iswinoujscie.pl • Niedziela [30.04.2017, 09:50:20] • Świnoujście
Z mostka żaglowca KRUZENSZTERN

fot. iswinoujscie.pl
Bark Kruzensztern odwiedził nasze miasto w ramach zaproszenia przez władze, w celu urozmaicenia długiego weekendu. Na mostku dowodzi nim Kapitan Michail Eremchenko. Jego więc poprosiliśmy o kilka słów, o pracy na jednym z największych żaglowców świata.
Kapitan przygodę z morzem rozpoczął rodzinnie – idąc w ślady ojca który pływał po morzu. Mama chciała aby poszedł do marynarki wojennej, lecz on powiedział nie. Zaczął pływać, zdobywał kolejne stopnie, aż został kapitanem. Dwadzieścia jeden lat temu przyszedł na Kruzenszterna. Życie zadecydowało, przez ten czas zżył się z okrętem i jak mówi kapitan te lata spędzone na mostku zobowiązują. To jest samo życie.
Kapitan Eremchenko dobrze mówi po polsku. Nie uczył się specjalnie. Mieszka w Kaliningradzie. Ma znajomych w Gdańsku i Gdyni. Często tam przyjeżdża i czuje się tam jak w domu. Język polski opanował ot tak, w kontaktach z Polakami podczas swoich podróży.

fot. Sławomir Ryfczyński
Podczas swoich 21 lat dowodzenia barkiem nie było jakiś trudnych chwil. Były sztormy ale nie one, raczej manewry portowe stwarzały stresowe sytuacje. Wiadomo okręt jest jak żywy organizm, cały czas coś się na nim dzieje.
Rodzina nie pływa z kapitanem, bo ciężko odchorowuje sztormowe warunki. Dlatego odwiedza go tylko w portach.
Na Kruzenszternie pływa 120 studentów – kursantów oraz 60 osób załogi stałej czyli razem 180 osób. Dodatkowo brani są na rejsy też kursanci z innych Morskich Akademii. Maksymalnie na pokładzie może być 225 osób. Zapanowanie nad taką ilością osób może stanowić problem. Ale mając 5,6 dobrych zastępców nie jest to problemem dla kapitana.
Ciekawostką jest to, że na pokładzie Kruzenszterna oprócz okrętowych pomieszczeń jest też i kaplica. Dziesięć lat temu została ufundowana przez Ruską Prawosławną Cerkiew. Jest ona otwarta przez cały czas i każdy z załogantów może w dowolnej chwili pobyć sam ze świętymi obrazami. Kapitan należy do tych osób które kalkulują przyszłe warunki i nie musiał odwoływać się do sił wyższych.
Dziewięćdziesięcio letni Kruzensztern w tym roku będzie pływał głównie po Bałtyku, może maksymalnie do Francji lub Anglii Będzie brał udział w regatach Tall Ship Races. Odwiedzi Szczecin i być może jeszcze raz Świnoujście.