Schemat działania oszustów we wszystkich przypadkach był bardzo podobny. Do mieszkańców różnych dzielnic Szczecina dzwoniła osoba podająca się za policjanta CBŚP. W trakcie rozmowy przekazywano informację o prowadzeniu działań, które mają uniemożliwić dokonanie kradzieży pieniędzy z kont bankowych starszych ludzi. Osoba podająca się za funkcjonariusza, aby uwiarygodnić pełnioną przez siebie funkcję proponowała, by natychmiast zadzwonić na numer 997, bez odkładania słuchawki. Osoby, które wczoraj otrzymały taki telefon nie dały się nabrać. Ich ostrożność wzbudziły pytania jakie zadawali rzekomi policjanci. Dotyczyły one ich zasobów finansowych, m.in. tego ile posiadają pieniędzy i jakie mają konta bankowe.
Pamiętajmy, pomysłowość oszustów nie zna granic. Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Zdarza się, że wcześniej dzwonią do pokrzywdzonych podając się np. za pracowników poczty czy ZUS-u prosząc o podanie numeru telefonu komórkowego i potwierdzenie adresu. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób. Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Zespół Prasowy KWP w Szczecinie