iswinoujscie.pl • Niedziela [05.03.2017, 19:37:02] • Świnoujście

Usługi, przemysł, skład. Pytamy, dlaczego przy Mulniku nie mogły powstać domy

Usługi, przemysł, skład. Pytamy, dlaczego przy Mulniku nie mogły powstać domy

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Rozbiorą zdegradowane budynki, usuną niewybuchy, wybudują drogi dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe, sieci wodno-kanalizacyjne i teletechniczne. Trwa etap projektowania infrastruktury w pobliżu basenu Mulnik.

9 lat trwały negocjacje miasta z Lasami Państwowymi. W końcu miasto stało się właścicielem terenu położonego w Świnoujściu na przedłużeniu ul. Portowej przy nabrzeżu 91 w pobliżu basenu Mulnik.

- To umożliwia rozpoczęcie dalszych kroków związanych z realizacją projektu pn.: „Rewitalizacja powojskowych terenów w celu utworzenia Centrum Usług „Mulnik” w Świnoujściu” - mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Należy przypomnieć, że miasto stara się o dofinansowanie Projektu z Unii Europejskiej z RPO WZ 2014-2020. Działania te obejmują: wykonanie niezbędnych prac związanych z wylesieniem i przygotowaniem terenu pod przyszłe inwestycje (w tym rozbiórkę zdegradowanych budynków oraz usunięcie niewybuchów), budowę dróg dojazdowych, ciągów pieszo-rowerowych, sieci wodno-kanalizacyjnej i teletechnicznej. Miasto posiada już koncepcję zagospodarowania terenu. Aktualnie trwa etap projektowania niezbędnej infrastruktury. Równolegle trwają konsultacje z lokalnymi przedsiębiorcami, przygotowujące ich do zainwestowania na tym terenie. Do tej pory zainteresowanie lokalizacją tam swojej działalności wyraziło około 20 firm.

Jak informuje magistrat, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tereny położone w okolicach Mulnika przeznaczone są na tereny produkcyjno-składowe oraz portowe, dopuszczając lokalizację obiektów usługowych, produkcyjnych, magazynowych i składowych, biurowo administracyjnych, urządzeń portowych.

- Tym samym, jak wynika z zapisów planu oraz warunków Konkursu, rozpiętość branż, które będą mogły być zlokalizowane na „Mulniku”, jest różnorodna: od branż produkcyjnych do usługowych z obszaru motoryzacji, ogrodnictwa, budownictwa, stolarstwa itp., ale to od inicjatywy samych przedsiębiorców zależeć będzie, jakie usługi faktycznie będą przez nich świadczone - dodaje rzecznik. - Niemniej czynione są starania, aby w jednym miejscu zlokalizować szeroko pojęty sektor usługowy -zwłaszcza usługi tzw. uciążliwe, umożliwiając przedsiębiorcom przeniesienie swojej działalności do strefy i opuszczenie przez nich dotychczas zajmowanych terenów w dzielnicy nadmorskiej i ścisłego centrum.

Dlaczego w tym miejscu nie mogło powstać coś nieuciążliwego? Czy nie byłoby to ładne miejsce do mieszkania?

Warunki planu zagospodarowania tego obszaru i Konkursu wykluczają możliwość przeznaczania terenów „Mulnika” do pełnienia funkcji mieszkaniowych i handlowych oraz funkcji kompleksów turystycznych, rekreacyjnych, hotelowych, gastronomicznych i konferencyjnych - informuje Robert Karelus.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47351/