iswinoujscie.pl • Środa [10.05.2017, 17:04:58] • zachodniopomorskie

Z niemieckim akcentem na dwóch kółkach. W podróż polskimi szlakami rowerowymi – zacznij w zachodniopomorskim lub na Dolnym Śląsku!

Z niemieckim akcentem na dwóch kółkach. W podróż polskimi szlakami rowerowymi – zacznij w zachodniopomorskim lub na Dolnym Śląsku!

fot. Organizator

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, a najlepiej poznać nieznane i piękne zakątki kraju podczas rowerowych wypraw w gronie rodziny, przyjaciół lub samotnie. Nie trzeba szukać daleko i przygotowywać się na wielką podróż. Przygodę najlepiej rozpocząć w swoim regionie. Dwa wspaniałe województwa – zachodniopomorskie i dolnośląskie – łączy wyjątkowy szlak rowerowy. Ponad 330-kilometrowy odcinek między Szczecinem a Zgorzelcem to trasa blisko natury, w sąsiedztwie rzek Nysy i Odry.

Oto 8 najciekawszych rowerowych tras po Polsce dla każdego – zarówno dla amatorów, jak i zapalonych fanów dwóch kółek.

Województwo zachodniopomorskie i dolnośląskie
start: Szczecin
meta: Zgorzelec
339 km, 5 dni, poziom trudności: bardzo trudny

Z niemieckim akcentem na dwóch kółkach. W podróż polskimi szlakami rowerowymi – zacznij w zachodniopomorskim lub na Dolnym Śląsku!

fot. Organizator

Z województwa zachodniopomorskiego do województwa dolnośląskiego prowadzi wzdłuż granicy z Niemcami szlak turystyczny o długości ponad 339 km. Po zwiedzaniu Szczecina (Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego) warto wyruszyć w rowerową podróż – najlepiej wzdłuż Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Doskonałym planem będzie pierwsza przerwa w Cedyni (klasztor Cysterek), następnie dłuższy postój we Frankfurcie nad Odrą, gdzie warto zobaczyć muzeum Kleista oraz kościół Mariacki. Na mecie czeka na nas Zgorzelec, a tam Muzeum Łużyckie, Zagroda Kołodzieja oraz park Błachańca.

Rowerem po Polsce

W Polsce znajduje się wiele szlaków turystycznych dostosowanych do rowerowych wypraw. Poniżej przygotowaliśmy 7 innych tras dla miłośników dwóch kółek. Zainspiruj się i ruszaj w rowerową podróż po kraju!

Województwo wielkopolskie
start: Poznań
meta: Międzychodzie
99 km, 2 dni, poziom trudności: średni

Wielkopolska to region z urokliwymi miasteczkami, wyjątkowymi atrakcjami oraz licznymi jeziorami. Na trasie z Poznania do Międzychodów znajduje się prawie 60 zbiorników wodnych m.in. jezioro Malta, jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie (wraz z przystanią żeglarską), Jezioro Pamiątkowskie (miejsce do wędkowania i plażowania). Dodatkowo na trasie można zwiedzić zabytki Szamotułów (zamek Górków oraz pierwszą w regionie drukarnię).

Województwo podlaskie
start: Narewka
meta: Stare Masiewo
22 km, 1 dzień, poziom trudności: bardzo łatwy

Jeśli rowerowa wyprawa w województwie podlaskim, to oczywiście po Białowieskim Parku Narodowym. Przemierzenie całej Puszczy Białowieskiej na rowerze może sprawiać trudność. Warto rozpocząć od mniejszego fragmentu – start w Narewce, a następnie Kosy Most, gdzie można z platformy widokowej podziwiać żubry. W całej podróży nie może przecież zabraknąć czasu na podziwianie fauny i flory Parku Narodowego. W tym miejscu znajduje się aż 12 tysięcy gatunków roślin i zwierząt!

Województwo podlaskie i lubelskie
start: Mielnik
meta: Jabłeczna
90 km, 1–2 dni, poziom trudności: średni

Przez województwo podlaskie i lubelskie przebiega wyjątkowy szlak rowerowy Green Velo, który łączy aż 5 województw wschodniej części Polski. Warto na przykład zwiedzić rodzime regiony i wybrać się w trasę między Mielnikiem a Jabłeczną. Na szlaku czekają na nas zabytki i atrakcje: synagoga i cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Mielniku oraz Janów Podlaski z najpopularniejszą stadniną koni. Inne warte uwagi miejscowości to Kostomłoty, Kodeń oraz Jabłeczna.

Województwo mazowieckie
start i meta: Warszawa-Wawer
83 km, 1–2 dni, poziom trudności: średni

Mazowiecki szlak rowerowy to odcinek dwa razy dłuższy niż długość trasy Maratonu Warszawskiego. Pierwszym punktem na trasie jest Józefów, a tam Rezerwat Świder (idealne miejsce dla wielbicieli kajakarstwa). Następnie warto zatrzymać się w Otwocku, gdzie można poznać tajemniczą historię „czarnej dziury”. Po drodze kolejne malownicze miejscowości to: Karczew, Ostrówek, Czersk (warto zwiedzić zamek i zobaczyć turniej rycerski), Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna (park zdrojowy) i Powsin (ogród botaniczny).

Województwo śląskie
start i meta: Chechło
26 km, 1 dzień, poziom trudności: łatwy

W województwie śląskim na rowerzystów czeka prawdziwa przygoda – w pobliżu Katowic znajduje się jedyna w Polsce Pustynia Błędowska. Zwiedzanie jej warto rozpocząć w Chechle, tam również znajduje się punkt widokowy na pustynię. Następne warte uwagi przystanki na trasie to Rodaki, Ryczówek oraz Księża Góra, gdzie znajduje się znana skała „Paluszek” (warto sprawdzić, dlaczego tak jest nazywana). Na trasie dobrze też zahaczyć o Bydliny, gdzie znajdują się ruiny zamku, młyn wodny i dawna pustelnia.

Województwo pomorskie i zachodniopomorskie
start: Hel
meta: Ustka
170 km, 2 dni, poziom trudności: średni

Pomorskie dla rowerzystów oferuje wycieczkę z przystankami przy latarniach morskich. Po zwiedzaniu helskiego fokarium warto wyruszyć w podróż do Jastarni – tam zwiedzać można najniższą latarnię w Polsce. Następnie warte uwagi są: latarnia wśród wydm (Sasino), nawiedzona przez duchy (Ustka), nietypowa latarnia w Darłowie oraz koniecznie największa nad Bałtykiem – latarnia w Świnoujściu. Co więcej, można zwiedzić również Woliński i Słowiński Park Narodowy.

Województwo podkarpackie
Start: Gorlice
Meta: Dukla
83 km, 2 dni, poziom trudności: bardzo trudny

Rowerowa wycieczka po górzystych terenach wraz ze zwiedzaniem cerkwi i historii Łemków to oferta województwa podkarpackiego. Na trasie z Gorlic do Dukli warto zatrzymać się w: Gorlicach (mieście, gdzie zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa na świecie) i ze Wzgórza Musiałów podziwiać malownicze widoki. Oprócz zabytkowych łemkowskich cerkwi można zobaczyć także drewniane chyże, czyli łemkowskie zagrody.

Więcej informacji o podanych powyżej szlakach turystycznych wraz z mapami tras znajduje się na blogu HRS.

Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-rowerze.html

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/48558/