iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.03.2017, 13:38:52] • Świnoujście

Do specjalisty przestaniemy jeździć do Szczecina?

Do specjalisty przestaniemy jeździć do Szczecina?

fot. Fotolia.com

Szpital miejski zatrudnił gastrologa i urologa oraz lekarza realizującego usługi medyczne w zakresie ortopedii kończącego kształcenie specjalizacyjne. Placówka rozmawia też ze specjalistami z kardiologii, endokrynologii i okulistyki, by przyjechali do naszego miasta.

- Miasto zainteresowało się problemami mieszkańców z dostępem do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej - informował niedawno na sesji Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Zatrudniono dodatkowo urologa, ortopedę i gastrologa. Obecnie w poradni urologicznej przyjmuje 4 lekarzy, w ortopedycznej – dwóch, a w gastroenterologicznej – trzech. Wszyscy mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

O szczegółowe informacje na ten temat poprosiliśmy sam szpital.

- Szpital Miejski w 2017 r. w ramach zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie dostępu do usług zdrowotnych, poprawy ich jakości i dostępności dodatkowo zatrudnił w ramach kontraktu specjalistów z zakresu gastrologii i urologii oraz lekarza realizującego usługi medyczne w zakresie ortopedii kończącego kształcenie specjalizacyjne - informuje prezes szpitala Dorota Konkolewska. - Duże zapotrzebowanie na dostępność tych usług było analizowane na podstawie ewidencji systemu kolejkowego w rejestracji do tych specjalności.

Placówka rozmawia też ze specjalistami z zakresu kardiologii, endokrynologii i okulistyki, by przyjechali do naszego miasta.

- Niestety na niektóre z nich Szpital nie ma kontraktu z NFZ i będzie się o niego ubiegał w ramach ogłaszanych przez fundusz konkursów (o ile będzie taka możliwość wynikająca z zakresu konkursu) – dodaje prezes szpitala. - Pracujemy również nad możliwością obsługi grupy pacjentów na oddziałach szpitalnych (chirurgia, oddział wewnętrzny) do realizacji zabiegów polipektomii polipów jelita grubego, których zakres nie jest możliwy w leczeniu ambulatoryjnym.

Jak pokazuje szpitalna ewidencja, 4-5 pacjentów miesięcznie powyżej 65 roku życia z takim schorzeniami było odsyłanych do szpitali w Szczecinie.

W ramach doposażenia diagnostycznego szpital kupił specjalistyczny sprzęt do badań ultrasonograficznych (pracownia USG), histeroskop (ginekologia), zestaw do laparoskopii (chirurgia).

- W miesiącu kwietniu dojdzie do finalizacji zakupu videogastroskopu dla poradni gastroenterologicznej i endoskopowej – zapowiada Dorota Konkolewska. -

Jeszcze w tym roku placówka chce kupić sondę przezprzełykowej do badań echokardiograficznych (diagnostyka chorób serca) oraz kardiotokografu z funkcją telemetrii by monitorować płód w akcji porodowej w systemie zdalnym umożliwiającym swobodne poruszanie się matki dziecka.

- Pragniemy aby mieszkańcy miasta mogli korzystać przy realizowanych zabiegach operacyjnych i ambulatoryjnych z nowoczesnego sprzętu – dodaje prezes. - Również w zakresie tomografii komputerowej pracujemy nad możliwością objęcia kontraktem badań w ambulatoryjnej diagnostyce kosztochłonnej finansowanej z NFZ. Konkurs w tym zakresie ma być ogłoszony w okresie marzec/kwiecień.

To nie jedyne zmiany w szpitalu. W Centrum Zdrowia Psychicznego w ramach finansowania z budżetu gminy ruszył program terapii dla dzieci i młodzieży uzależnionej od komputera, gier komputerowych i internetu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47417/