iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.12.2017, 14:33:57] • Świnoujście

Tradycja choinki nie zaczęła się od iglastego drzewka

Tradycja choinki nie zaczęła się od iglastego drzewka

Autor: lassedesignen( fot. Fotolia.com )

Niektóre źródła mówią, że tradycja ubierania choinki sięga czasów starożytnego Rzymu. To tam miał pojawić się zwyczaj ozdabiania drzewa liściastego bluszczem i laurem by udobruchać boga urodzaju.

Podobny zwyczaj mieli również Celtowie jak i również Egipcjanie jednak był to raczej zwyczaj przyozdabia gałęzi drzew uwieszonych u sufitu.

Na początku na polskich terenach była to Podłaźniczka czyli czubek jodły, świerku lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w okresie Bożego Narodzenia.

W każdym razie zwyczaj przyozdabiania drzewka jest mocno związany z tradycją pogańską i kultem wiecznie zielonego drzewka.

Idea przyozdobienia iglastego drzewka przywędrowała do nas z protestanckich Niemiec w okresie zaborów czyli na przełomie XVIII i XIX wieku. Ciekawostką może być fakt, że tradycja ta na początku występowała tylko w dużych miastach dopiero znacznie później przywędrowała do małych miasteczek i pod wiejskie strzechy.

Choinki dekorowano ciastkami, piernikami, rajskimi jabłuszkami i orzechami. Później doszły
własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż.

Bombka choinkowa to znacznie późniejszy wynalazek. Wykonanie pierwszej bombki, zwane też datuje się na rok 1847. Źródła historyczne podają, że pierwsze bombki zwane też bańkami
zostały wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera.
W Polsce natomiast pojawiły się w XIX wieku, a ozdoby sprowadzano z Norymbergii.

Ozdoby w kształcie bombki na początku imitowały tylko orzechy i inne owoce.
Dopiero
z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajacyków.

Ciekawostką jednak jest fakt, że obecnie to Polska jest światowym potentatem w produkcji bombek choinkowych. W większości produkcja trafia na eksport do USA, ale także do Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii, Nowej Zelandii, a nawet RPA.

Ważna jest również symbolika pewnych ozdób choinkowych. Światełka choinkowe to obrona dostępu złym mocom, a także miały za zadanie
odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi czyli tzw.
zły urok. Obecnie w chrześcijańskiej symbolice religijnej ma symbolizować światłość Chrystusa który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

Orzechy miały nieść siłę i dobrobyt, a anioły miały opiekować się domem. Za to Gwiazda na czubku choinki, którą przyozdabia się drzewko dopiero od końca XIX wieku ma pomagać powrotom do domu z dalekich stron.

Obecnie w tradycji chrześcijańskiej żywe drzewko jest symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/52150/