iswinoujscie.pl • Sobota [10.06.2017, 08:50:59] • Świnoujście

Wieczorna wystawa w ms44

Wieczorna wystawa w ms44

fot. Organizator

Miejska Galeria Sztuki Współczesnej ms44 przypomina o wystawie jednego z ciekawszych artystów polskich Kamila Kuskowskiego. Profesor Kuskowski jest dziekanem Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie i bardzo aktywnym twórcą czynnie uczestniczącym w życiu artystycznym. Prace już wiszą na ścianach galerii a towarzyszą im projekcje filmów video. Warto je zobaczyć.

Profesor Kamil Kuskowski uprawia jak sam to określa „malarstwo koncepcyjne” w którym dużą rolę odgrywa refleksja intelektualna i krytyczny stosunek do kultury masowej. Jego prace charakteryzują się dużą dozą ironii i uwypuklają problemy współczesnego świata. Zapraszamy więc dziś wieczorem na otwarcie wystawy o godzinie 18.00 do miejsca sztuki44 w Świnoujściu przy ulicy Armii Krajowej 13. Wstęp wolny.

Wieczorna wystawa w ms44

fot. Organizator

Tekst autorski Kamila Kuskowskiego
Malarstwo stanowi dla mnie aktywność, której główną siłą jest możliwość stawiania pytań i prowokowania odpowiedzi na te pytania. Jego istotą jest nie tyle akt malowania, praca w malarskiej materii, czy maestria pędzla, ile raczej koncepcyjna praca z obrazem sztalugowym jako pewnego rodzaju formatem, medium, konwencją formowania i przekazywania refleksji o rzeczywistości i kulturze. Tak rozumiane malarstwo okazuje się ma zaskakująco wysoką zdolność do dotykania i uwidaczniania palących problemów współczesności, stając się dzięki temu ważkim elementem społecznej debaty. Wielka tradycja europejskiego czy szerzej zachodniego malarstwa nie jest w tym kontekście wyłącznie źródłem rozwiązań formalnych i technicznych, ale również może być rozumiana jako zbiór koncepcji i pomysłów, dzięki którym obrazy mogą uzyskać społeczne oddziaływanie i kulturowe znaczenie. Odwołując się do tej tradycji i rozwijając ją praktykuję sztukę, którą można by nazwać „malarstwem koncepcyjnym”. Przy czym chodzi mi tu raczej o swobodne określenie mojej praktyki artystycznej niż o ukucie ścisłego terminu. Mimo że nie aspiruję do definicyjnej ścisłości, to jednak chciałbym zaznaczyć, że nie chodzi mi tu o włączenie mojej twórczości do zespołu zjawisk określanych mianem sztuki konceptualnej ani też postkonceptualnej. Kładąc w mojej twórczości nacisk na refleksję krytyczną nie zakładam jednak, że dzieło sztuki ulegnie zniesieniu w pojęciu. Bardzo istotne jest według mnie uobecnienie koncepcji w obiekcie, instalacji lub projekcji wideo.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/49140/