iswinoujscie.pl • Niedziela [05.02.2017, 17:48:05] • Świnoujście

Oczyszczą studzienki i rowy na Warszowie

Oczyszczą studzienki i rowy na Warszowie

fot. iswinoujscie.pl

Powstała kilka lat temu melioracja na Warszowie wymaga odpowiedniej konserwacji i eksploatacji. Ma się tym zająć firma, którą miasto chce wybrać w przetargu. Swoje zadania będzie realizować przez najbliższe trzy lata.

Melioracja na Warszowie powstała w latach 2012 – 2013, w ramach zadania „Melioracja terenów zurbanizowanych na obszarze Miasta Świnoujście”.

- Była to jedna z największych, w ostatnich latach, inwestycji w zakresie gospodarki wodnej -przypomina rzecznik prezydenta Robert Karelus.

Obejmowała obszar między innymi ulic: Ludzi Morza, Wolińska, Skandynawska, części Sosnowej, Norweskiej, Wrzosowej oraz działek znajdujących się w pobliżu torów kolejowych. Część rowów melioracyjnych została odtworzona, a inne powstały od nowa.

- Wybudowano także rurociągi grawitacyjne i tłoczny, pompownię wód melioracyjnych, zbiornik retencyjny, studzienki rewizyjne, przepusty i inne obiekty, niezbędne do właściwego funkcjonowania całego systemu melioracyjnego – wylicza rzecznik. – Dzięki inwestycji zmeliorowano tereny podtapiane o powierzchni zlewni 1.88 km kwadratowych, położone na obszarze zurbanizowanym w dzielnicy Warszów. Zapewniło to odpowiedni poziom wód gruntowych oraz umożliwiło zagospodarowanie wód opadowych, a tym samym rozwiązało problem lokalnych podtopień, do jakich wcześniej dochodziło na tym terenie.

Kosztowało to aż 3 mln złotych brutto, z czego 1 milion pochodził z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rybackiego, przyznanego miastu przez Urząd Marszałkowski.

Urządzenia melioracyjne na terenie dzielnicy Warszów wymagają jednak odpowiedniej konserwacji i eksploatacji. Ma się tym zająć firma, którą miasto chce wybrać w przetargu.

Zajrzeliśmy do dokumentacji, by dowiedzieć się, co będzie należało do jej obowiązków.

W ramach eksploatacji trzeba będzie utrzymać: odpowiedni poziom wód w rowach oraz zbiorniku wyrównawczym przy przepompowni, stałą sprawność techniczną przepompowni, rowy melioracyjne w takim stanie technicznym, aby woda miała swobodny przepływ. Wybrany wykonawca będzie musiał prowadzić dziennik eksploatacji systemu melioracyjnego przez cale 3 lata wraz z dokumentacją zdjęciową i mierzyć poziom wody w piezometrach co dwa tygodnie (prowadzenie książki odczytów.

Czynności konserwacyjne na rowach i zbiorniku polegać będą głównie na: codziennej kontroli obiektów i urządzeń melioracji szczegółowej, codziennym dozorowaniu krat na studzienkach wlotowych i na zbiorniku pompowni, czyszczeniu osadników studzienek rewizyjnych 1 raz w miesiącu, czyszczeniu rowów melioracyjnych z glonów i innych nieczystości 5 razy w roku, wywozie odpadów na wysypisko, odmulaniu i udrażnianiu przepustów 5 razy w roku, odmulaniu rowów melioracyjnych 3 razy w roku, usuwaniu zatorów na rowach i innych śmieci 1 raz w tygodniu, wywóz śmieci na wysypisko, wykaszaniu porostów i trawy na skarpach po obu stronach rowu melioracyjnego oraz pasa technicznego ok. 1,5 m po obu stronach wraz z wygrabieniem i wywozem odpadów zielonych na wysypisko – 5 razy w roku, wycince drzew i krzewów ze skarp i dnia rowu w miarę potrzeb, sprawdzaniu na bieżąco drożności przepustów oraz rurociągów, naprawianiu uszkodzonych skarp i dna rowów, wywozie odpadów zielonych i nieczystości na wysypisko śmieci.

Wykonawcę poznamy prawdopodobnie przyszłym miesiącu. Oferty w przetargu składane są do 6 lutego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46881/