iswinoujscie.pl • Wtorek [29.08.2017, 20:35:55] • Świnoujście

Rzucany młot poleci na płytę piłkarską

Rzucany młot poleci na płytę piłkarską

fot. Sławomir Ryfczyński

Nikt nie konsultował z nami, lekkoatletami kompozycji stadionu lekkoatletycznego z boiskiem piłkarskim twierdzi Jerzy Łapiński, trener MKL Maraton, sędzia krajowy LA. Więc - dwie (?) rzutnie do pchnięcia kulą wymierzone na płytę piłkarską uważam za pomysł chybiony.

O nowym stadionie warto porozmawiać z fachowcami. Oto, co na ten temat ma do powiedzenia Jerzy Łapiński, trener MKL Maraton, sędzia krajowy LA:

Znajduję kilka niejasności w informacji p. Roberta Karelusa na temat nowego stadionu OSiR "Wyspiarz" przy ul. Matejki. Otóż - konsultacje międzyklubowe jakie pamiętam z roku 2014, dotyczyły ilości torów bieżni. Nikt natomiast nie konsultował z nami, lekkoatletami kompozycji stadionu lekkoatletycznego z boiskiem piłkarskim. Więc - dwie (?) rzutnie do pchnięcia kulą wymierzone na płytę piłkarską uważam za pomysł chybiony, zastanawia mnie sensowność rzutni do młotu i dysku (mniej). Wiadomo, że rzuty dyskiem i oszczepem większej szkody nie czynią niż piłkarskie "korki". Młot zdecydowanie tak. Inne szczegóły techniczne zostawiam dla wtajemniczonych. Ostateczne konsultacje nie ruszyły tematu: jaki chcielibyśmy mieć ten stadion. Moja wizja (bez utopii) dotyczy np. stadionu w Białogardzie, na którym mogą się odbywać Mistrzostwa Polski w LA i mecze piłkarskie "Iskry" Białogard. Za duże pieniądze mamy problem lekkoatletyczno-piłkarski, z którym pracujemy dziesiątki lat. A miało być tak fajnie. Rozwinięcie tematu zostawiam czytelnikom.

Konsultacje w sprawie modernizacji stadionu i przystosowania go do potrzeb –przede wszystkim szkolenia lekkoatletycznego - odbywały się nie tylko w 2014 roku, ale przede wszystkim w czerwcu 2015.

Było to spowodowane możliwością uzyskania od PZLA odpowiedniej certyfikacji, co wiązało się również z otrzymaniem z Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinasowania w kwocie 1,3 mln złotych.

Co na to magistrat?

- Wymóg certyfikacji, dzięki której stadion jest dopuszczony nie tylko do treningów, ale również do organizacji zawodów, na których wyniki uzyskiwane w warunkach zgodnych z przepisami będą ujmowane w oficjalnych statystykach, jako wyniki rekordowe i będą podstawą do nadawania zawodnikom określonych klas sportowych, wymusił niejako obowiązek wybudowania infrastruktury lekkoatletycznej w takiej formie jak obecnie, to znaczy ze wszystkimi elementami umożliwiającymi rozgrywanie zawodów oraz prowadzenia treningów we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Powstał naprawdę funkcjonalny stadion miejski, który oprócz uprawiania lekkiej atletyki, umożliwia również rozgrywki piłkarskie - wyjaśnia Robert Karelus.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/50427/