iswinoujscie.pl • Sobota [11.03.2017, 17:18:02] • Świnoujście

Leczyłeś się bez ubezpieczenia? Masz czas do 11 kwietnia

Leczyłeś się bez ubezpieczenia? Masz czas do 11 kwietnia

fot. internet

Dzięki znowelizowanej ustawie zdrowotnej, czerwone e-WUŚe mogą spać spokojniej: nie zapłacą za leczenie, z którego skorzystali od 2013 roku mimo braku zgłoszenia do ubezpieczenia i mimo czerwonego statusu w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Jest tylko jeden warunek: muszą się wstecznie zgłosić do ubezpieczenia.

Zachodniopomorski Oddział NFZ uruchomił na swojej stronie internetowej FAQ – zakładkę z najczęściej zadawanymi pytaniami o abolicję i wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzięki znowelizowanej ustawie zdrowotnej, od 12 stycznia 2017 roku czerwone e-WUŚe mogą spać spokojniej: nie zapłacą za leczenie, z którego skorzystali od 2013 roku mimo braku zgłoszenia do ubezpieczenia i mimo czerwonego statusu w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców - pod warunkiem wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia. Po tym czasie, tj. po 11 kwietnia br., wobec osób, które z abolicji nie skorzystają, Fundusz z urzędu rozpocznie postępowanie administracyjne.

- Abolicja dotyczy najczęściej członków rodziny, którzy sami nie płacą składek, np. studentów, niepracujących małżonków, członków rodzin emerytów czy bezrobotnych i ich rodzin – informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - W Zachodniopomorskiem sprawa dotyczy około 12 tysięcy osób. Ponad 9,5 tysiąca otrzymało już pisemne powiadomienie o konieczności zgłaszania się do płatników składek zdrowotnych. Ostatnia paczka listów jest właśnie szykowana. Adresatów informujemy, by postępowali zgodnie z zaleceniem, tj. by nie odpowiadali na pismo, bo ma ono charakter czysto informacyjny, oraz by dokonali wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia u płatnika składki zdrowotnej: w przypadku np. studentów, będzie to pracodawca rodzica; w przypadku nieubezpieczonego małżonka – pracodawca męża lub żony, w przypadku członka rodziny emeryta lub rencisty – ZUS lub KRUS. w przypadku członków rodziny osoby bezrobotnej - urząd pracy.

Ponieważ odzew czerwonych e-WUŚów jest ogromny, a telefony do NFZ w Szczecinie i Koszalinie się urywają, Zachodniopomorski Oddział postanowił uruchomić na swojej stronie internetowej zakładkę z najczęściej zadawanymi pytaniami. Odpowiedzi na najważniejsze kwestie zostały uzupełnione o krótkie opisy indywidualnych spraw, które do Funduszu trafiają.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47520/