iswinoujscie.pl • Wtorek [31.01.2017, 11:40:48] • Polska

Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Zbliża się 17 „Światowy Dzień Walki z Rakiem”, który obchodzony jest 4 lutego 2017r.

Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Zbliża się 17 „Światowy Dzień Walki z Rakiem”, który obchodzony jest 4 lutego 2017r.

fot. internet

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak przedwcześnie przerywa życie co 4 Europejczyka. Nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnych zgonów Polaków przed 65 rokiem życia.

Działania profilaktyczne podjęte w Polsce doprowadziły, do spadku zachorowań z powodu nowotworu płuca, wiąże się to z ilością palaczy - wg badań przeprowadzonych przez TNS w Polsce tylko 24% społeczeństwa pali papierosy, dla porównania w roku 1982 paliło 63% mężczyzn. Walka z rakiem, to przede wszystkim profilaktyka, ważne jest wczesne wykrywanie
i leczenie.

Kodeks walki z rakiem:


1. Nie pal; jeśli palisz, rzuć! Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących (90% nowotworów raka płuca to palacze).
2. Wystrzegaj się otyłości (otyłość to drugi po paleniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych).
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne (zależność między aktywnością fizyczną a ograniczeniem ryzyka zachorowania na wiele typów nowotworów złośliwych jest jednoznacznie potwierdzona wieloma badaniami).
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie - z przewagą warzyw .
5. Nigdy nie upijaj się! Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie (1 porcja alkoholu: 8 g czystego spirytusu = kieliszek wódki, 1 małe piwo, lub kieliszek wina). Alkohol jest substancją rakotwórczą.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (na nowotwory złośliwe skóry zapadają głównie, choć nie wyłącznie, ludzie rasy białej).
7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze (promieniowanie jonizujące w dużych dawkach wywołuje nowotwory złośliwe).
8. Bierz udział w programie szczepie n ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (około 18% nowotworów w populacji światowej przypisuje się przewlekłym zakażeniom wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym. Przyczyną większości przypadków raka wątroby jest przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C).
9. Kobiety po 25-ym roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych
w kierunku raka szyjki macicy.
10. Kobiety po 50-ym roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych
w kierunku raka piersi.
11. Kobiety i mężczyźni po 50-tym roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46887/