iswinoujscie.pl • Niedziela [26.02.2017, 20:07:17] • Świnoujście

Jak Świnoujście radzi sobie ze smogiem? Robert Karelus: Sytuacja w Świnoujściu jest bardzo dobra

Jak Świnoujście radzi sobie ze smogiem? Robert Karelus: Sytuacja w Świnoujściu jest bardzo dobra

fot. Andrzej Ryfczyński

Wielu z Was, zastanawia się pewnie, jak to jest z tym smogiem w Świnoujściu. Jest, czy nie ma? Czy w nadmorskiej miejscowości możemy oddychać pełną piersią? Z informacji prezydenckiego rzecznika, wynika, że mieszkańcom naszego miasta zanieczyszczenia powietrzna nie powinny być straszne. Robert Karelus, zapewnia, że pod tym względem sytuacja w Świnoujściu jest bardzo dobra.- Jak widać z publikowanej w mediach mapie zagrożeń zanieczyszczeniem powietrza sytuacja w Świnoujściu jest bardzo dobra. Nie tak dawno za pośrednictwem mediów przedstawiałem mieszkańcom miasta ofertę WFOŚiGW dofinasowania zakupu i wymiany pieców opalanych węglem lub drewnem na piece gazowe lub elektryczne. W ramach tego programu można również otrzymać dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego- wyjaśnia prezydencki rzecznik Robert Karelus.

W wielu polskich miastach problem smogu zdecydowanie przerasta samorządowców. Najbardziej na tym wszystkim cierpią sami mieszkańcy, którzy są narażeni na oddychanie trującym powietrzem. Jak widać, władze Świnoujścia wolą w tej sytuacji zapobiegać ewentualnym zanieczyszczeniom, niż z nimi walczyć.

Świnoujski samorząd postawił na likwidację azbestu, zakup ekologicznych autobusów, a także podłączenie niektórych ulic do miejskiej sieci ciepłowniczej. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podjęło także stosowne działania mające na celu ograniczenie emisji pyłów.

- Przy współpracy z naszym Wydziałem Ochrony środowiska i Leśnictwa można pozbyć się trującego azbestu. Wprowadzony został Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ,który zakup ekologicznych autobusów, które były już testowane na ulicach naszego miasta. Dzięki środkom zewnętrznych Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zrealizowało inwestycję w ramach Projektu "Ograniczenie emisji pyłów przez modernizację instalacji odpylania dla dwóch kotłów WR 10-015 na terenie kotłowni PEC . Inwestycja ta pozwoliła obniżyć emisję pyłów poniżej 100 mg/Nm3 w warunkach normalnych w gazach suchych przy zawartości tlenu 6%, dzięki czemu kotły spełniają restrykcyjne wymagania dla pyłów, które obowiązują od 01.01.2016 roku, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji i Dyrektywy Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2010 r., w sprawie emisji przemysłowych. Pan Prezydent rozmawiał również z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej o doprowadzeniu do obszarów miasta, takich jak chociażby ulica Markiewicza ,gdzie znajduje się największa liczba pieców starego typu, sieci grzewczej , do której będą mogli się przyłączyć właściciele zlokalizowanych tam nieruchomości- mówi Robert Karelus

Miasto inwestuje także w infrastrukturę sieci ścieżek rowerowych. Wszystko po to, aby ograniczyć komunikację samochodową. Wzorem mają tutaj być sami urzędnicy. Świnoujski magistrat planuje zakup elektrycznego samochodu, który zastąpiłby 10- letnią Skodę.

- Ważnym jest również zastąpienie komunikacji samochodowej alternatywną ,stąd miejskie inwestycje w infrastrukturę sieci ścieżek rowerowych, plan wybudowania węzła przesiadkowego czy wola współpracy w ramach europejskiego projektu ESPRIT2GO,zakładającego lokalizację w niektórych polskich miastach wypożyczalni samochodów elektrycznych. Docelowo planowane jest również wyłączenie ruchu samochodowego w strefie A uzdrowiska . Prowadzone już były rozmowy z WFOŚiGW i chcemy w urzędzie miasta ponad dziesięcioletnią Skodę Fabię zastąpić samochodem elektrycznym, którego zakup zostanie współfinasowany ze środków Funduszu- dodaje prezydencki rzecznik, Robert Karelus.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47207/