• 1. urodziny to wyjątkowy moment dla całej rodziny, który już nigdy się nie powtórzy! Dziecko potrafi już coraz więcej, a jednocześnie wciąż jest małe i delikatne.
• Chociaż menu malucha po 12. miesiącach jest już bardzo urozmaicone, to jego podstawę wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane typu Junior, jeżeli mama nie karmi już piersią.
• Małe dziecko, mimo że jest już coraz bardziej „dorosłe”, wciąż ma inne potrzeby żywieniowe, wymaga więcej składników pokarmowych w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż rodzice, m.in. wapnia, żelaza czy witaminy D.
• Mama, dbając o odpowiednią dietę rocznego dziecka, dba również o jego brzuszek, co sprawia, że maluch chętnie się bawi, ma apetyt i smacznie śpi.
1. urodziny to niepowtarzalny dzień dla rodziny, a dla malucha to kolejny krok ku samodzielności. Ukończenie przez dziecko roczku to naprawdę wyjątkowa chwila. Maluch oficjalnie robi duży krok do przodu, wychodząc z okresu niemowlęctwa, co jest idealną okazją do wspomnień, podsumowań i wzruszeń. Roczek dziecka to przede wszystkim idealny moment, by w gronie najbliższych celebrować miłość, szczęście, pierwsze sukcesy i postępy dziecka w rozwoju.
1000 pierwszych dni brzuszka
Roczny maluch każdego dnia jest coraz bardziej niezależny i choć rozwija się tak szybko i wydaje się taki „dorosły”, to wciąż potrzebuje dopasowanego sposobu żywienia. Odpowiednio zbilansowana dieta w pierwszych latach życia jest niezwykle istotna. Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka jest wyjątkowo ważny ze względu na kształtowanie się jego preferencji smakowych i nawyków żywieniowych. Menu malucha nadal powinno się różnić od diety dorosłych. Ważne, aby przejście z okresu niemowlęctwa do wieku małego dziecka zachodziło etapami, a żywienie było dopasowane do szczególnych potrzeb na każdym okresie rozwoju, dlatego troska o menu dziecka po 1. urodzinach powinna być nadal kontynuowana.
Dieta Juniora
Pierwszy roczek dla maluszka to kolejny, bardzo ważny etap w rozwoju. Mimo że dieta Juniora jest już w dużym stopniu zróżnicowana, to jej ważnym elementem wciąż powinno być mleko i produkty mleczne. Zbyt wczesne przejście z następnego mleka modyfikowanego na mleko krowie wpływa na nadmierne spożycie przez malucha m.in. białka i nasyconych kwasów tłuszczowych. Podawanie dziecku mleka modyfikowanego typu Junior zmniejsza ryzyko niedoboru witaminy D i żelaza. Dieta stosowana przez rodzinę nie zawsze jest w stanie pokryć zwiększone potrzeby malucha na niektóre ważne składniki pokarmowe. Jedzenie przez dziecko posiłków z „menu dorosłych” może powodować niedobory np. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niektórych witamin oraz składników mineralnych.
Czy wiesz, że…
pełną sprawność przewód pokarmowy dziecka osiąga dopiero około 5.-7. roku życia? Dlatego tak istotne jest dbanie o odpowiednią dietę maluszka, również po 1. roku życia, pamiętając o specjalnych potrzebach żywieniowych dziecka.
Szczególne potrzeby malucha
Świętując wielki dzień pierwszych urodzin, należy pamiętać, że małe dziecko potrzebuje w swoim menu nawet 4 do 8 razy więcej w przeliczeniu na kilogram masy ciała poszczególnych składników pokarmowych w porównaniu do dorosłych. Według badań aż 80% dzieci wraz z pożywieniem otrzymuje zbyt mało witaminy D i wapnia. Ponadto 52% polskich dzieci nie ma w diecie wystarczającej ilości błonnika, będącego ważnym jej elementem .
Wiesz, dlaczego…
prawidłowo działający układ pokarmowy powoduje dobry humor u dziecka? Ponieważ w jego jelitach zlokalizowane jest 95% serotoniny , czyli hormonu szczęścia! Gdy brzuszek Juniora prawidłowo funkcjonuje i jest najedzony, maluch jest szczęśliwy.
Mleka modyfikowane typu Junior są dopasowane do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka i dostarczają składniki kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju małych dzieci w odpowiednich ilościach i proporcjach. Przyczyniają się również do zmniejszenia spożycia składników, które nie powinny znajdować w jadłospisie dzieci w wieku 1-3 lat w nadmiernych ilościach, np. białko i tłuszcze nasycone. Dlatego specjalnie dla maluchów po 12. miesiącu życia powstało Bebiko Junior 3, które w swojej kompozycji zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.
Renata Młotek
Biuro Prasowe NUTRICIA