iswinoujscie.pl • Środa [15.02.2017, 08:14:01] • Świnoujście

Czytelniczka: Zostałam „częściowo” zbadana

Czytelniczka: Zostałam „częściowo” zbadana

Autor: auremar( fot. Fotolia.com )

Jak wszystkie mamy wiedzą, na wizyty kontrolne powinno się chodzić regularnie jeden raz w miesiącu – pisze nasza ciężarna Czytelniczka, która wybrała się do świnoujskiego szpitala. – Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby jeden lekarz prowadził ciążę od a do z. Zależałoby mi na wyjaśnieniu faktu: dlaczego pacjent po pierwszej wizycie nie jest w stanie zarejestrować się na następną wizytę w ciągu zalecanych 30 dni. Do sprawy odniosła się prezes szpitala.

Chciałabym poruszyć temat poradni ginekologicznej w świnoujskim szpitalu, z której chciałam korzystać na fundusz - zaczyna swój list nasza Czytelniczka - (co miesiąc płacę składki, więc uważam, że się to należy i mam takie prawo, poza tym większość lekarzy pracujących na tym oddziale ma bardzo dobrą opinię). Jestem w 10 tygodniu ciąży. Na wizytę czekałam 1,5 miesiąca (czas oczekiwania kosmiczny). Po krótkim wywiadzie z pielęgniarką zostałam "częściowo" zbadana.

Co oznacza „częściowo”?
Nie zrobiono mi usg – czytamy dalej w liście – co, według mnie, jest dziwne (to moja pierwsza ciąża; choćby dlatego, żeby zaspokoić moją ciekawość czy ciąża przebiega prawidłowo). Sprzęt do tego badania stał obok mnie i lekarz w każdej chwili mógł go użyć... kolejki też nie było ! (10 minut do końca dyżuru według rozpiski zamieszczonej w godzinach przyjęć).

Na USG kazano mi przyjść za kolejne 2 tygodnie – pisze dalej nasza Czytelniczka. - Lekarz kazał siebie szukać w placówce i powiedział, że, jak będzie w danej chwili możliwość, to przeprowadzi badanie. Dostałam skierowanie na podstawowe badania w laboratorium i tak zakończyła się wizyta. Nie założono mi karty ciąży, nie zważono itp. Wszytko przebiegło mechanicznie.

Jak wszystkie mamy wiedzą, na wizyty kontrolne powinno się chodzić regularnie 1 raz w miesiącu – czytamy dalej – oraz najlepszym rozwiązaniem jest, by jeden lekarz prowadził ciążę od a do z. Zależałoby mi na wyjaśnieniu faktu: dlaczego pacjent który - jak to było w moim przypadku - po pierwszej wizycie nie jest w stanie się zarejestrować na następną wizytę w ciągu zalecanych 30 dni ???!!! Odbywając pierwszą wizytę 8 lutego 2017 r. i rejestrując się (nie indywidualnie, w poradni ustalając szczegóły z lekarzem oraz pielegniarką, tylko w ogólnej rejestracji) następny wolny termin (niekoniecznie do tego samego specjalisty) dostałam na 28 marca! Jest to ponad 1,5 miesiąca. Rozmawiając z pracownikiem szpitala dostałam informacje, że w tym przypadku "to jest norma że tak sie dzieje i pacjentki są zawiedzione".

Rozczarowania nie ukrywa też nasza Czytelniczka.

Jestem zawiedziona zarządzaniem na tym oddziale, ponieważ chcąc prowadzić prawidłowo przebieg ciąży nie jestem w stanie dostać się do lekarza w zalecanym terminie - pisze. - Moje osobiste zdanie jest takie, że, jeżeli placówka podejmuje sie jakiegoś zadania, powinna dać z siebie 110% ! Nie wymagam wiele, ale chociaż regularnie raz w miesiącu ciężarna kobieta powinna mieć przywilej odbycia wizyty poza kolejnością.... A podobno dzieci są najważniejsze...

Czym jest to spowodowane? – zastanawia się nad cała sytuacja nasza Czytelniczka. - Złe zarządzanie czy zbyt krótkie godziny przyjęć w poradni ? (średnio 4 -5 godzin dziennie - można sprawdzić godziny na drzwiach poradni) Czy zbyt duża liczba pacjentek, które mimo wszystko zaufały placówce i specjalistom w niej pracującym (co na pewno świadczy o dobrych kompetencjach oddziału).

Niestety nie chciałam korzystać z innej placówki (mam takie prawo) finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Świnoujściu - pisze dalej nasza Czytelniczka - jestem zmuszona korzystać z wizyt prywatnych plus robić wszystkie wymagane badania

również na koszt własny. Moje dziecko jest w tym momencie dla mnie najważniejsze i nie mam zamiaru mieć sobie nic do zarzucenia, że przez wyczekiwanie w kolejkach coś poszło nie tak...

Czytelniczka: Zostałam „częściowo” zbadana

fot. Sławomir Ryfczyński

Do listu naszej Czytelniczki odniosła się Dorota Konkolewska. Jak informuje prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Świnoujściu, zgodnie z zawartą umową z Zachodniopomorskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia na Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną szpital ma obowiązek prowadzić poradnię ginekologiczną, która winna być czynna 3 razy w tygodniu po 4 godziny, w tym 1 raz czynna do godz. 18.00. Jest to łącznie 12 godzin tygodniowo.

- Poradnia ginekologiczna w Szpitalu w Świnoujściu jest czynna 5 razy w tygodniu (w poniedziałek 6 godzin, wtorek- czwartek po 4 godziny, piątek -7 godzin), czyli razem 25 godzin, w tym 2 razy do godziny 18.00 – informuje Dorota Konkolewska. -Poradnia zgodnie z sugestią Czytelniczki winna funkcjonować na 110 % a z powyższych wyliczeń wynika, że funkcjonuje na 208% w stosunku do wymagań NFZ. Poradnia cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentek z uwagi na bardzo dobry zespół specjalistów i jego fachową obsługę. Posiada jednak zakontraktowaną określoną liczbę jednostek punktowych, które i tak każdorazowo zespół lekarzy wypracowuje z dużą nadwyżką. Praca poradni znacznie ponad minimalny wymóg umowy z NFZ jest właśnie działaniem nastawionym na opiekę nad pacjentkami w możliwie maksymalny sposób jak na potencjał, którym dysponuje Szpital.

Z przykrością przyjęliśmy informację o niezadowoleniu z badania specjalistycznego podczas pierwszej wizyty lekarskiej – kontynuuje prezes szpitala. - Pacjentka wymienia w niej: wywiad pielęgniarski, badanie lekarskie, skierowanie na badania diagnostyczne w laboratorium, brak badania USG i karty ciążowej. Z listu jednoznacznie wynika, iż lekarz wskazał możliwość badania USG za 2 tygodnie w poradni. Należy mieć na uwadze, iż nie jest koniecznością i obowiązkiem przeprowadzanie badania USG podczas każdej wizyty lekarskiej. Pacjentka w liście wyraziła, iż badanie, którego oczekiwała służyć miało temu aby "zaspokoiło choćby ciekawość czy ciąża przebiega prawidłowo". Ważnym jest aby stan zdrowotny i emocjonalny pacjentki w ciąży był dobry jednak badania nie mają służyć zaspokojeniu ciekawości a są narzędziem do właściwej diagnostyki stanu pacjenta. Przy prowadzeniu ciąży zgodnie z zaleceniami winny odbyć się 3 badania ultrasonograficzne. Z opisu przebiegu wizyty relacjonowanej przez Czytelniczkę wynika, iż lekarz zaprosił pacjentkę na badanie ultrasonograficzne w terminie 2 tygodni od wizyty w dniu 8.02.2017 r. Będzie więc to dodatkowa wizyta, na której w przypadku dostarczenia również wyników badań laboratoryjnych lekarz oceni stan pacjentki. Następną umówioną w rejestracji Szpitala jest wizyta po upływie miesiąca od momentu badania USG.

Dokonana ocena niewłaściwie funkcjonującego oddziału i braku właściwego zarządzania jest chyba przedwczesna i nieuzasadniona – uważa Dorota Konkolewska. - Poradnia ginekologiczna nie jest oddziałem szpitalnym a ambulatoryjną opieką specjalistyczną, z której korzystają wszystkie pacjentki, które zadeklarowały poprzez rejestrację chęć skorzystania z ginekologicznej opieki lekarskiej. I choć bardzo zależy nam aby móc objąć opieką większość pacjentek naszego miasta, w tym oczekujących dzieci (a tym samym mogących odbyć swój poród na oddziale położniczym) to nie możemy dokonywać selekcji w kolejności przyjęć. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie poradni specjalistycznych w zakresie ginekologii mają również inne placówki w Świnoujściu, w których terminy oczekiwania są krótsze i tak zgodnie z informatorem NFZ kontrakt na prowadzenie poradni specjalistycznej (oprócz Szpitala Miejskiego) w powyższym zakresie na terenie Świnoujścia mają:

1. NZOZ Poradnia Ginekologiczna Jarosław Bróg, Dąbrowskiego 4/124, 91 321 86 60

2. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ, Kapitańska 8a, 91 888 68 02, 91 888 68 03.

Jest nam niezmiernie przykro, że nie możemy spełnić w pełni Pani oczekiwań co do sposobu realizacji wizyt jak i wyliczanego przez Panią terminu ich odbycia– zwraca się do naszej Czytelniczki prezes szpitala - Bardzo duże zainteresowanie pacjentek jak i ograniczenia kontraktowe determinują oczekiwaną szybkość uzyskania kolejnej porady. Co do uwag odnośnie badań diagnostycznych w zakresie ultrasonografii nie podzielamy Pani stanowiska. Szpital i zatrudniony w nim dobry zespół medyczny chciałby zaspokajać potrzeby określonej grupy pacjentów w maksymalnym możliwym wymiarze. Nie jest jednak możliwe spełnienie ich dla wszystkich w pożądanych terminach. Zalecane wizyty dla potrzeb kontroli przebiegu ciąży można odbyć również w innych placówkach, o ile termin wizyty jest w wybranej placówce dla pacjentki zbyt odległy. Zachęcamy do korzystania zarówno z naszych usług jak i usług innych placówek mających podpisany kontrakt z NFZ. Wyrażamy nadzieję, że wybierze Pani naszą placówkę do odbycia porodu. Ze swojej strony zapewniamy, że uczynimy wszystko aby jego przebieg odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami, wskazanymi procedurami i zaleceniami konsultantów w tym zakresie. Dziękujemy za wskazówki odnośnie jakości pracy naszego Szpitala.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/47102/