iswinoujscie.pl • Wtorek [27.06.2017, 19:16:36] • Świnoujście
Nie widujemy ich zbyt często, teraz mamy okazję - czarny łabędź na plaży Warszów

fot. Krzysztof Chomicz
Obiektyw aparatu Krzysztofa Chomicza potrafi zaczarować naturę i uchwycić piękno, którego na co dzień nie dostrzegamy. Tym razem, na plaży po stronie prawobrzeża, fotograf dostrzegł czarnego łabędzia. Ten gatunek w naszym regionie nie jest widywany zbyt często, ostatni raz pojawił się na kanale 10 lat temu.
Jak informuje Wikipedia, w Europie Zachodniej, od przełomu XVIII/XIX wieku czarne łabędzie hoduje się jako ptaki ozdobne. Te, które uciekają z hodowli, zakładają gniazda na wolności, jednak nie są to samoutrzymujące się populacje. Taka populacja istnieje w Holandii. W połowie 1. dekady XXI w. w Wielkiej Brytanii i Niemczech gniazdowało po kilkanaście par, we Francji 25 par, we Włoszech około 20 . Istniejąca w Austrii duża populacja została zlikwidowana pod koniec ubiegłego wieku na skutek działalności ludzi.

fot. Krzysztof Chomicz
Na terenie Polski zachodniej i środkowej czarne łabędzie można było zaobserwować od 1900 r. Jednak gniazdującą parę tych ptaków widziano tylko raz - w rezerwacie niedaleko Raciborza.
Dlatego okaz na warszowskiej plaży z pewnością jest czymś niespotykanym, wartym obejrzenia, sfotografowania.
Przy pisani ukorzystano z opracowania Marka Stajszczyka „Łabędź czarny Cygnus atratus”, zamieszczonego w periodyku „Ptaki Polski”, nr 3, oraz książki Ludwika Tomiałojcia i Tadeusza Stawarczyka „Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany”.
Tekst na podstawie https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ab%C4%99d%C5%BA_czarny