iswinoujscie.pl • Piątek [24.11.2017, 08:12:12] • zachodniopomorskie

Ratujemy życie polskich i niemieckich noworodków

Ratujemy życie polskich i niemieckich noworodków

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wczesne badania przesiewowe noworodków w kierunku wad wrodzonych metabolizmu i zaburzeń endokrynologicznych uratowały kilkadziesiąt maluchów z Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Dzięki środkom z Programu Interreg Va w regionach po obu stronach Odry uda się pomóc 120 tys. noworodków, ich rodzinom, naukowcom, lekarzom i mieszkańcom regionów. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig wizytowali Pomorski Uniwersytet Medyczny, który realizuje projekt RareScreen.

- Wszyscy jesteśmy zachwyceni Państwa wynikami. Chcemy, by nasze dzieci były zdrowe i mogły się rozwijać. To nasz wspólny cel i cieszę się że współpraca z uczelnią w Greifswaldzie tak dobrze się rozwija. Również jestem ojcem i wiem, jak ważna jest szansa na wczesne przebadanie. Wszystkie noworodki i ich rodzice powinny mieć taką możliwość. Korzystajmy z wiedzy medycznej, by pomagać dzieciom. - powiedział Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Pomorze Zachodnie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie rozpoczęto badania przesiewowe pod kątem wrodzonego przerostu nadnerczy – bardzo ciężkiego zaburzenia genetycznego mogącego nawet zagrażać życiu. Z kolei Meklemburgia Pomorze-Przednie było pierwszym landem w Niemczech, gdzie rozpoczęto badania przesiewowe noworodków pod kątem mukowiscydozy. Wszystko zaczęło się w 2012 r. dzięki wspólnemu projektowi Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie. Efektem ich pracy było kilkadziesiąt uratowanych noworodków i przebadanie 37 tys. maluchów z Polski oraz blisko 29 tys. dzieci z Niemiec. Dzięki kolejnej edycji Programu Interreg Va, te prace są kontynuowane.

Tym razem obok wspomnianych już uczelni „Innowacyjny, polsko-niemiecki transgraniczny program wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków – RareScreen” współrealizują także Uniwersytet Medyczny Charité w Berlinie, warszawski Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Wsparcie trafi do 120 000 polskich i niemieckich noworodków, ich rodzin, naukowców, pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz studentów polskich i niemieckich uczelni medycznych.

Celem wartego blisko 3,4 mln euro projektu RareScreen jest rozbudowa transgranicznej polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie innowacyjnej, wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków. Projekt przyczyni się do obniżenia współczynników umieralności noworodków i niemowląt, które są wskaźnikami jakości życia społeczeństwa i efektywności funkcjonowania opieki zdrowotnej. Współpraca jest kontynuacją projektu PomScreen, który był unikalny w skali europejskiej. Badania przesiewowe noworodków służą wczesnemu wykrywaniu rzadkich chorób genetycznych, które przy braku objawów w pierwszych dniach życia, nie są odpowiednio wcześnie rozpoznawane i leczone. Skutkuje to zgonem noworodków lub wielonarządowymi powikłaniami. Szacuje się, że 1 na 1400 noworodków jest dotknięty którąś z chorób rzadkich objętych badaniami przesiewowymi.

RareScreen pozwoli o poszerzenie dotychczasowej współpracy o nowych partnerów, nowy region – Brandenburgię oraz o nowe metody diagnostyczne, co stworzy unikalne możliwości poprawy opieki zdrowotnej. Lista diagnozowanych do tej pory chorób rzadkich poszerzona zostanie m.in. o badania w kierunku ciężkich, złożonych zaburzeń odporności (SCID) oraz rodzinnej hipercholesterolemii.

- Ten projekt ratuje życie naszych maluchów, ale innych dobrych działań integrujących Polaków i Niemców nie brakuje. W zachodniopomorskich szkołach promujemy zdrowe odżywianie. Nasze instytucje kultury, jak np. Opera na Zamku otwiera się z ofertą na melomanów z Niemiec. Właśnie w ten sposób budujemy trwałe więzi w relacjach po obu stronach Odry. - Przekonuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Program współpracy Interreg VA na lata 2014-2020 to 134 mln euro dla Pomorza Zachodniego, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Brandenburgii na wspólne projekty w takich dziedzinach jak natura, kultura, transport, mobilność, edukacja oraz współpraca transgraniczna.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/51726/