iswinoujscie.pl • Czwartek [19.01.2017, 15:07:57] • Świnoujście

Robert Karelus: Nie można mówić o smogu nad Świnoujściem

Robert Karelus: Nie można mówić o smogu nad Świnoujściem

fot. Sławomir Ryfczyński

W najbliższym czasie w Świnoujściu ma ruszyć program umożliwiający dofinansowanie wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne - gazowe lub elektryczne. Tymczasem, nasz Czytelnik proponuje, by zamiast w elektryczny samochód miasto zainwestowało w drona do pomiarów zanieczyszczonego powietrza i smogu.

Zamiast elektrycznego samochodu, który przypomina mi pendolino - gadżet PO, może nasze władze zainteresowałyby się zakupem drona, który będzie robił pomiary zanieczyszczonego powietrza i smogu – pisze nasz Czytelnik. – Wtedy łatwiej się ustali, czy ktoś spala w domu plastikowe butelki i inne śmieci.

Wiem, że taki dron już jest w kraju dostępny. Zdaje się, że jest krajowej produkcji - czytamy dalej w liście. - Przyda się bardziej niż elektryczny samochód zabawka, który miałby jeździć po naszych dziurawych drogach

- Z treści nadesłanej opinii czytelnika wynika, że myli on dwie rzeczy - twierdzi rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Czym innym jest bowiem projekt „ I Seed Money” programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, w ramach którego w Świnoujściu mogą pojawić się elektryczne samochody na wynajem, a czym innym proponowany przez czytelnika zakup drona, który miałby robić pomiary stanu powietrza. W ramach wspomnianego projektu aktualnie prowadzona jest analiza, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy w naszym mieście sprawdziłby się taki pojazd elektryczny i czy miałby potencjalnych chętnych na jego wynajem. Od wyniku tej analizy uzależnione jest, czy Miasto będzie mogło złożyć wniosek o testowanie takie pojazdu. Natomiast za pomiary i stan powietrza odpowiada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie i być może jest tam rozpatrywany pomysł zakupu drona do ich wykonywania.

A jakie powietrze mamy w naszym mieście?
- Według ostatniego raportu WIOŚ przekazanego Miastu, powietrze w Świnoujściu oceniono na klasę A. Tak więc nie można mówić o smogu nad Świnoujściem – mówi rzecznik Janusza Żmurkiewicza.

Robert Karelus zapewnia, że Straż Miejska i pracownicy wydziału ochrony środowiska i leśnictwa w Urzędzie Miasta Świnoujście reagują na każdy sygnał o zanieczyszczaniu powietrza poprzez palenie w piecach przydomowych.

- Najczęściej okazuje się, że przyczyną jest używanie do spalania taniego miału węglowego – twierdzi rzecznik.

Jak informuje magistrat, w ubiegłym roku za zanieczyszczanie powietrza poprzez niewłaściwe wsady do pieców przydomowych ukarano 13 osób, z tego w 4 przypadkach, wobec odmowy przyjęcia mandatu, sprawy skierowano do sądu. Pozostałe osoby zostały ukarane mandatami w wysokości do 500 złotych. Dodatkowo 8 osób zostało pouczonych.

- Miasto realizować będzie również ,w najbliższym czasie, program umożliwiający dofinansowanie wymiany funkcjonujących na węgiel czy drewno pieców na bardziej ekologiczne - gazowe lub elektryczne – zapowiada Robert Karelus.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46718/