Świnoujście to jedyne miasto w Polsce tak dobrze godzące funkcję uzdrowiskową z działalnością gospodarczą. Rozwój portu handlowego, po stronie wschodniej był planowany od dawna. Terminal gazowy - to działalność nieuciążliwa, ale wymagająca przestrzegania surowych reżimów technologicznych. Po protestach ekologów w dolinie Rospudy - jest pytanie, czy program Natura 2000 nie koliduje z tą inwestycją.
- Roczne badanie m.in. siedlisk ptaków dało wynik, że teren pod gazoport jest na granicy takiego obszaru Natura 2000 i portu, a przepisy w takiej sytuacji pozwalają na kompensację – mówi wojewódzki konserwator przyrody Maciej Trzeciak.
Kompensacja - to odtworzenie podobnych warunków w innym miejscu. Wojewoda zapowiada, że nie lekceważy zdania ekologów - w piątek pierwsze rozmowy.
- Będziemy ich prosić o pomoc w całym przebiegu inwestycji tak aby zachować wszystkie walory i przepisy w ochronie przyrody – mówi wojewoda Robert Krupowicz.
Jak zapewnia wiceprezes PGNiG - wykup licencji na wydobycie gazu u wybrzeży Norwegii nie opóźni budowy gazoportu.
- Nie wycofujemy się z projektu, licencje wydobywcze w Norwegii to uzupełnienie różnych możliwości zdobywania gazu – mówi Tadeusz Zwierzyński w PGNIG.
Zarząd firmy podjął już decyzję o powołaniu spółki do budowy i eksploatacji terminalu. Ma rozpocząć działalność w kwietniu.