Prawie rok temu, 12 lipca została utworzona Lokum sp. z o.o.
- Zasadniczą przesłanką utworzenia Lokum sp. z o.o. była możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych na realizację inwestycji umożliwiającej poszerzenie oferty gminy w sferze budownictwa komunalnego w oparciu o Ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – wyjaśniała nam jakiś czas temu Halina Trzcińska, zastępca dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, która równocześnie kieruje Spółką Lokum.-W świetle warunków określonych w Ustawie środki takie nie mogą być przyznane bezpośrednio Gminie. Ich beneficjentem mogą być natomiast inne podmioty, w tym w szczególności spółka komunalna ( spółka celowa) .
W tegorocznym budżecie gminy na bieżącą działalność Lokum przeznaczono 150 tys. zł. Niedawno policzono, ile kosztowałoby utrzymanie spółki przez kolejne lata. Wyszło, że to się nie opłaca. Dlatego na czwartkowej sesji radni mają zagłosować za jej rozwiązaniem.
Wybór prawno- organizacyjnej formuły spółki był uzasadniony wprowadzeniem przez ustawodawcę nowej formy wsparcia finansowego dla społecznego budownictwa czynszowego na wynajem w postaci finansowania zwrotnego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - W przypadku uzyskania kredytu pierwsze przychody z najmu mogłyby zostać uzyskane najwcześniej po upływie ok. 1,5 roku od momentu rozpoczęcia inwestycji. Do tego czasu LOKUM ponosić będzie stratę. Poważnym wyzwaniem jest również proces realizacji inwestycji budowlanej. Nakłada on na spółkę będącą inwestorem, znaczny wysiłek organizacyjny i finansowy. Poza tym, spłata kredytu obejmie 30 lat, co wymusza potrzebę zabezpieczenia funkcjonowania spółki przez ten czas i skutkuje kosztami, których wysokość może przekraczać korzyści wynikające ze wsparcia kredytowego.
Nasuwa się pytanie, czy miasto nie wiedziało o tym już w momencie, gdy tworzyło spółkę. Pewną wiedzę na ten temat daje dalsza część uzasadnienia do projektu uchwały.
W trakcie przygotowań LOKUM do rozpoczęcia inwestycji budowlanej pojawiła się nowa forma publicznej pomocy mieszkaniowej w postaci budownictwa na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - czytamy w projekcie. - Program ten jest skierowany do analogicznej grupy mieszkańców tj. do osób, których dochody z jednej strony uniemożliwiają zakup własnego mieszkania, a z drugiej wykluczają otrzymanie typowego mieszkania komunalnego lub socjalnego. Będzie on realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. przy ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi. Zasadniczą korzyścią wynikającą z rozwiązań rządowych jest uwolnienie samorządów od obowiązku samodzielnego realizowania inwestycji budowlanych oraz konieczności angażowania na ten cel własnych środków finansowych.