025 aż połowa mieszkańców Europy będzie borykała się z choćby jednym typem alergii. Bez względu na to, czy są to pyłki, nietolerancje pokarmowe czy konserwanty - niepokojące dane zmuszają nas do poznania naszego głównego wroga, alergii.

- Jak skutecznie walczyć z alergią? Wszystko zależy od tego, co nas uczula. Z alergiami skórnymi, pokarmowymi czy wziewnymi pomoże nam właściwa diagnoza postawiona przez specjalistę oraz terapia farmakologiczna. W przypadku alergenów, które pojawiają się w naszym domu, konieczne jest precyzyjne sprzątanie przy użyciu odpowiednich produktów oraz detergentów. Niezawodne w walce z domowym roztoczem jest odkurzanie. Bez względu na to, czy w domu są alergicy, czy nie. – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert z firmy WORWO, producenta worków do odkurzaczy, który w swojej ofercie posiada worki Anti-Odour stworzone z myślą o alergikach i właścicielach zwierząt futerkowych. - Wielu ludzi posiłkuje się zakorzenionymi mitami lub niepełnymi informacjami na temat alergii. W walce z uczuleniem pomoże przede wszystkim dogłębna diagnoza. – dodaje.

Na alergię nigdy nie jest za późno
Jeszcze dekadę temu alergie były przypadłością dzieci. Pierwsze objawy można było u nich zauważyć już we wczesnych latach, a nawet miesiącach życia. Współcześnie, ilość szkodliwych substancji, na które jesteśmy wystawieni, a także silny stres i zła dieta, sprawiają, że alergikami możemy zostać nawet po 50. roku życia. Nawet, jeśli dany alergen nie uczulał nas do tej pory, nie oznacza to, że jesteśmy alergoodporni. Z tego powodu należy bacznie obserwować, czy nasz układ odpornościowy nie zaczyna wykazywać pewnych nietolerancji.

Wstydliwy problem roztoczy
Jednym z najczęstszych alergenów, który znajduje się w naszych domach, są roztocza. Jak się jednak okazuje, to nie one same są źródłem problemu, lecz ich… odchody. A dokładniej zawarte w nich białka. Za tą alergią przemawiają liczby - 1 g kurzu zawiera około 250 000 odchodów roztoczy. Tylko odpowiednie sprzątanie i zachowanie higieny pozwolą na walkę z uczuleniem, a na pewno zneutralizują jego uciążliwe objawy.

Sierść albo nie sierść - oto jest pytanie
Stosowanym przez nas lekarstwem w walce z uczuleniem na psy lub koty jest adoptowanie zwierząt z włosiem, a nie z sierścią. Wbrew powszechnej opinii sierść nie jest jednak jedynym powodem występowania alergii. Osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort, gdy w pobliżu pojawia się futrzasty czworonóg, mogą być uczulone również na alergeny znajdujące się w ślinie lub gruczołach pupila. Zanim przygarniemy pupila powinniśmy upewnić się, że jego codzienne towarzystwo będzie dla nas właściwe.

Kobiece sprawy a alergia
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może nasilać objawy alergii u kobiet borykających się z uczuleniem. Powodem tego jest podwyższony poziom hormonów oraz ogólne osłabienie organizmu. Warto w tym czasie mieć przygotowaną dodatkową paczkę chusteczek, świeżą pościel i mieszkanie wolne od kurzu. Nigdy nie wiadomo, jaki objaw alergii nas zaatakuje.

Muzykoterapia nie pokona alergii
Tak samo, jak biorezonans, akupunktura czy oberon. W walce z alergią pomóc może tylko terapia farmakologiczna, odstawienie produktów czy substancji, które nas uczulają oraz czyste i przewietrzone mieszkanie. Wszystkie inne sposoby działają na zasadzie efektu placebo i nie skutkują poprawą samopoczucia na długo.
Alergia, choć jest topowym tematem, nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Tylko poznanie jak największej liczby informacji na jej temat pomoże w codziennej walce z dokuczliwym katarem, wysypkami czy ogólnym osłabieniem.

Justyna Babiuch
Specjalista ds. PR

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/52399/