iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.06.2017, 13:15:26] • Świnoujście

Współczesność świata w soczewce ms44

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

W sobotę 10 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy prof. Kamila Kuskowskiego, polskiego artysty poruszającego się w nurcie sztuki krytycznie oceniającej obraz współczesnego świata. Ironiczny, prześmiewczy ton prac Kamila Kuskowskiego znakomicie trafił do licznie zgromadzonej wernisażowej publiczności. Mieszkańcy Świnoujścia, niemieccy goście i wypoczywający nad morzem, podczas otwarcia dyskutowali nad pracami zgromadzonymi na wystawie zadając artyście liczne pytania. Miejska Galeria Sztuki Współczesnej przyzwyczaiła już świnoujską publiczność do prezentacji sztuki twórców wysokiej rangi, obecnych na co dzień w galeriach Warszawskich, Krakowskich czy Berlińskich. Kolejną okazję do uczestnictwa w ważnym wydarzeniu artystycznym świnoujścianie będą mieli 8 lipca podczas prezentacji zdjęć nestorki polskiej fotografii Zofii Rydet.

Sam artysta tak mówi o swojej pracy:
Malarstwo stanowi dla mnie aktywność, której główną siłą jest możliwość stawiania pytań i prowokowania odpowiedzi na te pytania. Jego istotą jest nie tyle akt malowania, praca w malarskiej materii, czy maestria pędzla, ile raczej koncepcyjna praca z obrazem sztalugowym jako pewnego rodzaju formatem, medium, konwencją formowania i przekazywania refleksji o rzeczywistości i kulturze.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

Tak rozumiane malarstwo okazuje się ma zaskakująco wysoką zdolność do dotykania i uwidaczniania palących problemów współczesności, stając się dzięki temu ważkim elementem społecznej debaty. Wielka tradycja europejskiego czy szerzej zachodniego malarstwa nie jest w tym kontekście wyłącznie źródłem rozwiązań formalnych i technicznych, ale również może być rozumiana jako zbiór koncepcji i pomysłów, dzięki którym obrazy mogą uzyskać społeczne oddziaływanie i kulturowe znaczenie. Odwołując się do tej tradycji i rozwijając ją praktykuję sztukę, którą można by nazwać „malarstwem koncepcyjnym”. Przy czym chodzi mi tu raczej o swobodne określenie mojej praktyki artystycznej niż o ukucie ścisłego terminu. Mimo że nie aspiruję do definicyjnej ścisłości, to jednak chciałbym zaznaczyć, że nie chodzi mi tu o włączenie mojej twórczości do zespołu zjawisk określanych mianem sztuki konceptualnej ani też postkonceptualnej. Kładąc w mojej twórczości nacisk na refleksję krytyczną nie zakładam jednak, że dzieło sztuki ulegnie zniesieniu w pojęciu. Bardzo istotne jest według mnie uobecnienie koncepcji w obiekcie, instalacji lub projekcji wideo.

Współczesność świata w soczewce ms44

fot. Sławomir Ryfczyński

Na wystawie prezentowane są następujące cykle z twórczości Kamila Kuskowskiego :
Obrazy obraz 2014
Tytuł cyklu „Obrazy obraz” jest grą słów odwołującą się do złożoności relacji pomiędzy: odbiorcą - dziełem sztuki – twórcą. Relacja ta daje odbiorcy nieograniczoną możliwość werbalnej reakcji krytycznej w stosunku do oglądanego artefaktu a pośrednio także samego autora.
Prace z cyklu „Obrazy obraz” są od strony formalnej klasycznymi monochromami, natomiast w obszarze treści stanowią próbę zobrazowania tytułowych obraz, będących rodzajem inwektyw czy form krytycznych pojawiających się w odpowiedzi na to, co zobaczone w obrazach.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/49174/