iswinoujscie.pl • Niedziela [24.09.2017, 19:29:35] • Świnoujście

Czytelniczka pyta, policja odpowiada. Jakie prawa mają pojazdy uprzywilejowane? Radiowóz z impetem jechał prosto na mnie pod prąd

Czytelniczka pyta, policja odpowiada. Jakie prawa mają pojazdy uprzywilejowane? Radiowóz z impetem jechał prosto na mnie pod prąd

fot. iswinoujscie.pl

Do naszej redakcji napisała Czytelniczka, która ma wątpliwości w związku z poruszaniem się radiowozów jadących na interwencję. Według opisu sytuacji, jaka miała miejsce na jednej z ulic w centrum miasta, kierowca jadącego na sygnale radiowozu nie do końca zachował ostrożność i niewiele brakowało, a doszłoby do zderzenia z innym samochodem. Co na to policja?

- Czy radiowóz jadący na interwencję na sygnałach świetlnych i dźwiękowych w biały dzień, kiedy jest duży ruch na ulicach, ma prawo wjechać z ogromną prędkością bez zachowania jakiejkolwiek ostrożności pod prąd na rondo? - zaczyna się list Czytelniczki. Dalej następuje opis zdarzenia, które skłoniło mieszkankę Świnoujścia do zadania takiego pytania. Sytuacja miała miejsce w poniedziałek 18 września około godziny 11:40 na rondzie przy kościele. Kierująca samochodem Czytelniczka wyjechała na nie od strony ul. Konstytucji 3 Maja, po czym usłyszała sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego. Po sekundzie, tylko dzięki mojej szybkiej reakcji nie doszło do uderzenia w mój samochód przez radiowóz, który z impetem wjechał prosto na mnie pod prąd. Mój syn, siedzący obok, nie mógł uwierzyć w to czego był świadkiem. Wystarczyła sekunda, gdybym znajdowała się o pół metra dalej i nie zahamowała gwałtownie mogłoby to skończyć się dla nas tragicznie. Rozumiem, wykonywanie obowiązków służbowych, ratowanie życia ludzkiego etc.ale za tym wszystkim powinien iść również rozsądek i zachowanie bezpieczeństwa - kończy relację Czytelniczka. Redakcja portalu iswinoujscie.pl postanowiła zadać pytanie rzecznikowi miejskiej policji.

Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

- Pojazd uprzywilejowany to taki, który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Pojazdem uprzywilejowanym będą zatem np. jadące na sygnale karetka pogotowia, wóz straży pożarnej oraz policyjny radiowóz. Jak sama nazwa wskazuje, pojazdy uprzywilejowane mają specjalne prawa na drodze. Kierowca takiego pojazdu może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów z zachowaniem szczególnej ostrożności. Oznacza, to że kierującego takim pojazdem nie obowiązują m. in. ograniczenia prędkości, może wjechać „pod prąd”, wyprzedzać w miejscach gdzie obowiązuje taki zakaz czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Art. 9 kodeksu drogowego nakazuje: „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Pojazdowi uprzywilejowanemu ułatwić przejazd są zobowiązani również piesi, powstrzymując się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli mają zielone światło lub już znajdują się na przejściu - informuje asp. sztab. Beata Olszewska oficer prasowy KMP w Świnoujściu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/50838/