iswinoujscie.pl • Niedziela [03.09.2017, 20:30:15] • Świnoujście

Pytamy o reformę edukacji w naszych szkołach

Pytamy o reformę edukacji w naszych szkołach

fot. iswinoujscie.pl

W przeciwieństwie do innych gmin, w wyniku reformy edukacji, w Świnoujściu żaden z nauczycieli i pracowników administracyjnych nie straci pracy - twierdzi rzecznik prezydenta Robert Karelus.

Ponad 600 nauczycieli będzie od września uczyć dzieci w świnoujskich placówkach.

- Trudno podać dokładną liczbę, ponieważ część pracuje w kilku szkołach, a część ma obniżony wymiar godzin - informuje prezydencki rzecznik Robert Karelus - Do chwili obecnej trwają przemieszczania się nauczycieli miedzy szkołami.

W administracji w szkołach będzie ponad 66 etatów, a w obsłudze – prawie 201. Do 231 oddziałów uczęszczać będzie 4757 dzieci i uczniów. W tym do siedmiu przedszkoli miejskich- 1070 dzieci, do pięciu szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi -2859 uczniów ( w tym 50 w oddziałach przedszkolnych i uczniowie klas II i III gimnazjów). Do trzech szkół ponadgimnazjalnych uczęszczać będzie 740 uczniów, a do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego - 88, w tym 13 do przedszkola.

W ubiegłym roku naukę i wychowanie w świnoujskich placówkach oświatowych odbierało w sumie 4664 uczniów i dzieci, w tym 946 przedszkolaków. We wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta zatrudnionych było około 600 nauczycieli. Liczba etatów administracji i obsługi wynosiła w tym czasie 261,82 (w tym 62,92 administracji i 198,9 obsługi).

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, w wyniku reformy edukacji w całym kraju pracę straci nawet 10 tysięcy nauczycieli. A u nas?

-W przeciwieństwie do innych gmin, w wyniku reformy edukacji, w Świnoujściu żaden z nauczycieli i pracowników administracyjnych nie straci pracy - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

ZNP zauważa też, że reforma oznacza dla wielu nauczycieli pracę w kilku placówkach. Jak to będzie wyglądać w Świnoujściu?

- Nie prowadzimy statystyk ilu nauczycieli będzie pracować w kilku szkołach - przyznaje Robert Karelus. - Zależeć to będzie od aktualnych potrzeb edukacyjnych.

Reforma edukacji także dla Świnoujścia oznacza jednak reorganizację sieci szkół i placówek oświatowych.

W marcu br. rada miasta zdecydowaną większością głosów podczas sesji nadzwyczajnej podjęła uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Jak przypomina magistrat, przedłożony projekt uchwały i zawarte w nim rozwiązania zostały w ostatecznym kształcie wypracowane przez zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji sieci szkół i placówek oświatowych, powołany zarządzeniem prezydenta miasta.

W skład zespołu, oprócz zastępcy prezydenta ds. oświaty, naczelnika i pracownika wydziału edukacji urzędu miasta, weszli dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów, przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących w Świnoujskiej oświacie, a także przedstawiciele wszystkich klubów radnych. Na spotkania byli także zapraszani, w miarę potrzeb, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.

- Uznając zasadę, że adresatami sieci szkół są przede wszystkim uczniowie szkół i ich rodzice, którzy powinni mieć zapewnioną możliwość zapoznania się z pełną informacją o sieci szkół, modyfikowanej z związku ze zmianą ustroju szkolnego, członkowie zespołu odbyli 16 spotkań informacyjno – konsultacyjnych z rodzicami i nauczycielami, na których informowano o proponowanych zmianach i je konsultowano ze zgromadzonym gremium - informuje Robert Karelus. - Część uwag wniesionych przez rodziców, a także nauczycieli uwzględniono w ostatecznym projekcie sieci szkół. Przy projektowaniu sieci szkół podstawowych kierowano się względami demograficznymi, względami bezpieczeństwa uczniów, a także obecną bazą lokalową dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych i gimnazjów.

Sieć szkół podstawowych w Świnoujściu od 1 września 2017 r.:

1) Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Narutowicza 10, prowadząca klasy Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Olimpijczyków Polskich w Świnoujściu.

Zajęcia dydaktyczne klas młodszych odbywać się będą w budynku dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Narutowicza 10, a klas gimnazjum i klas starszych szkoły podstawowej w budynku przy ul. Witosa 12. Uczniowie poszczególnych klas będą przypisani do jednego budynku w cyklu kształcenia i w roku szkolnym. Przemieszczać będą się w razie potrzeby tylko nauczyciele. Właściwa i sprawna organizacja pracy w tym zakresie jest zadaniem dyrektora szkoły. Zarówno uczniowie dotychczasowej szkoły podstawowej, jak i gimnazjum osiągają bardzo dobre wyniki sportowe; w gimnazjum prowadzone są oddziały sportowe. W tej ośmioklasowej szkole podstawowej planowane są klasy z oddziałami sportowymi. Szkoła łącznie będzie dysponowała 3 salami gimnastycznymi, co znacznie ułatwi realizację planowanego profilu sportowego szkoły. Budynki oddalone są od siebie w linii prostej w odległości 890 m; jest to odległość, którą można pokonać w ciągu 15 min.

Dodatkowo Rada Miasta Świnoujście podjęła w dniu 9 lutego 2017 r. uchwałę, mocą której dzieci i młodzież szkolna realizująca obowiązek szkolny lub obowiązek nauki ma uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

2) Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Białoruska 2, prowadząca klasy Gimnazjum Publicznego nr 3 im. Orła Białego w Świnoujściu.

Zajęcia dydaktyczne klas młodszych odbywać się będą w budynku dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Białoruskiej 2, a klas gimnazjum i klas starszych szkoły podstawowej w budynku przy ul. Norweskiej 12; budynki szkół zlokalizowane są na sąsiednich ulicach w odległości ok. 50 m.

3) Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewiczaw Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Szkolna 1, prowadząca klasy Gimnazjum Integracyjnego w Świnoujściu.

Z mocy art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2017 6 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 60), z dniem 1 września 2017 r.

Zespół Szkół Publicznych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza w Świnoujściu, ul. Szkolna 1, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza w Świnoujściu i Gimnazjum Integracyjne w Świnoujściu, przekształci się w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Szkolna 1.

4) Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Staszica 17, prowadząca klasy Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu.

Zajęcia dydaktyczne klas młodszych odbywać się będą w budynku dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Staszica 17, a klas gimnazjum i klas starszych szkoły podstawowej w budynku przy ul. Kościuszki 11. Uczniowie poszczególnych klas będą przypisani do jednego budynku w cyklu kształcenia i w roku szkolnym. Przemieszczać będą się w razie potrzeby tylko nauczyciele. Właściwa i sprawna organizacja pracy w tym zakresie jest zadaniem dyrektora szkoły. Budynki szkół zlokalizowane są na sąsiednich ulicach w odległości ok. 80 m.

5) Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Sąsiedzka 13a.

Przedmiotowa uchwała ma charakter intencyjny i stanowi podstawę do zasięgania obligatoryjnych opinii Kuratora Oświaty - zgodnie z art. 208 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) oraz związków zawodowych - zgodnie z art. 209 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60). Opinia Kuratora Oświaty jest wiążąca i odnosi się do zakresu, o którym mowa w art. 206 ust. 2 pkt 1,2 i 4 cytowanej wyżej ustawy oraz zawiera w szczególności ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w tej uchwale oraz oceny zapewnienia dzieciom i młodzieży możliwości realizacji obowiązku szkolnego.

Zaproponowane w projekcie uchwały rozwiązania są wynikiem diagnozy demograficznej

mieszkańców Świnoujścia, posiadanej bazy dydaktycznej – przystosowanej i rozgraniczającej grupy uczniów wiekowo oraz stosownie do nich wyposażonej – informuje magistrat.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/50398/