Od kilkunastu miesięcy na działce nr 60 w Świnoujściu przy ul. Mieczowej powstaje składowisko zużytych odpadów budowlanych niewiadomego pochodzenia – alarmowali niedawno magistrat mieszkańcy. Zniknęło też sporo drzew – pisali.
Pismo wysłano do Urzędu Miasta jeszcze w listopadzie. Skierowano je do naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa.
Chcielibyśmy powiadomić odpowiednie instytucje o sytuacji, która ma miejsce od kilkunastu miesięcy na działce nr 60 w Świnoujściu przy ul. Mieczowej – pisali mieszkańcy. - Właściciel nieruchomości popełnił prawdopodobnie kilka wykroczeń, urządzając na terenie tej działki składowisko zużytych odpadów budowlanych niewiadomego pochodzenia. Ponadto na działce zostało usuniętych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt drzew prawdopodobnie bez niezbędnych pozwoleń.
Jak wynika z pisma, na działce sporo się działo.
W 2015 roku – czytamy w piśmie – o miało miejsce kilka rozładunków odpadów budowlanych typu: drogowy asfalt rozbiórkowy, gruz, skruszone konstrukcje żelbetowe, odpady drewniane i odpady plastikowe, które mogą zagrażać środowisku. Odpady te, naszym zdaniem, absolutnie nie nadają się do prac budowlanych i nie zostały przywiezione na teren działki nr 60 do realizacji inwestycji budowlanych. Pochodzą one prawdopodobnie z prac rozbiórkowych na innych budowach.
Obecnie od kilku dni, mimo naszego sprzeciwu i obaw, właściciel działki nr 60 zwozi odpady budowlane w postaci piachu w ilościach przekraczających prawdopodobnie wszystkie dopuszczalne normy, np. te mówiące o maksymalnym składowaniu odpadów budowlanych w ilości 200kg/m2 – pisali mieszkańcy. - Obecnie przed oknami naszego domu tworzą się hałdy piachu sięgające 5-6 metrów wysokości na obszarze około 2000 m2 !!!!. Ponadto bez żadnej kontroli i prawdopodobnie bez żadnych zezwoleń został tym samym podwyższony grunt na ww. nieruchomości o około 500- 600 cm!!!
Prawdopodobnie właściciel działki nr 60, na tę chwilę nie posiada odpowiednich pozwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych, co potwierdza nasze obawy, że celem przywiezienia i składowania wspominanych odpadów było świadome stworzenie pod oknami naszych domów wysypiska odpadów budowlanych – piszą mieszkańcy. - Jednocześnie informujemy, że prace te prowadzone są bez żadnych zabezpieczeń terenu, np. bez ogrodzenia.
Niejednokrotnie na terenie tego „dzikiego wysypiska” bawiły się dzieci, co zagrażało ich życiu i zdrowiu. W razie osunięcia się tak ogromnych hałd piachu może dojść do prawdziwej tragedii.
Mieszkańcy poskarżyli się w tej sprawie Urzędowi Miasta. Ten obiecał zając się sprawą. Czekamy na ustalenia.
Problemem mieszkańców iswinoujscie zainteresowało też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Jak informuje Wiesław Steinke, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, w przypadku nielegalnego magazynowania odpadów w miejscu na ten cel nie wyznaczonym zastosowanie mogą mieć przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a w szczególności określone w Rozdziale 8 Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania:
Art. 26. 1. Posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego
do ich składowania lub magazynowania.
2. W przypadku nieusunięcia odpadów zgodnie z ust. 1, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, z wyjątkiem gdy obowiązek usunięcia odpadów jest skutkiem wydania decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami.
Organ samorządowy przeprowadza kontrolę podmiotu korzystającego ze środowiska na podstawie art. 379. ust 1. ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska: marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
Jeśli organ samorządowy, po dokonaniu własnych ustaleń uzna, że doszło do naruszeń prawa, dla których organem właściwym jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska, może wystąpić w trybie określonym ustawowo o podjęcie stosownych działań.
Podsumowując, należy uznać, że wniosek w przedmiotowej sprawie został prawidłowo skierowany do Urzędu Miasta Świnoujście i w związku z tym o informację na temat sposobu załatwienia sprawy należy zwrócić się do Prezydenta Miasta Świnoujścia.
Czekamy więc, co na ten temat ma do powiedzenia świnoujski magistrat.