Już po raz piąty miasto wystąpiło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o środki na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Zainteresowane osoby, które chciałyby zgodnie z przepisami ochrony środowiska usunąć ze swoich nieruchomości wyroby zawierające azbest, mogą tylko jeszcze do jutra składać wnioski o przyznanie usługi w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest, wraz z wymaganymi załącznikami, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5. Druk wniosku można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5, w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, przy ul. Wyspiańskiego 35 C Wejście 1 oraz ze strony internetowej www.swinoujscie.pl
- Dotacją mogą zostać objęte zadania z zakresu: demontażu, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest, ujętych w „Inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Miasto Świnoujście”, z nieruchomości których właścicielami są: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe - informuje rzecznik prezydenta Robert Karelus.
Magistrat przypomina, że azbest ma zniknąć z naszego kraju do 2032 roku. Jego likwidacja odbywa się na podstawie m.in. Rezolucji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 1997 r. w sprawie programu wycofania azbestu z gospodarki oraz „Rządowego Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terytorium Polski w latach 2002 - 2032” przyjęty przez Radę Ministrów RP w dniu 14 maja 2002 r.
- Średnia ilość wyrobów azbestowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia jest wielokrotnie niższa, niż średnia krajowa – informuje rzecznik prezydenta.- Co nie oznacza, że nie ma go wcale. Najwięcej na obiektach gospodarczych, na terenie ogródków działkowych, ale zdarza się również na budynkach mieszkalnych. Z przeprowadzonej w 2011 roku inwentaryzacji wynikało, że w całym Świnoujściu znajdowało się około 600 ton azbestu.
Dzięki przeprowadzonym do tej pory działaniom w 2013 udało się usunąć 25 ton azbestu z 26 nieruchomości; w 2014 - 50 ton z 45 nieruchomości; w 2015 - 42 tony z 27 nieruchomości, w 2016 roku 82 tony z 57 nieruchomości. Do tej pory akcja usuwania azbestu kosztowała ponad 104 tysiące złotych, z czego ponad 101 tysięcy złotych pochodziło ze środków WFOŚiGW.
- Po otrzymaniu dotacji, Miasto wyłoni, w drodze prawa zamówień publicznych, wykonawcę, który na podstawie umowy zawartej z Gminą będzie dokonywał demontażu i usuwania wyrobów zawierających azbest ze zgłoszonych nieruchomości – mówi Robert Karelus.
Usuwanie wyrobów zawierających azbest planowane jest w drugiej połowie tego roku.
- Liczba środków, które zostaną przeznaczone na likwidację tej szkodliwej substancji uzależnione będą od ilości osób i instytucji, które przystąpią do programu – dodaje rzecznik.