iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.04.2017, 09:48:27] • zachodniopomorskie

Szakal w Wolińskim Parku Narodowym?

Szakal w Wolińskim Parku Narodowym?

Autor: belizar (Golden jackal)( fot. Fotolia.com )

W województwie zachodniopomorskim pojawiły się szakale. Wyglądają jak lisy, ale mają nieco dłuższe nogi. Czy dotarły już na wyspy Wolin i Uznam? O nowych zagrożeniach, które mogą do nas przynieść opowiada nam dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Wojciech Zyska.

W naszym województwie stwierdzono obecność szakala…

Wojciech Zyska, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego: Szakala złocistego na terenie naszego województwa stwierdzono dotychczas kilka razy. Jego obecność została w sposób naukowy potwierdzona w Dolinie Dolnej Odry w rejonie gminy Cedynia. Ja także widziałem przejechanego osobnika tego gatunku na drodze S-3 w rejonie Pyrzyc. W Polsce zwierzęta te notowane są już od kilku lat na wschodzie i południowym-wschodzie. Gatunek ten w ostatnich latach w Europie zasiedlił większość państw. W Niemczech, w tym w Brandenburgii, osobniki tego gatunku są od kilku lat rejestrowane, w tym odławiane lub redukowane, stosunkowo regularnie. Powyższe pozwala sądzić, że osobniki tego gatunku w niedługim czasie będą w Polsce i na terenie naszego województwa rejestrowane znacznie częściej.

Czy szakal pojawił się on już na Waszym terenie?

Z terenu Wyspy Wolin i Uznam dotychczas brak jest wiarygodnych doniesień o pojawieniu się szakala. Tym niemniej jest to bardzo prawdopodobne. Rodzi się pytanie. Czy na Wyspie Woli pierwsze pojawią się wilki czy też szakale? Osobiście stawiam na te drugie.

Czy szakal jest zagrożeniem dla zwierząt i ludzi?

Szakale dla ludzi nie są groźne. Jest to lis na nieco dłuższych nogach. Natomiast dla rodzimej fauny może stanowić zagrożenie. Ponadto za pośrednictwem takiego gatunku, który bardzo intensywnie zasiedla nowe tereny w Europie, mogą przemieszczać się nowe pasożyty lub choroby, które dotychczas nie były u nas rejestrowane lub stwierdzano je sporadycznie. Stąd też wszelkie rejestracje osobników tego gatunku należałoby zgłaszać np. służbom weterynaryjnym, nadleśnictwom, do Wolińskiego Parku Narodowego czy też do siedzib lokalnych gmin.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47917/