iswinoujscie.pl • Wtorek [11.04.2017, 18:05:52] • Świnoujście

Rzecznik prezydenta o dorożkach: Celem zmian jest poprawa nieestetycznego wyglądu

Rzecznik prezydenta o dorożkach: Celem zmian jest poprawa nieestetycznego wyglądu

fot. Sławomir Ryfczyński

Do końca czerwca koła w świnoujskich dorożkach muszą być powymieniane na szprychowe. Ci, którzy tego nie zrobią, nie będą mogli wjeżdżać pojazdami na teren dzielnicy nadmorskiej – informuje rzecznik prezydenta Robert Karelus.

Po naszym artykule na temat spotkania z dorożkarzami w magistracie, urzędnicy potwierdzają, że część właścicieli bryczek może mieć problem.

- Koła są jednym z elementów zmian w wyglądzie pojazdów zaprzęgowych i powożących nimi osób, jakie po konsultacjach z ich właścicielami, są systematycznie wprowadzone od 2014 roku - informuje rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Celem zmian jest poprawa nieestetycznego dotąd wyglądu oraz jego ujednolicenie, zarówno jeśli chodzi o pojazdy, jak i osób, które nimi powożą.

Rzecznik dodaje, że - aby koszty tych zmian były jak najmniej uciążliwe dla właścicieli pojazdów - obie strony ustaliły, że będą one wprowadzane stopniowo.

- Ostatnim ich elementem jest wymiana dotychczasowych kół na szprychowe, co ma nastąpić do czerwca 2017 roku - mówi Robert Karelus. - Ci, którzy tego nie zrobią, nie będą mogli wjeżdżać pojazdami na teren dzielnicy nadmorskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory na 16 właścicieli pojazdów, 13 wymieniło koła lub kupiło całkiem nowe bryczki rezygnując z wykorzystywania wcześniej użytkowanych prowizorycznych pojazdów zaprzęgowych.

Przy okazji zapytaliśmy o inne wymagania wobec dorożkarzy.

- Miasto nie ma żadnych nowych oczekiwań wobec przedsiębiorców prócz tych, które wprowadzone zostały 3 lata temu - twierdzi rzecznik Janusza Żmurkiewicza. - Przede wszystkim niedopuszczalne jest pozbywanie się końskich odchodów poprzez wyrzucanie ich w pasie nadmorskim oraz na innych terenach miejskich przyległych do tras przejazdu pojazdów zaprzęgowych. Przypadki takich działań zgłaszane są kilka razy w ciągu sezonu do Straży Miejskiej i Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz oceniane bardzo negatywnie zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Rzecznik dodaje, że znaczne zaniedbania są również w zakresie obowiązku neutralizowania odoru końskiej uryny obecnego w miejscach postoju pojazdów. Tylko w ciągu jednego dnia, gdy powożący nie zadbają o neutralizację, pracownicy UM Świnoujście odbierają od mieszkańców i turystów kilkanaście telefonów z prośbą o interwencję.

- Właściciele pojazdów zaprzęgowych prowadzą prywatną działalność gospodarczą. Miasto nie partycypuje w kosztach przygotowania pojazdów do prywatnej działalności zarobkowej – mówi Robert Karelus.- Miasto, jako właściciel terenów, zezwala na korzystanie z jego zasobów nieodpłatnie. Właściciele pojazdów zaprzęgowych nie ponoszą żadnych opłat z tytułu zajęcia nieruchomości lub przestrzeni będącej własnością Gminy Miasto Świnoujście. Miasto wymaga jedynie, aby działalność jaką prowadzą była bezpieczna, estetyczna, nieuciążliwa i swoim charakterem wpisywała się w koncepcję zagospodarowania przestrzeni dzielnicy nadmorskiej. W innych miastach wprowadzono limity zezwoleń na prowadzenie tego rodzaju działalności. Powożący korzystają z kilku miejsc postojowych wg ustalonego harmonogramu z podziałem na dni parzyste i nieparzyste. Miasta zawierają umowy z przedsiębiorcami, którzy w przetargu zaproponują najwyższą kwotę jaka są w stanie zapłacić za uzyskanie zezwolenia za korzystanie z postoju i przejazd atrakcyjną częścią miasta. Dodatkowo, na wygranie przetargu mają szanse tylko przedsiębiorcy, którzy posiadają pojazdy najwyższej klasy – w Krakowie powozy GLASSLANDAUERY, powszechnie określane jako Landa, a podpisanie umowy możliwe jest po zaakceptowaniu wyglądu powozu i stroju powożącego. Dodatkowo warunkiem uzyskania zezwolenia jest posiadanie umowy z firma zbierającą odpady na utrzymanie i opróżnianie pojemników na końskie odchody.

Rzecznik dodaje, że w przypadku Świnoujścia, koszty podstawienia i odbioru odpadów powstających na postojach dla pojazdów zaprzęgowych ponosi miasto. Podobnie jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Z terenów przyległych do postoju, jak i samego postoju, regularnie z częstotliwością siedem razy w tygodniu, zbierane są wszelkie powstałe odpady.

Zdaniem Roberta Karelusa, Zarządzenie nr 350/2014 Prezydenta Miasta Świnoujście z dnia 29 maja 2014 roku, dotyczące dorożek jest dostępne w BIP.

- Zarządzenie, o którym mowa jest ogólnodostępne - twierdzi rzecznik. -Nawigacja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronie BIP w zakładkę Prawo lokalne –dalej – Zarządzenia Prezydenta ,następnie zarządzenia do roku 2016 ( a nie od 2016 ) oraz wybrać rok i miesiąc wydania zarządzenia.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/48077/