iswinoujscie.pl • Sobota [06.05.2017, 08:09:42] • Polska

Zwycięzcy FLORIANÓW 2017

Zwycięzcy FLORIANÓW 2017

fot. Organizator

4 maja br., podczas uroczystej Gali Finałowej, ogłoszono werdykt Kapituły Konkursu i wręczono prestiżowe statuetki Floriana zwycięzcom I. edycji Konkursu. Do Konkursu wpłynęło aż 375 zgłoszeń prospołecznych inicjatyw z całej Polski, do półfinałów Kapituła nominowała 54 inicjatywy oraz 3 firmy konkurujące o tytuł „Najbardziej zaangażowanego społecznie pracodawcy”.

I Rozbudowa lokalnej infrastruktury

OSP Zielkowo, woj. warmińsko – mazurskie, Gmina Lubawa, powiat iławski
Inicjatywa: Obiekt codziennej rekreacji, wypoczynku i sportu w Zielkowie – projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem projektu było stworzenie przestrzeni rekreacyjno-sportowej, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom za miejsce zabaw, spotkań, wypoczynku, treningów, zawodów sportowych i strażackich, miejsce różnych imprez plenerowych i integracyjnych. W wyniku realizacji projektu powstała nowa infrastruktura użytku publicznego – boisko, plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń do wspólnych spotkań. Obiekt umożliwi rozwijanie aktywnych form spędzania wolnego czasu przez najmłodszych jak i starszych mieszkańców Zielkowa a także przyjezdnych gości. Jednocześnie przestrzeń do codziennej rekreacji uatrakcyjniła wieś jako miejsce zamieszkania i wpłynęła na podniesienie jakości życia. Stała się wizytówką wsi oraz całego regionu. Dodatkowym efektem inicjatywy jest integracja społeczna, która rozwinęła się w trakcie tworzenia obiektu poprzez współpracę pokoleń, wzmocnienie lokalnych więzi i solidarności. Dzieci i młodzież miały też okazję do poznawania lokalnej historii, obyczajów a także do rozwoju osobistego w życiu społecznym. Beneficjentami obiektu powstałego jako efekt podjętej inicjatywy będą wszyscy mieszkańcy wsi Zielkowo – od najmłodszych po seniorów a także mieszkańcy sąsiednich miejscowości, całej gminy i powiatu.

OSP Grabowiec, woj. mazowieckie, Gmina Rzeczniów, powiat lipski
Inicjatywa: Remont i wyposażenie Remizy OSP w Grabowcu na potrzeby mieszkańców - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Głównym celem projektu była poprawa jakości i standardu życia mieszkańców poprzez remont i doposażenie budynku Remizy OSP – wspólnej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni pełniącej funkcję centrum życia społecznego i kulturalnego w miejscowości Grabowiec. Zrealizowana inicjatywa podniosła standard użytkowy nowej przestrzeni oraz nadała obiektowi nowe funkcje: społeczne, kulturalne, rekreacyjne, co spowodowało ożywienie działalności kulturowej, zmobilizowanie do wspólnych działań na rzecz wsi, wzmocnienie integracji międzypokoleniowej. Świetlica stała się atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu, organizacji zebrań wiejskich, szkoleń, przyjęć z uroczystych okazji rodzinnych i wiejskich, imprez związanych z kultywowaniem tradycji zwyczajów ludowych. Beneficjentami zrealizowanej inicjatywy są wszyscy mieszkańcy Grabowca a także społeczności okolicznych miejscowości.

II Poprawa bezpieczeństwa
OSP w Miejscu Odrzańskim, woj. opolskie, Gmina Cisek, powiat kędzierzyńsko – kozielski
Inicjatywa: Akcja informacyjno-prewencyjna „NIE dla CZADU” - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Założenie projektu polegało na edukacji społeczeństwa na temat bezpieczeństwa w zakresie przeciwdziałania zdarzeniom związanym z tlenkiem węgla. Inicjatywa skierowana była do dzieci i młodzieży, a za ich pośrednictwem – do rodziców. Czynnikiem mobilizującym do przeprowadzenia akcji na szerszą skalę była zatrważająca ilość zdarzeń z tlenkiem węgla. Inicjatywa informacyjno-edukacyjna objęła swoim zasięgiem nie tylko najmłodsze pokolenia, ale wszystkich mieszkańców gminy oraz osoby odwiedzające 2 największe centra handlowe województwa opolskiego i użytkowników mediów społecznościowych. Statystyki Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie już odzwierciedlają efekty akcji informacyjno-edukacyjnej: wzrost o ponad 300% wyjazdów do zdarzeń spowodowanych alarmem czujek, i w których nie było potrzeby hospitalizowania domowników. Dodatkowym efektem inicjatywy jest większa świadomość prężnego działania OSP i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

OSP Bogunice, woj. śląskie, Gmina Lyski, powiat rybnicki
Inicjatywa: Przycisk życia w Bogunicach - - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Inicjatywa – zamontowanie tzw. „Przycisków życia” i połączenie ich z systemem alarmowania OSP, przeszkolenie społeczności w zakresie udzielania pierwszej pomocy z naciskiem na użycie defibrylatora AED - wpłynęła na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w całej gminie, znacznie zwiększyła świadomość i podniosła umiejętności mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dzięki tej inicjatywie podwyższyły się też kwalifikacje strażaków w ratowaniu życia - wszystkie przeszkolone osoby będą potrafiły udzielić pierwszej pomocy oraz użyć urządzenia typu AED w każdym miejscu, w którym się znajdą. Wskutek przeprowadzonych działań informacyjnych mieszkańcy będą umieli uruchomić przycisk życia, by pomóc swoim bliskim lub sąsiadom. Przeszkolone osoby potwierdziły również, że przezwyciężyły własny lęk przed udzielaniem pomocy i używaniem defibrylatora AED. Beneficjantami inicjatywy są wszyscy mieszkańcy wsi. Będą nimi również wszyscy ludzie, którym w przyszłości zostanie udzielona pierwsza pomoc przez osoby przeszkolone w ramach inicjatywy „Przycisk życia w Bogunicach”.

III Ochrona środowiska i ekologia
Nie przyznano nagrody

IV Poprawa estetyki przestrzeni publicznej
OSP w Bródkach, woj. wielkopolskie, Gmina Lwówek, powiat nowotomyski
Inicjatywa: Sadzawka św. Floriana czyli Bródki w akcji, będzie strefa rekreacji - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Inicjatywa polegała na zagospodarowaniu zaniedbanej sadzawki w reprezentacyjnym centrum wsi, stworzeniu strefy rekreacji i wypoczynku oraz miejsca spotkań dla mieszkańców. Ważnym celem projektu było stworzenie wspólnoty i więzi społecznych poprzez zaangażowanie mieszkańców do pracy społecznej podczas realizacji projektu. Dzięki realizacji projektu zyskała miejsce wypoczynku, rekreacji i zabaw przeznaczone do publicznego użytkowania. Poprawiło się bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dodatkowo, mieszkańcy i przyjezdni zatrzymujący się przy sadzawce św. Floriana będą mieli możliwość poznania bogatej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Bródkach i jej wkładu w rozwój tej Małej Ojczyzny opisanych na tablicy informacyjnej. Jednocześnie miejscowa jednostka OSP wykazała się umiejętnością zorganizowania społecznej inicjatywy, zmobilizowania całej społeczności wokół działań na rzecz wspólnego dobra i pozyskiwania środków na sfinansowanie projektu. Dodatkowym efektem inicjatywy było pokazanie mieszkańcom okolicznych wsi, że wspólnym społecznym zaangażowaniem można zrealizować zamierzenia pozornie niemożliwe. Beneficjentami inicjatywy są wszyscy mieszkańcy wsi. Projekt został zrealizowany przy zaangażowaniu społecznym strażaków ochotników, mieszkańców gminy oraz ze wsparciem finansowym ze strony władz samorządowych.

OSP Goraj, woj. lubelskie, Gmina Goraj, powiat biłgorajski
Inicjatywa: Pamiętając o przeszłości, dbamy o przyszłość - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Głównym celem działań była poprawa estetyki oraz bezpieczeństwa użytkowników dojazdu do miejsc ważnych dla lokalnej społeczności: zabytkowego cmentarza żołnierskiego z okresu I Wojny Światowej w Zastawiu i cmentarza parafialnego w Goraju wraz z otaczającą infrastrukturą. Celem inicjatywy była także integracja różnych środowisk społecznych wokół wspólnych działań polegających na uszanowaniu pamięci zmarłych oraz poległych żołnierzy, pielęgnacji kultury i tradycji związanych z gminą Goraj. Dzięki inicjatywie zorganizowanej przez OSP w Goraju przywrócono ład estetyczny i zwiększono bezpieczeństwo na zaniedbanych dotychczas cmentarzach wpisanych do rejestru zabytków. W wyniku podjętych działań udało się także przywrócić pamięć wśród lokalnej społeczności o miejscu spoczynku ofiar I Wojny Światowej. Istotnym efektem inicjatywy było także zjednoczenie mieszkańców poprzez zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz wspólnych wartości oraz władz samorządowych wokół ważnych dla lokalnej społeczności obiektów należących do tradycji i kultury tego miejsca. Beneficjentami inicjatywy są mieszkańcy gminy oraz osoby odwiedzające cmentarze – w sumie tysiące ludzi.

V Edukacja
OSP w Porębie, woj. małopolskie, Gmina Myślenice, powiat myślenicki
Inicjatywa: Klub Środowiskowy dla Dzieci i Młodzieży w Porębie - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem inicjatywy było stworzenie bezpiecznego i przyjemnego miejsca działającego na zasadzie „otwartych drzwi”, do spędzania w sposób twórczy wolnego czasu dla dzieci i młodzieży w wieku 5 – 18 lat a także stworzenie warunków do udzielania im pomocy i wsparcia w nauce oraz w rozwiązywaniu trudnych dla nich problemów. Założeniem przyświecającym przy tworzeniu Klubu było również rozwijanie współpracy z innymi organizacjami i instytucjami. Efektem przeprowadzonych działań jest Klub, którego funkcjonowanie i opiekunów wspierają, na zasadzie wolontariatu, członkowie OSP z wykształceniem pedagogicznym. W Porębie powstało przyjazne i bezpieczne miejsce zapewniające wyrównywanie szans edukacyjnych, w którym najmłodsi mieszkańcy mogą spędzać czas w sposób atrakcyjny i kreatywny, rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, kondycję fizyczną, zabawę i pracę zespołową. W ramach zajęć lepiej poznają lokalną historię i tradycje, mają możliwość spotykania interesujących ludzi. Są te zachęcani do korzystania z instytucji kulturalnych i oświatowych. Dodatkowo, bliżej poznają życie strażaka, a przystępując do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej biorą udział w szkoleniach i ćwiczeniach. Klub jest ważnym miejscem zwłaszcza dla dzieci z rodzin patologicznych, ponieważ w tym właśnie miejscu odnajdują spokój, poczucie bezpieczeństwa, radość życia, poczucie godności, prawo do życia w spokoju i bezpieczeństwie. Klub współdziała z lokalnymi organizacjami, ze Szkołą podstawową, chętnie wspiera działania Parafii, Koła Gospodyń Wiejskich i rady Sołeckiej.

OSP Niegowonice, woj. śląskie, Gmina Łazy, powiat zawierciański
Inicjatywa: Ratownictwo po godzinach – bezpieczny pies, bezpieczny człowiek - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem projektu była edukacja przez zabawę z psami ratowniczymi wykorzystywanymi na co dzień w akcjach poszukiwawczych, poznanie ich mądrości, determinacji oraz możliwości służenia społeczeństwu jakie oferuje działalność w OSP. Dzięki temu możliwe było kreowanie pożądanych zachowań u najmłodszych, uczenie ich empatii dla zwierząt i ludzi a także bezpiecznych zachowań w kontakcie ze zwierzętami, a przede wszystkim w przypadku ataku psa. Inicjatywa została zrealizowana przez druha Tomasza Męcik-Kronenberga z Sekcji Wspomagającej Działania Poszukiwawcze z Psem OSP Niegowonice i jego 2 psy: Basię i Zosię. Zajęcia z psami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci, rodziców oraz opiekunów placówek, w których odbywały się spotkania. Organizatorzy inicjatywy otrzymywali liczne zaproszenia i prośby o przeprowadzenie zajęć, a w niektórych przypadkach spotkania te były powtarzane. W 2016 r. odbyło się 26 spotkań z psami: w przedszkolach, świetlicach i szkołach, na festynach, podczas dożynek w gminie Łazy i sąsiednich miejscowościach, podczas szkolenia ratowniczego OSP. Dzięki uprzejmości strażaków i kierownictwa PSP przeszkolono także 80 dzieci w zakresie zabiegów reanimacyjnych prowadzonych u dzieci i dorosłych. Podczas Gali Wolontariatu uczestnicy podkreślali prospołeczny charakter inicjatywy „Ratownictwo po godzinach – bezpieczny pies, bezpieczny człowiek”, a autor inicjatywy otrzymał z rąk Posłów i Senatorów RP nagrodzę „Laur Wolontariatu” oraz wizerunek psa ratowniczego wykonanego przez dzieci w skali 1:1.

VI Rozwój sportu i rekreacji oraz turystyki
OSP Dymitrów Mały, woj. podkarpackie, Gmina Baranów Sandomierski, powiat tarnobrzeski
Inicjatywa: Z Wisłą za pan brat - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Inicjatywa dotyczyła popularyzacji wykorzystania zasobów związanych z Wisłą w kontekście wypoczynku, rekreacji oraz na rzecz zrównoważonego rozwoju i poszanowania tego cennego zasobu natury. Grupa wolontariuszy i młodzież uczestnicząca w projekcie podjęła się działań promujących ten zasób i ukazała praktyczną możliwość jego wykorzystania na rzecz rekreacji i wypoczynku mieszkańców Podkarpacia, poprzez przygotowanie, organizację spływu Wisłą i promocję walorów tej inicjatywy. W efekcie powstało solidne partnerstwo na rzecz realizacji przedsięwzięcia. W spływie uczestniczyło blisko 50 osób, a dzięki inicjatywie rozpowszechniono atuty i zasoby Wisły, pokazano jej szlak jako alternatywę do wypoczynku i rekreacji. Informacje ze spływu zostały upowszechnione wielotorowo w mediach lokalnych, regionalnych i w TV ogólnopolskiej. Sukcesem inicjatywy jest także zaplanowanie kolejnego spływu „3 Korony: Kraków - Sandomierz - Warszawa” z deklaracją włączenia się jeszcze większej ilości partnerów.

OSP w Polesiu, woj. łódzkie, Gmina Łyszkowice, powiat łowicki
Inicjatywa: RUNNING OSP POLESIE - wielkie bieganie w małej wsi - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem inicjatywy było zaszczepienie wśród lokalnej społeczności nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez bieganie, integracja mieszkańców poprzez wspólne treningi, wyjazdy czy spotkania okolicznościowe jak wigilia czy zakończenie sezonu oraz aktywizowanie fizyczne ludzi w każdym wieku. Najważniejszym efektem projektu "Running OSP Polesie" jest zdrowszy tryb życia mieszkańców poprzez uprawianie sportu – seniorzy w mniejszym stopniu narzekają na nadciśnienie, młodzież spędza więcej czasu na bieganiu niż przez telewizorem. Idea powołania do życia sekcji biegowej Running OSP Polesie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i dziś zrzesza 60 osób, a treningi odbywają się kilka razy w tygodniu. Członkowie klubu uczestniczyli już w Półmaratonie Łowickim i Skierniewickim, warszawskich biegach na 10 km, a pierwsza w historii gminy całodniowa impreza biegowo-rekreacyjna „Biegamy Polesie 2016” przyciągnęła 220 zawodników, wśród których najmłodsi mieli po 4 lata. W czerwcu 2017r. odbędzie się kolejna impreza sportowa "Biegamy Polesie 2017". Działalność klubu dodatkowo sprzyja integracji społeczeństwa i jednocześnie odsłania otwartość OSP na nowe pomysły oraz entuzjazm w ich realizowaniu.


VII Kultura i tradycja
OSP w Lekowie, woj. mazowieckie, Gmina Regimin, powiat ciechanowski
Inicjatywa: Ocalić od zapomnienia - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem projektu była konserwacja zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Lekowie, które wyróżniają się kunsztem artystycznym i są „świadkami historii”. Celem było również budowanie świadomości historycznej mieszkańców Gminy Regimin i parafii lekowskiej m. in. za pomocą odtworzenia losów osób spoczywających w tych mogiłach. Efektem projektu jest renowacja trzech nagrobków i pozyskanie środków na sfinansowanie konserwacji kolejnych grobów. Dzięki projektowi mieszkańcy Gminy Regimin i Parafii Lekowo mogli zapoznać się z życiorysami osób pochowanych na miejscowym cmentarzu. Stało się to możliwe dzięki wydaniu książki „Ocalić od zapomnienia. Cmentarz w Lekowie”. Ponadto, zwiększyła się świadomość historyczna, a także wrażliwość na potrzebę dbania o zabytkowe obiekty. Dodatkowo, bogata historia własnej okolicy staje się powodem do dumy.

OSP Lubnia, woj. pomorskie, Gmina Brusy, powiat chojnicki
Inicjatywa: 300% normy - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Myślą przewodnią inicjatywy było pokazanie młodym pokoleniom realiów życia w czasach PRL-u, uświadomienie im, na przykładzie maszyn rolniczych i metod pracy, ewolucji technologicznej jaka się dokonała na przestrzeni lat. Jednocześnie była to doskonała okazja, by zachęcić młodych mieszkańców do zgłębiania historii rejonu. Dzięki podjętym działaniom stworzono całej lokalnej społeczności okazję do przypomnienia i wyjaśnienia na przykładzie maszyn rolniczych na czym polega kontrast między dzisiejszą technologią a pracą na roli w tamtym czasie. Starsi mieszkańcy z emocjami wspominali dawne lata i swoją ciężką pracę – ożywiając wspomnienia pokazywali jak niegdyś wiązano słomę i chętnie snuli opowieści o tym „jak to było za tamtych czasów”, natomiast młodzi – zapoznali się z dotąd nieznanymi im mechanizmami pracy gospodarczej. Inicjatywa, przeprowadzona podczas dorocznych dożynek (w 2016r. w gminie Brusy odbyły się dożynki wojewódzkie) dodatkowo sprzyjała integracji pokoleń przy wspólnej zabawie.

VIII Aktywizowanie seniorów i współpraca pokoleń
OSP w Górkach Zagajnych, woj. kujawsko-pomorskie, Gmina Kcynia, powiat nakielski
Inicjatywa: Mało nas do pieczenia chleba - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Inicjatywa polegała na stworzeniu kącika kulinarnego i budowie pieca chlebowego będących okazją do stworzenia unikalnego w powiecie nakielskim miejsca nawiązującego do tradycji wspólnego wypiekania chleba, zorganizowania miejsca spotkań społeczności, integracji pokoleń poprzez wspólną pracę przy realizacji projektu. Inspiracją do realizacji przedsięwzięcia był przede wszystkim brak świadomości o lokalnej kulturze i tradycji oraz chęć stworzenia we wsi wyjątkowego miejsca – unikalnego na terenie powiatu i jednocześnie zwiększającego atrakcyjność organizowanych pikników i festynów. Efektem inicjatywy jest przywrócenie estetycznego wyglądu przestrzeni w centrum wsi, zwiększenie atrakcyjności wsi poprzez budowę unikalnego pieca do wypieku chleba i stworzenie nowego miejsca spotkań wspólnoty. Natomiast przeprowadzone warsztaty i Święto Chleba wzbogaciły wiedzę mieszkańców z zakresu ludowej tradycji i znaczenia chleba. Projekt przyczynił się do integracji pokoleń i powrotu do tradycji wspólnego świętowania. Praca przy projekcie rozbudziła aktywność mieszkańców do wspólnych działań, a kącik kulinarny stał się nieodłącznym elementem infrastruktury wykorzystywanym przy organizacji biesiad i festynów organizowanych przez OSP oraz Panie z Kujawsko Pomorskiego Stowarzyszenia Kobiet. Beneficjentami inicjatywy byli mieszkańcy wsi oraz osoby przyjeżdżające z okolic, dzieci ze szkól dla, których przeprowadzane będą warsztaty, Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni.

OSP Mrowino, woj. wielkopolskie, Gmina Rokietnica, powiat poznański
Inicjatywa – Aktywizowanie seniorów i współpraca pokoleń - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem inicjatywy jest uświadamianie seniorów o niebezpiecznych zdarzeniach, z którymi mogą mieć styczność w życiu codziennym i w jaki sposób im zapobiegać. Edukacja dotyczy przede wszystkim zatruć czadem i ratującej życie roli czujników w pomieszczeniach mieszkalnych, zasad bezpieczeństwa palenia drewnem w kominkach i kotłowniach centralnego ogrzewania oraz udzielania pierwszej pomocy. W wyniku prowadzonych działań zwiększa się świadomość seniorów w zakresie codziennego bezpieczeństwa – umiejętnego korzystania z pieców, sprzętu AGD oraz umiejętności w alarmowaniu służb ratunkowych. Seniorzy otrzymują także realną pomoc ze strony OSP w zakupie i instalacji czujników czadu, w zakresie prawidłowego korzystania z kominków i pieców. Zwiększa się ich odwaga do udzielania pierwszej pomocy.


IX Integracja społeczna
OSP w Białym Kościele, woj. małopolskie, Gmina Wielka Wieś, powiat krakowski
Inicjatywa: Największym problemem dzieci powinny być niepoukładane zabawki…- projekt realizowany przez OSP z partnerami
Ktoś kiedyś powiedział, że największym problemem dzieci powinny być niepoukładane zabawki… Niestety często choroba i ból nie pozwalają im nawet na zabawę. Wiedzą o tym doskonale rodzice, którym przyszło zmierzyć się z poważną chorobą syna czy córki, a także pracownicy oddziałów dziecięcych w szpitalach, gdzie sale niestety nie są puste. Przekonali się o tym również druhowie OSP w Białym Kościele, którzy od kilku lat, z okazji Dnia Dziecka oraz Św. Mikołaja, odwiedzają małych pacjentów na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu. W ramach inicjatywy, OSP wyposaża Oddział Neurochirurgii Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w pulsoksymetry lub inny niezbędny sprzęt. Odwiedziny pokazują jak bardzo dzieci czekają na te spotkania i jak bardzo się z nich cieszą. Inicjatywa ma też drugi wymiar – społeczny, ponieważ wspólna praca i zaangażowanie całej wspólnoty na rzecz chorych dzieci, budują i wzmacniają więzi rodzinne oraz społeczne. Najlepszym potwierdzeniem potrzeby prowadzonej inicjatywy jest uśmiech na twarzach chorych dzieci i ich rodziców oraz słowo „Dziękuję”.

OSP w Sułkowicach, woj. małopolskie, Gmina Iwanowice, powiat krakowski
Inicjatywa: Aktywne formy wypoczynku, biorące czynny udział w procesie rehabilitacji - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem projektu była aktywizacja oraz integracja osób niepełnosprawnych wzrokowo z osobami sprawnymi poprzez przeprowadzenie cyklu spotkań kulturalno-rozrywkowych, podczas których poruszano tematy związane z bezpieczeństwem i służbą OSP. Założeniem inicjatywy było też wypełnienie potrzeby wsparcia osób, które z powodu ułomności czują się niedowartościowane, a z drugiej strony – wsparcia osób zdrowych czujących się nieswojo w towarzystwie osób niepełnosprawnych. Projekt potwierdził potrzebę organizowania zajęć integrujących osoby niepełnosprawne z całą społecznością. Niepełnosprawni aktywnie uczestniczyli w zajęciach i warsztatach, a pełnosprawni mieszkańcy czuli się potrzebni drugiej stronie. Beneficjentem inicjatywy był Związek Niewidomych – Okręg Małopolski, Koło Powiatowe w Olkuszu. Istotnym efektem była również wynikająca z projektu integracja społeczności jest wspólnym dobrem i korzyścią.

X Innowacje oraz integracja cyfrowa poprzez zwiększanie dostępności do Internetu i tworzenie bezpiecznego środowiska cyfrowego
OSP Rabiany, woj. mazowieckie, Gmina Korytnica , powiat węgrowski
Inicjatywa: Innowacyjna Straż Pożarna - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Celem projektu było stworzenie multimedialnej sali w remizie OSP Rabiany, w której mieszkańcy gminy mogliby korzystać z Internetu. Dotychczas zaledwie 37% społeczności miało dostęp do sieci i były to głównie osoby młode – do 30 roku życia, natomiast osoby starze były „cyfrowo” wykluczone. Celem inicjatywy była także aktywizacja mieszkańców wsi poprzez organizowanie spotkań, podczas których wszyscy mieliby dostęp do sieci, mogliby uczestniczyć we wspólnych projekcjach filmów, zdjęć czy transmisji sportowych na wielkim ekranie. Dzięki stworzeniu nowoczesnej przestrzeni multimedialnej w remizie OSP Rabiany udało się przełamać niską aktywność społeczną i brak chęci współdziałania jednych środowisk z innymi mieszkańcami. W efekcie udało się zaktywizować młodzież do działań z osobami starszymi a także przeciwdziałać zjawiskom patologicznym poprzez rozbudzanie zainteresowań multimedialnych mieszkańców oraz integrację społeczną. Beneficjentami projektu są mieszkańcy wsi Rabiany, ich goście oraz mieszkańcy sąsiednich miejscowości.

XI Współpraca zagraniczna
OSP w Bielewie, woj. wielkopolskie, Gmina Krzywiń, powiat kościański
Inicjatywa: Zlot Zabytkowych Pojazdów Strażackich PYRO-CAR Bielewo 2016 - projekt realizowany przez OSP z partnerami
Międzynarodowy Zlot zorganizowano w celu integracji strażaków OSP działających na terenie gminy Krzywiń, szczególnie z jednostek typu "M", które straciły dawne znaczenie a posiadają piękna historię, i pokazanie w działaniu starych sikawek i samochodów. Przy tej okazji promowano także lokalne potrawy, dlatego nazwą zlotu nawiązano do skojarzeń „strażackich”: car-pojazd, pyro – ogień w j. greckim, a w gwarze wielkopolskiej „ziemniaki”. Zlot, w którym uczestniczyły zaprzyjaźnione drużyny strażaków z Czech i Słowacji, uatrakcyjniony występami Dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP Bielewo, strażackiej orkiestry dętej i zespołu wokalnego Semplicze, pokazem pracy rzeźbiarza, wystawą pojazdów motorowych, pokazami jazdy na motocyklach żużlowych, stał się miejscem integracji bardzo wielu środowisk: kilku pokoleń strażaków, mieszkańców wsi i sąsiednich miejscowości. Zlot umożliwił pokazanie dawnego dorobku jednostek OSP typu "M”, pobudził ich do aktywności i wskazał możliwości pracy z dziećmi, seniorami oraz współpracy z podobnymi jednostkami straży z zagranicy. W Zlocie uczestniczyło 17 OSP z gminy Krzywiń, kilka zaprzyjaźnionych OSP z powiatu kościańskiego i gostyńskiego, 2 drużyny z zagranicy i około 1 000 widzów, a stoisko z potrawami z "pyr" było wręcz oblegane. PYR-CAR zintegrował mieszkańców i wypromował wieś. Impreza odbiła się dużym echem w okolicy. Organizatorzy spodziewają się tłumów widzów na kolejnym Zlocie w 2017r.
OSP w Głębowicach, woj. małopolskie, Gmina Osiek, powiat oświęcimski
Inicjatywa: Witamy w Polsce – 2016 - projekt realizowany przez OSP samodzielnie
Celem spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Polski i Niemiec jest wzmocnienie przyjaznych relacji pomiędzy młodzieżą – dążenie do długotrwałego partnerstwa pomiędzy MDP Głębowice i JF /Glienicke-Nordbahn, dalszy rozwój umiejętności społecznych i indywidualnych, promowanie relacji między kulturowych, poznawanie zwyczajów, a także wymiana doświadczeń w pracy z młodzieżą, wdrażanie odpowiedzialności za zachowanie indywidualne i grupowe partnerów. Ta współpraca zbliża i łączy również członków starszych OSP, w szczególności wychowawców i opiekunów z obydwu krajów. Główny efekt spotkania to dalsza integracja oraz współpraca pomiędzy młodzieżą i opiekunami z Polski i Niemiec, zacieśnienie współpracy i wymiana doświadczeń wśród ratowników, a przede wszystkim rozwój młodzieży i nawiązywanie przyjaźni z rówieśnikami z Niemiec - większość młodzieży kontynuuje kontaktowanie się przy pomocy komunikatorów internetowych. Uczestnicy chętnie udzielali się we wszystkich punktach programu i wyrazili chęć uczestnictwa w wymianie w kolejnym roku.

XII Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca
Amica S.A. , woj. wielkopolskie
Amica S.A - producent sprzętu AGD, firma zatrudnia ok. 2 500 pracowników mieszkających w okolicach Wronek.
Prezes Zarządu Amica S.A., Pan Jacek Rutkowski, jest zaangażowany w działania o szerokim zakresie, które przynoszą pracownikom i społeczności wiele korzyści poprawiających jakość życia: OSP Amica, Fundacja Amicis, firmowe przedszkole i żłobek Amica Kids dla dzieci pracowników, finansowanie i szkolenie 92 wykwalifikowanych ratowników dbających o bezpieczeństwo w firmie. Pracownicy mogą także korzystać z przychodni zakładowej, dodatkowych badań profilaktycznych i ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego. W uznaniu za zaangażowanie, finansowe i rzeczowe, w wsparcie lokalnych grup społecznych, Burmistrz Miasta i Gminy Wronki wręczył w 2015 r. Prezesowi Amica S.A. statuetkę "Duma Wronek".

NOWAK „Okucia Meblowe” Sp. z o.o., woj. wielkopolskie
Nowak Okucia Meblowe Sp. z o.o. Sp. k. – firma z branży metalowej z siedzibą w Olszowej składająca się z 2 zakładów zatrudnia ok. 400 osób.
Alojzy Nowak, założyciel firmy wyróżnia się prospołeczną postawą wobec problemów środowiska wiejskiego, w którym żyje i funkcjonuje. Troszczy się o właściwe warunki pracy, szkoły, parafii i funkcjonowania wiejskich organizacji. Służy pomocą finansową, rzeczową oraz nieodpłatnie świadczonymi usługami (prace ślusarskie, hydrauliczne i elektryczne, sprzęt transportowy i budowlany), przekazuje 1% podatku dochodowego na rzesz miejscowej OSP, partycypuje w kosztach inwestycji wiejskich i samorządowych, wspiera m. in. szkołę, OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, LZS, parafię. Dzięki społecznej pomocy A. Nowaka, ważne dla wspólnoty obiekty jak remiza OSP wraz z kuchnią Koła Gospodyń Wiejskich, boisko i pomieszczenia LZS, szkoła i kościół zyskały na atrakcyjności i funkcjonalności, stwarzając całej społeczności lepsze warunki do spotkań i wspólnego spędzania czasu. W wyniku współpracy przedsiębiorców z organizacjami wiejskimi i samorządem gminnym wieś stale się rozwija, przyciągając nowych mieszkańców - we wsi przybyło wiele nowych posesji i powstają następne, wzrosła także liczba mieszkańców oraz liczba podmiotów gospodarczych.

www.floriany.pl

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/48493/