iswinoujscie.pl • Sobota [25.02.2017, 14:03:38] • Świnoujście
Namioty wyklętych – lekcja historii w centrum miasta

fot. iswinoujscie.pl
Uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944–1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat ich wysiłku w walce z sowietyzacją Polski to główny cel organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Świnoujściu obchody tego święta rozpoczęły się faktycznie już dziś, a to za sprawą inicjatywy szczepu „Słowianie” Związku harcerstwa Rzeczpospolitej. Najpierw w Szkole Podstawowej nr 1, a potem na Placu Wolności, harcerze zaprezentowali plenerową ekspozycję pod nazwą „namioty wyklętych”. Historycznej prezentacji towarzyszyła zbiórka do puszek na poszukiwanie grobów i ekshumacje żołnierzy wyklętych. Namioty wyklętych można zwiedzać do godziny 14.00.
Ta niezwykła wystawa zorganizowana została na kształt wojskowego obozowiska. Już przed południem w namiotach harcerze zawieszali zdjęcia, plakaty, plansze z historycznymi informacjami. Oprócz wydruków można natknąć się tu na prawdziwe eksponaty historyczne, elementy wojskowego wyposażenia. Jest nawet wojskowe ognisko i miejsce wypoczynku dla znużonych walką.

fot. iswinoujscie.pl
W innym namiocie przygotowano polowe kino. Można tu bezpłatnie obejrzeć projekcję filmu zrealizowanego przez Instytut pamięci narodowej pt „Wolność i Niezawisłość”.
Harcerze pomyśleli również o najmłodszych odwiedzających. Dla dzieci przygotowali historyczne kolorowanki.

fot. iswinoujscie.pl
Jednym z ważniejszych celów harcerskiej akcji, podobnie jak w ogóle Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych IPN, jest zwrócenie uwagi na wciąż czekające na ekshumację żołnierskie groby. Harcerze świnoujskiego szczepu ZHR prowadzą dziś akcję zbiórki do puszek. Zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na odnalezienie niezidentyfikowanych dotąd miejsc pochówku oraz badania DNA nieznanych żołnierzy.
Harcerze zbierają datki do ten cel wyłącznie do oznaczonych specjalnie puszek. Uczestnicy patroli mają identyfikatory.
Akcja cieszy się życzliwym przyjęciem mieszkańców.