iswinoujscie.pl • Czwartek [24.08.2017, 15:20:01] • zachodniopomorskie
Trwa walka z żywiołem
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Przerwany wał przeciwpowodziowy, zalane agregaty, podtopiona stacja pomp i budynek mieszkalny w Żukowie Morskim. Kolejny dzień trwa walka ze skutkami silnych opadów w okolicach Darłowa. Na prośbę wicemarszałka Jarosław Rzepy do akcji włączyło się wojsko. Na miejscu są już amfibie, a ok. godziny 11 do akcji ma się włączyć wojskowy śmigłowiec.
- Tuż po tym jak otrzymałem informacje o sytuacji na rzece Grabowej, jeszcze w dniu wczorajszym zwróciłem się do Wojewody Zachodniopomorskiego o szybką interwencję w postaci wysłania wojska. Mimo ciągłego monitorowania zagrożenia powodziowego i natychmiastowej interwencji pracownicy Zarządu Melioracji nie dysponują ciężkim sprzętem, który jest w takich sytuacjach niezbędny. – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.
Bardzo wysoki poziom wody na rzece Grabowej się wciąż utrzymuje, wały przeciwpowodziowe coraz mocniej przesiąkają, a grząski grunt utrudnia działanie. Mimo, że opady deszczu ustały, sytuacja w okolicach Darłowa wciąż jest bardzo trudna. Zlewnia rzeki Grabowej to ok. 100 km2 i to obrazuje jakiej skali żywioł trzeba opanować.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Przerwany wał od wczoraj próbują uszczelnić pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, na miejsce przybyło kilkudziesięciu żołnierzy wraz z amfibią. O ich interwencję prosił Wojewodę Zachodniopomorskiego - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Do akcji ma się również przyłączyć wojskowy śmigłowiec, który ułatwi lokowanie big-bagów z pisakiem w wyrwie. Na miejscu działa już blisko 100 osób. Jak szacuje Zachodniopomorski Zarząd Melioracji woda z polderu Darłowo Rusko II może schodzić nawet do kilku tygodni.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Na miejscu pracuje m.in. blisko 30 osób na zlecenie ZZMiUW w Szczeicnie, którzy wczoraj ułożyli blisko 1000 worków z piaskiem oraz 25 worków typu big-bag. Wciąż podtopiony jest jeden budynek mieszalny w Żukowie Morskim, ale nie podjęto decyzji o ewakuacji jego mieszkańców. Obiekt jest zabezpieczany, a zebrana w jego pobliżu woda będzie skierowana na pobliskie pola. Zalana jest również miejscowa stacja pomp, gdzie zalane zostały nawet specjalnie dostarczone awaryjne agregaty.