Rzecznik Prezydenta Miasta • Poniedziałek [21.04.2008, 10:33:05] • Świnoujście

Ekotorba w Świnoujściu

Ekotorba w Świnoujściu

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia 2008r., aby wyjść naprzeciw potrzebom wspólnej ochrony środowiska i szerzenia zasad ekologicznych zachowań, Miasto Świnoujście wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody, Oddział w Świnoujściu, postanowiło zorganizować akcję, której celem jest propagowanie proekologicznego trybu życia. Powyższa akcja polega na rozdawaniu bezpłatnych EKOTOREB i ma zachęcić wszystkich mieszkańców i gości Świnoujścia do ich używania, zamiast stosowanych powszechnie plastikowych toreb foliowych.

EKOTORBA jest doskonałą alternatywą dla zalegających na składowiskach szkodliwych toreb foliowych, zużywanych i wyrzucanych niemal każdego dnia. Używanie podczas zakupów toreb wielokrotnego użytku, przyczynia się do minimalizowania niepotrzebnych śmieci. Proponowana przez nas EKOTORBA jest mocna i pojemna, a przede wszystkim przyjazna środowisku.

Torba ekologiczna:
Do zalet EKOTORBY należy przede wszystkim to, że jest ekologiczna; o czym świadczy:

możliwość jej wielokrotnego użycia – REUSE – torba jest wykonana z materiału wytrzymałego i odpornego na działanie kwasów, zasad, soli i innych substancji. Istnieje również możliwość prania torby. Okres używania takiej torby wynosi ok. 2 lata.
ponowne przetworzenie – RECYCLE – wykonana jest w 100% z polipropylenu, jest to surowiec który podlega recyklingowi (powtórne przetwarzanie). Jeśli nawet trafi na składowisko odpadów ulega rozkładowi w ciągu 5 lat.
zmniejszenie ilości zużytych jednorazowych toreb foliowych – REDUCE – powoduje ograniczenie ilości śmieci.
Ponadto EKOTORBA jest pojemna, wygodna w użyciu (uchwyty umożliwiają noszenie na ramieniu, jak i w ręce), uniwersalna (może służyć jako torba na plażę, torba podróżna) i modna (zgodna z najnowszymi trendami).

Torba foliowa:
Stanowi zagrożenie dla środowiska, ponieważ do ich produkcji zużywa się ogromna ilość energii. Zużyte i zazwyczaj wyrzucone po jednorazowym wykorzystaniu zaśmiecają krajobraz, roznoszone przez wiatr stają się przyczyną śmierci zwierząt, które się w nie zaplątują lub mylą je z pokarmem. Stosy „foliówek” zalęgają na wysypiskach, ponieważ często po kilkunastominutowym użyciu trafiają bezpośrednio do kosza na śmieci. Ponadto nie wszystkie torby foliowe nadają się do powtórnego wykorzystania. Czas rozkładu zwykłej reklamówki wynosi nawet kilkaset lat.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/4844/