Przeczytałem na stronie iswinoujscie.pl artykuł pt. "Będzie nowa ulica" – zaczyna swój list pan Mateusz, nasz Czytelnik. - Dotyczy on nadania jednej z ulic na Osiedlu Przytór-Łunowo nazwy "Osiedlowa". Mam w związku z tym pewne pytanie (a właściwie kilka!), które postanowiłem wysłać właśnie do Redakcji ww. portalu informacyjnego, ponieważ pojawiały się na nim już wcześniej ciekawe artykuły na temat nazw świnoujskich ulic.
Od razu chciałbym zaznaczyć, że od kilku lat nie mieszkam już w Świnoujściu i bywam w tym pięknym mieście jedynie okazjonalnie - czytamy dalej w liście. - Niemniej jednak już od dziecka lubiłem mapy i często je przeglądałem, stąd znałem nazwy wszystkich świnoujskich ulic. A teraz wracam do mojego pytania: otóż na wielu starszych i nowszych planach Świnoujścia, w tym także i w serwisie "Google Maps", zaznaczona jest ul. Osiedlowa na Warszowie, odchodząca od ul. Barlickiego. W miejscu tym jest kilka bloków mieszkalnych, jednak nie mają one numerów adresowych przypisanych do ul. Osiedlowej, lecz do Barlickiego. Nazwa ul. Osiedlowej nie widnieje też na żadnej tabliczce. Co więcej ulica ta pojawia się tylko na niektórych mapach, na niektórych zaś jej nie ma, ewentualnie zaznaczona jest jedynie sama linia ulicy bez nazwy. Chciałbym się więc dowiedzieć, co się stało z tą warszowską ul. Osiedlową? Istnieje ona czy nie? A może kiedyś istniała, a teraz już jej nie ma? Zakładam, że obecnie już nie ma takiej nazwy na Warszowie (bo wówczas nie można byłoby jej nadać ulicy w innym miejscu). Jeśli jednak (już) jej nie ma, to dlaczego wciąż pojawia się czasami na mapach i planach? Jak ona w ogóle na mapy trafiła? Czyżby była to tylko nazwa potoczna?
Jeśli chodzi o świnoujskie ulice - pisze dalej pan Mateusz, - to oprócz ul. Osiedlowej, jest też kilka innych podobnych zagadek:
1. Ul. Portowa, która podobno była do niedawna na Warszowie, koło dworca PKP. Oznaczano ją na mapach w różnych miejscach. Czasem tym mianem określano plac manewrowy dla autobusów PKS i komunikacji miejskiej. Czasem zaś ścieżkę od ul. Okólnej do torów kolejowych. Po pewnym czasie ulica Portowa zniknęła z map, a potem pojawiła się znowu, tym razem już na Uznamie, boczna od Karsiborskiej. Pytanie: co się stało ze "starą" ulicą Portową? Czy rzeczywiście istniała?
2. Ul. Żwirki i Wigury: podobnie jak warszowska ul. Osiedlowa, na niektórych mapach jest, na innych zaś jej nie ma. Na "Google Maps" jest, ale tylko przy dużym powiększeniu, bo jest to króciutka uliczka koło terminala promowego. Kilka lat temu byłem w tym miejscu specjalnie po to, by znaleźć ową tajemniczą ulicę (taka moja mała dewiacja), ale nie znalazłem w terenie żadnej tabliczki. Na większości nowych map ul. Żwirki i Wigury jest ignorowana. Czyżby ta nazwa była już nieaktualna?
3. Ul. Wodna i Nadbrzeżna: z lokalizacją tych ulic nie ma problemu, są to wjazdy na prom "Bielik" (Wodna po stronie Centrum, Nadbrzeżna po stronie Warszowa). Jak się zdaje, są to nazwy oficjalne. Pamiętam, że ul. Wodna mignęła mi kiedyś w wykazie ulic znajdujących się w poszczególnych obwodach wyborczych. Było to dość dawno temu; ja byłem jeszcze zbyt młody, by głosować. Nudziłem się, kiedy rodzice lub babcia poszli oddać głos, więc czytałem obwieszczenia w gablocie przed lokalem. Zobaczyłem ul. Wodną i zastanawiałem się, gdzie ona jest. Musiała być gdzieś w centrum, sądząc po tym, w jakim obwodzie się znalazła. Na szczęście serwis "Google Maps" zaspokoił moją ciekawość i znalazłem w nim zarówno ul. Wodną, jak też i jej bliźniaczkę na prawobrzeżu. Skoro jednak są to nazwy oficjalne, to czemu nie ma w terenie tabliczek z nimi? Mam nadzieję, że Redakcja iswinoujscie.pl pomoże mi w rozwiązaniu tych zagadek.
Co na to magistrat?