Foodpairing to sztuka, która wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale i zaawansowanych technik. Dlatego też najlepiej jest bazować na znanych i przetestowanych już zestawieniach. Zjawisko to narodziło się wraz z rozwojem kuchni molekularnej, która wykorzystywanie metod naukowych w kuchni traktuje jak chleb powszedni.
Alchemia smaku
Tym, co decyduje o tworzeniu najlepszych zestawień jest skład chemiczny składników. Zasady foodpairingu opracowane zostały dzięki osiągnięciom brytyjskiego szefa kuchni Hestona Blumenthala oraz naukowca François Benzi ze szwajcarskiej firmy specjalizującej się w badaniu smaków i zapachów. Dzięki nim wiemy dziś, że bardzo różniące się między sobą na pierwszy rzut oka składniki mogą stworzyć potrawę o niespotykanym aromacie. Czerpiąc z doświadczenia najbardziej znanych szefów kuchni dowiemy się na przykład, że doskonałym dopełnieniem dań z jagnięciny mogą zostać truskawki, kawior odkryje pełnię smaku w towarzystwie białej czekolady, a banan zachwyci podniebienie w duecie z zieloną pietruszką.
Światowe trendy
Zestawianie przeciwstawnych nut smakowych nie jest bynajmniej zjawiskiem nowym. Praktycznie w każdym zakamarku na świecie znaleźć można danie składające się z produktów o odmiennym aromacie. Azjatyckim patentem na wzmocnienie smaku potraw jest dodanie odrobiny octu. Jednym z najważniejszych składników kuchni indyjskiej jest natomiast mango, łączone z mięsem, mlekiem kokosowym i przyprawami. Gęsty i słodki kanadyjski syrop klonowy serwuje się często nie tylko z naleśnikami i goframi, ale i tostami z jajkiem i wędliną. Bardzo często z owocami komponowane są również różne gatunki serów. – Sery żółte ze słodkimi dodatkami są znane przede wszystkim we Francji, gdzie winogrona, figi i suszone morele stanowią nieodłączny element tradycyjnej deski serów, podawanej do wina – wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki.
Łączenie oswojone
Chcąc wprowadzić nutę nowości do domowej kuchni nie musimy porywać się na najbardziej wykwintne receptury. Klucz do nowego odkrycia może być bowiem bardzo prosty. Przykładowo, wiele wątpliwości budzi często prosta przekąska koktajlowa, jaką są zapiekane suszone śliwki, owinięte plastrem wędzonego boczku. Jednak delikatnie dymny aromat obu składników oraz słodycz połączona ze smakiem słonym jest prawdziwym kulinarnym majstersztykiem. Boczek stać się może także bazą dla tarty z orzechami w miodzie, żurawiną i serem gouda. Podobnie rzecz ma się ze smażoną cebulą, która po posypaniu szczyptą cukru nabierze pięknego, bursztynowego koloru i wzmocni swój smak. Coraz częstszym elementem wytrawnych dań są również owoce. Gruszka z dodatkiem octu balsamicznego podana na rukoli to szybki sposób na wykwintną kolację. Z kolei domowe, grillowane tosty z serem żółtym nabiorą charakteru za sprawą karmelizowanych jabłek. Wraz z początkiem lata warto dać również szansę słonym lodom karmelowym z ziarnami słonecznika, które urzekną łasuchów stroniących od zbyt słodkich łakoci.
Więcej inspirujących kompozycji bazujących na słodko-słonych wariacjach, znaleźć można na www.msm-monki.pl.
Tarta z boczkiem i orzechami w karmelu
Składniki na ciasto:
200 g mąki pszennej
100 g zimnego masła
1 jajko
¼ łyżeczki soli
1 łyżka zimnej wody
Mąkę posiekać z masłem. Dodać jajko, sól, wodę i zarobić ciasto. Włożyć do lodówki na 15 minut. Następnie rozwałkować i wyłożyć ciastem blaszkę do pieczenia tart, wysmarowaną masłem. Tak przygotowane ciasto ponakłuwać widelcem i piec przez około 12 minut w piekarniku rozgrzanym do 200oC, następnie wyciągnąć do ostygnięcia.
Pozostałe składniki:
100 g wędzonego boczku parzonego
150 g sera Podlaskiego MSM Mońki
100 g suszonych pomidorów
150 ml śmietanki 30%
1 jajko
¼ łyżeczki płatków chili
1 łyżka miodu
1 garść łuskanych orzechów włoskich
rukola
konfitura żurawinowa
Wykonanie:
Boczek pokroić w słupki, podsmażyć na patelni na złoty kolor i wystudzić. Dodać starkowany na grubym oczku ser żółty i pokrojone w paseczki pomidory. Całość zalać śmietanką, dodać jajko, płatki chili i wymieszać. Tak powstałą masę wlać na wcześniej podpieczone ciasto. Orzechy wymieszać z miodem i wyłożyć na wierzch tarty. Piec około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 200oC.
Podawać ze świeżą rukolą i konfiturą żurawinową.
Smacznego!
Tostowe wariacje – kanapka z serem żółtym i karmelizowanymi jabłkami
Składniki:
4 kromki pieczywa tostowego pełnoziarnistego
1 jabłko (najlepiej twarde)
4 łyżki cukru
2 plasterki sera żółtego Aldamer MSM Mońki
Wykonanie:
Jabłka obrać i pokroić w centymetrową kostkę. Na patelnię wsypać cukier i podgrzać na średnim ogniu do momentu, aż zupełnie się rozpuści.
Pokrojone jabłka dodać do karmelu i wymieszać. Prażyć przez ok. 10 minut, aż karmel dokładnie obklei jabłka.
Tak przygotowane wyłożyć na kromkę pieczywa tostowego, przykryć plastrem sera i kolejną kromką. Zapiec w tosterze do momentu roztopienia się sera i uzyskania oczekiwanej chrupkości pieczywa.
Smacznego!
Magdalena Brzęczek
Młodszy Specjalista ds. PR