iswinoujscie.pl • Poniedziałek [27.02.2017, 22:30:08] • Świnoujście

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie łączenia świnoujskich szkół. Na razie likwidacji nie będzie

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie łączenia świnoujskich szkół. Na razie likwidacji nie będzie

fot. Sławomir Ryfczyński

Radni obradowali w poniedziałek na Komisji Edukacji Kultury i Sportu. Przedmiotem obrad były zmiany w świnoujskiej edukacji. 5 radnych zagłosowało za utworzeniem sieci szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowej reformy oświaty, 3 wstrzymało się od głosu. Połączenie szkół może obronić je przed likwidacją, nauczyciele nie stracą etatów, a uczniowie nie będą przenoszeni do innych szkół.



Za takim rozwiązaniem było 5 radnych: Alicja Bohdziewicz, Kamil Janta- Lipiński, Wiesław Góreczny, Waldemar Buczyński, oraz Andrzej Mrozek. Radni, którzy wstrzymali się od głosu to: Joanna Agatowska, Robert Gawroński i Jarosław Włodarczyk.

Radni SLD twierdzili, że poddana głosowaniu uchwała nie jest odpowiednio przygotowana.

Komisja wydała opinię, dzięki której możemy się spodziewać, jak będzie wyglądało wtorkowe głosowanie nad tą uchwałą. Wszystko wskazuje na to, że radni przyjmą projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowej reformy oświaty.

Wtedy świnoujskie szkoły będzie czekała reorganizacja. Szkoła Podstawowa numer 1 im. Marynarki Wojennej połączy się z Zespołem Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Witosa, a Gimnazjum Publiczne numer 2 połączone zostanie ze Szkołą Podstawową numer 6, Gimnazjum Publiczne numer 3 przy ulicy Norweskiej połączy się ze Szkołą Podstawową numer 2 przy ulicy Białoruskej.

Do projektu podczas obrad komisji odnieśli się dyrektorzy świnoujskich szkół. Wszyscy obecni byli za. Okazało się jednak, że zdecydowaną przeciwniczką takiego sposobu reformowania miejskiego systemu oświaty jest.. przewodnicząca Rady Miasta. Joanna Agatowska stwierdziła, że przy projektowaniu zmian nie uwzględniono wszystkich możliwych wariantów.

Wiesław Góreczny ma z kolei zdecydowanie negatywne zdanie o w ogóle o wprowadzanych zmianach. Jego zdaniem to nie jest reforma a „deforma”.

Ze strony dyrektorów padły natomiast pytania i obawy o to czy likwidacja gimnazjów i łączenie szkół nie będzie wiązało się z koniecznością zwolnień wśród nauczycieli. Obawy te próbował stonować zastępca prezydenta Paweł Sujka. Jego zdaniem, w nowym systemie pracy wystarczy dla wszystkich.

Tego optymizmu nie podzielają z kolei Helena Frankowska ze Związku nauczycielstwa Polskiego a także osoby, które osobiście zaangażowane były we wprowadzanie poprzednich reform i wygaszania szkół. O swoich obawach i doświadczeniach mówił m.in. radny Ryszard Teterycz.

Wiele, nie do końca wyjaśnionych pytań zrodziło się w związku z planami połączenia szkół. Na spotkaniu przypomniano o obawach, również tych zgłaszanych przez rodziców. Planowane łączenia stawiają pod znakiem zapytania przyszłość niektórych projektów edukacyjnych. Prawdopodobnie wiele z tych pytań powróci także jeszcze podczas wtorkowej sesji.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47320/