iswinoujscie.pl • Sobota [29.04.2017, 20:15:47] • Polska

PVC czy drewniane – na jakie okna się zdecydować?

PVC czy drewniane – na jakie okna się zdecydować?

fot. Organizator

Drewno czy plastik? Które rozwiązanie okaże się lepsze właśnie dla mnie? Przed tymi pytaniami staje niemalże każdy kto buduje lub remontuje swój dom czy mieszkanie. Drewno kusi swoim naturalnym wyglądem i, według obiegowej opinii, znacznie wycisza hałas z zewnątrz oraz utrzymuje ciepło. Natomiast okna z PVC są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, nie wymagają konserwacji oraz doskonale wpisują się w założenia nowoczesnych projektów.

Podjęcie decyzji nie jest łatwe, gdyż jest to jedna z tych inwestycji, których dokonujemy raz na kilkanaście lat. Dlatego też chcemy mieć pewność właściwego wyboru, który przełoży się na późniejszy komfort użytkowania. Dla tych, którym dylemat związany z rodzajem okien spędza sen z powiek, mamy dobrą wiadomość: w dobie obecnych technologii, które są wykorzystywane w procesie produkcji, sam materiał nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym zakup. Istotna jest natomiast jakość wykonania – to od niej zależy jak okna sprawdzą się w użytkowaniu.

Okna PVC – komfort użytkowania

To właśnie one dominują na polskim rynku, a zwolennicy tego rozwiązania ochoczo podkreślają jego atuty. I tak naprawdę już nawet na pierwszy rzut okna nietrudno jest je dostrzec: okna te są łatwe w konserwacji i utrzymaniu czystości, są dostępne w wielu konfiguracjach i kolorach oraz są o średnio 10 – 15% tańsze od drewnianych. Co ważne, stały popyt na tego rodzaju produkt sprawia, że producenci starają się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów, stale podnosić ich jakość i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne. – Bardzo ważne jest, aby w przypadku okien PVC zwrócić uwagę na skład profili, czyli elementów tworzących okno. Niewiele firm ma pełną kontrolę nad wszystkimi etapami ich produkcji, a tym samym nie mają 100% pewności co do ich składu. Bardzo często zdarza się, że do powstawania nowych wykorzystuje się te, które np. z powodu odkształceń nie zostały użyte w dalszym procesie powstawania okna. Takie działania mogą skutkować obecnością metali ciężkich, np. kadmu czy ołowiu. Warto zatem sprawdzać atesty i dokładnie rozpatrzeć ofertę pod względem relacji jakości do ceny produktu. Przykładowo firma Budvar, producent stolarki otworowej, posiada certyfikat na brak ołowiu oraz innych metali ciężkich we wszystkich produktach znajdujących się w portfolio stolarki PVC– mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar.
Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest ich konserwacja, a raczej jej brak. Poza typowymi prostymi zabiegami pielęgnacyjnymi jakimi jest ich regularne mycie, nie wymagają one naszej uwagi. Materiał ten jest również znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Okna PVC są też bardzo szczelne, co w przypadku niewentylowanych pomieszczeń, może wymagać zainstalowania tzw. nawiewników, które umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.
Poza odpowiednimi parametrami technicznymi, niezwykle istotny jest również wygląd i ciekawy design. O ile kilka lat temu okna PVC kojarzyły się jedynie ze śnieżnobiałym kolorem ram, tak obecnie gama kolorystyczna jest niemalże nieograniczona. W ofercie czołowych producentów znaleźć możemy nawet okleiny imitujące wygląd drewna, co jest ciekawą informacją dla tych, którzy szukają bardziej ekonomicznej alternatywy dla okien drewnianych. Co ciekawe, jeżeli skorzystamy z opcji z dodatkowymi nakładkami aluminiowymi, możemy otrzymać produkt wykonany w dowolnym kolorze z próbnika RAL.

PVC czy drewniane – na jakie okna się zdecydować?

fot. Organizator

Okna drewniane – nieoceniona naturalność

Największą zaletą okien drewnianych jest ich naturalność. Dzięki temu wpisują się niemalże w każde wnętrze. Będą zatem ozdobą dla nowoczesnych mieszkań, domów zaprojektowanych zgodnie z nurtem ekologicznym, a nawet takich, które utrzymane są np. w tradycyjnym, podhalańskim stylu. Produkt ten posiada również szereg zalet typowo funkcjonalnych, jak np. niska przenikalność cieplna. Dla inwestora oznacza to brak „uciekającego” ciepła na zewnątrz i przenikania zimna zza okna do środka pomieszczenia. Okna drewniane można również określić mianem „naturalnego regulatora wilgoci", potrafią one bowiem absorbować jej nadmiar. – Do największych zalet drewna należy to, że jest materiałem w pełni ekologicznym oraz wbrew pozorom odpornym na czynniki zewnętrzne. Docenią go zwłaszcza ci, którzy szukają rozwiązań dla mocno nasłonecznionych ekspozycji, ponieważ drewno nie wypacza się ani nie ulega odkształceniom – komentuje Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar. Co prawda okna te są niezwykle solidne i wytrzymałe, niemniej aby właściwie pełniły swoją rolę musimy pamiętać o tym, że wymagają odpowiedniej konserwacji. Drewno należy co sezon impregnować specjalnymi środkami, które są przeznaczone do wykonywania regularnych prac konserwatorskich. Prace te powinny odbywać się możliwie często – w zależności od warunków atmosferycznych nawet 2 razy do roku.

Wybór okien jest trudną decyzją i warto rozpatrzyć ją indywidualnie. Każda inwestycja jest inna i wymaga tego, aby zwrócić uwagę na określone parametry, jak np. możliwość częstej konserwacji czy też eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna drewniane czy też plastikowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych czynników, a mianowicie na ich jakość. Staranny proces produkcji, dobór odpowiednich materiałów i innowacyjne technologie mają znaczny wpływ na produkt, na który się decydujemy. Pamiętajmy również o tym, że nie tylko okno, ale i odpowiedni i fachowy montaż daje nam gwarancję wieloletniej satysfakcji.


Magdalena Brzęczek
Młodszy Specjalista ds. PR

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/48336/