Rzecznik Prezydenta Miasta • Poniedziałek [12.05.2008, 13:32:20] • Świnoujście

Ostsee - Zeitung o Świnoujściu

W pierwszą sobotę maja w weekendowym wydaniu niemieckiego Ostsee - Zeitung ukazał się obszerny artykuł na temat naszego miasta. Otwarcie granic dla ruchu samochodowego i związany z tym wzmożony ruch turystyczny, renoma miasta jako uzdrowiska, historia miasta, najczęstsze pytania odwiedzających świnoujskie Centrum Informacji Turystycznej, gospodarka, plany rozwoju miasta - te m.in. tematy zostały poruszone na dwóch stronicach wspomnianego wydania.

Siłę przekazu tego artykułu zaobserwowały pracownice Centrum Informacji Turystycznej, które po ukazaniu się artykułu odwiedziło wielu turystów, powołujących się na reportaż, (często mając ze sobą wyrwane stronnice dziennika z częścią dotyczącą Świnoujścia).

„Neues Miteinander auf Usedom” (Nowe współżycie na wyspie Uznam) – zgodnie z tytułem artykułu, jego tematem jest ukazanie „nowej” wspólnoty wyspy Uznam, która powstała dzięki otwarciu granic i ułatwieniu obustronnego przemieszczania się.

Już na wstępie artykułu autorka zauważa zainteresowanie turystów niemieckich Świnoujściem oraz profesjonalizm i życzliwość pracowników biura Centrum Informacji Turystycznej, będącego często miejscem pierwszego kontaktu turysty z miastem (na podstawie ponadgodzinnej wizyty w biurze i rozmowy z jego pracownikiem, Panią Iwoną Wojtal oraz odwiedzającymi). Dostępność materiałów informacyjno – promocyjnych w trzech językach, znajomość języka niemieckiego przez pracowników biura oraz uprzejmość względem turystów przyczyniają się do zadowolenia turystów goszczących w mieście. Kilkakrotnie cytowane są wypowiedzi turystów, zapytanych o cel przyjazdu – raz jest to pobyt kuracyjny, innym razem „podróż sentymentalna” do miejsc dzieciństwa czy korzeni rodzinnych, przeważnie pobyt wypoczynkowy i zwiedzanie. O celach przyjazdów turystycznych, preferowanych terminach pobytów oraz wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom gości wypowiada się także Pan Damian Iwanicki, menadżer Hotelu Gold oraz Domu Zdrojowego Senator.

Jednak nie tylko o turystycznej funkcji miasta i jego konkurencyjności (nie tylko cenowej) w stosunku do innych, polskich i niemieckich miejscowości turystycznych możemy przeczytać w artykule. Złożona i ciekawa historia miasta, zbliżające się obchody 250-lecia nadania praw miejskich a zarazem 70-lecie polskiego Świnoujścia przypadające na 2015 rok, gałęzie gospodarki, w tym funkcjonowanie portu morskiego, zatrudnienie w różnych dziedzinach przemysłu oraz wskazanie wolnych miejsc pracy to inne z poruszanych kwestii. Autorka wspomina także (na podstawie informacji uzyskanych w Urzędzie Miasta od Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, Pani Katarzyny Rówińskiej) o planowanych inwestycjach w zakresie turystyki ( rozwoju „nowej” Dzielnicy Nadmorskiej, rozbudowie portu jachtowego czy powstaniu Aquaparku).

Ukazanie się tak obszernego materiału pokazującego różne aspekty miasta jest niezwykle cenne i pozwala przełamywać stereotypy funkcjonujące nadal w świadomości wielu Niemców, które wynikają bardzo często z niewiedzy o naszym kraju (mieście). Dla części z Niemców Świnoujście kojarzy się głównie z tanim „ rynkiem polskim”, stąd też cieszy fakt, że dziennikarze niemieccy ukazali miasto w innym świetle.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/5108/