iswinoujscie.pl • Sobota [28.01.2017, 22:49:36] • Świnoujście

Czy światło świnoujskiej latarni zgaśnie? Zobacz film!

Czy światło świnoujskiej latarni zgaśnie? Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Czy w obecnych czasach, kiedy mamy wysoko rozwiniętą technologię nawigacyjną, potrzebne są jeszcze latarnie morskie? Czy świnoujska latarnia morska może kiedyś na zawsze zgasnąć?



Pytania te zadaliśmy Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.

- W dzisiejszym świecie, rozwijającym z zawrotną prędkością coraz to nowe technologie systemów nawigacyjnych, opierających się na łączności satelitarnej i radiowej, na komunikacji elektronicznej i nowoczesnym wyposażeniu statków w urządzenia pozwalające z łatwością określić swe położenie oraz parametry przemierzanych akwenów, latarnie morskie mogą uchodzić za niepotrzebne, archaiczne niemal, relikty przeszłości, dla których czasy świetności dawno już przeminęły - przyznaje Ewa Wieczorek, naczelnik Biura Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i rzecznik UMS. Zaraz jednak dodaje, że nie ma nic bardziej mylnego. I latarń, będących niezwykle ważną częścią całej sieci nowoczesnych znaków i urządzeń nawigacyjnych, nie ominęła ta technologiczna rewolucja.

Czy światło świnoujskiej latarni zgaśnie? Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Funkcjonowanie współczesnej latarni morskiej jest w dużej mierze, czasem nawet całkowicie, zaprogramowane elektronicznie, a laterna wyposażona jest zazwyczaj w aparaturę świecącą najnowszej generacji - wyjaśnia Ewa Wieczorek. - Latarnie morskie, ze względu na specyfikę swej budowy i usytuowania w terenie, są także obiektami znakomicie nadającymi się do instalowania na nich przekaźników łączności radiowej czy nadajników sygnałów dźwiękowych. Niezależnie jednak od stopnia zautomatyzowania latarń, niezbędny jest zawsze element kontroli i nadzoru nad prawidłowym działaniem wszystkich urządzeń obiektu, czyli gwarancja, że latarnia będzie wciąż wypełniać swoje podstawowe i najważniejsze zadanie: wysyłając sygnały świetlne, będzie wskazywała statkom drogę do portu.

Wypełnienie tego zadania jest możliwe dzięki pracy latarników – kontynuuje Ewa Wieczorek. -Ten piękny, w Polsce niejednokrotnie przekazywany z pokolenia na pokolenie, zawód, pomimo postępu technicznego, wymaga wciąż tej samej staranności, czujności i umiejętności zachowania przytomności umysłu. Niezmiennie też traktowany jest przez samych latarników jako rodzaj misji, służby społeczeństwu. I choć na co dzień czynności wykonywane przez latarnika to głównie konserwacja, naprawy sprzętu, który jest przezeń obsługiwany, dbałość o budynek latarni i teren wokół niej, niewątpliwe dumą może go napawać świadomość, że efekt jego pracy jest dla ludzi na morzu stałym, niezmiennym znakiem bezpiecznego lądu i bliskiego domu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46759/