iswinoujscie.pl • Sobota [21.01.2017, 17:13:46] • Świnoujście

Wszy w świnoujskim przedszkolu. Rodzice muszą radzić sobie sami

Wszy w świnoujskim przedszkolu. Rodzice muszą radzić sobie sami

fot. istockphoto.com

Temat wszawicy u dzieci powraca niczym bumerang. Problem dotyka zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych. Tym razem wszy pojawiły się w Przedszkolu Miejskim numer 3. O wstydliwym problemie redakcję poinformowali rodzice. Niestety, z ich informacji wynika, że z problemem rodzice muszą radzić sobie sami. Pracownicy przedszkola w żaden sposób nie próbują zapanować nad rozprzestrzenieniem się wszawicy na kolejne dzieci. Czyżby przedszkole udawało, że problemu nie ma?

Wszy bardzo łatwo przechodzą z człowieka na człowieka. Najczęściej atakują w szkołach i przedszkolach, gdzie w jednym pomieszczeniu przebywają duże skupiska dzieci. Ugryzienie powoduje nieprzyjemny świąd, a następnie na skórze pojawiają się czerwone plamki.

Jak pozbyć się swędzącego problemu?

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne preparaty, które dostępne są w aptekach. To jednak nie wszystko. W takiej sytuacji niezbędny będzie też gęsty grzebień.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z pracownikami Przedszkola Miejskiego numer 3 oraz świnoujskim sanepidem.

Jak oni komentują tę sprawę?

Dyrektor Przedszkola Miejskiego numer 3, Mariola Babkinis informuje nas, że wszawica jest tematem tyleż wstydliwym, co jednocześnie bardzo powszechnym i może przytrafić się każdemu, bo wszom jest wszystko jedno, czy głowa, na której się osiedlają, jest czysta, czy brudna, nie ma znaczenia długość i gęstość włosów ani rodzaj używanego szamponu.

- Bywa że w szkołach i przedszkolach zdarzają się mniejsze lub większe inwazje tych pasożytów i żadna z placówek nie jest tu odosobnionym przypadkiem. Informuję, że nasze przedszkole w ramach profilaktyki higienicznej prosi rodziców, o systematyczne przeglądanie głów dzieci. W informacjach wywieszonych na gazetkach ściennych dla rodziców podajemy Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy oraz wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci- mówi dyrektorka PM numer 3.

Pani dyrektor przypomina, aby tego typu sytuacje jak najszybciej zgłaszać do pracowników przedszkola.

- Dobrze jest, kiedy rodzice informują nas o tym, że dotknął ich ten problem. Szkoda, że nie wszyscy mają odwagę cywilną poinformować wychowawcę o tym fakcie. Kiedy jednak dowiadujemy się, że problem zaistniał, dokonujemy przeglądu głów i informujemy rodziców o potrzebie wzmożonej kontroli, w salach realizujemy generalne, dodatkowe porządki z użyciem profesjonalnych, certyfikowanych środków czystości. Następnie kontrolujemy efekty zabiegów higienicznych rodziców, przeglądając systematycznie głowy dzieci, częściej nawet niż zaleca to Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia- dodaje dyrektor przedszkola.

Przedszkole zapewnia, że w tej sprawie nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Ze strony przedszkola postępujemy zgodnie z wytycznymi sanitarnymi i nie mamy sobie nic do zarzucenia. Problem zaistniał, ale nie eskalował, dzięki działaniom podjętym do tej pory przez dyrektora, wychowawców i pracowników. Chciałabym uspokoić zainteresowanych, zapewniając ich, że nadal będziemy zabiegać o skuteczność naszych działań w tym temacie- podsumowuje Mariola Babkinis, Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3 „Pod Żaglami”.

Co na ten temat ma do powiedzenia świnoujski sanepid?

- Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3 w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej przez pracownika ds. Higieny Dzieci i Młodzieży w dniu 17.01.2017r. poinformowała, że 10 stycznia b.r. po interwencji rodziców dotyczącej występowania wszawicy przeprowadziła przegląd czystości głów dzieci. Troje dzieci zostało odesłanych do domu w celu wyleczenia- informuje PSSE w Świnoujściu.

Świnoujski sanepid przypomina też, że wszawica nie jest chorobą zakaźną w związku z czym przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działań sanepidu.

- Ponadto od października 2016 roku we wszystkich grupach przedszkolnych jest wywieszona informacja nt. profilaktyki wszawicy oraz stanowisko w powyższej sprawie Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z podnoszonymi przez środowisko rodziców oraz pojawiającymi się w mediach komentarzami związanymi z rozpowszechnieniem wszawicy w szkołach, przedszkolach i jej zwalczaniem informujemy, że wszawica, zaliczana pod względem medycznym do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi, nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych stanowiącym załącznik do obowiązującej ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.). W związku z powyższym przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych – brak jest obowiązku zgłoszenia faktu występowania wszawicy w szkole – przedszkolu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej i równocześnie powiatowy inspektor sanitarny nie ma kompetencji do wydania decyzji administracyjnej nakazującej podejrzanemu o wszawicę wstrzymanie się od uczęszczania do szkoły /przedszkola w trybie określonym ustawą- czytamy w dalszej części odpowiedzi świnoujskiego sanepidu.

Instytucja zawraca uwagę, że jest to istotny problem o charakterze higienicznym.

- Nie mniej jednak wszawica jest istotnym problemem o charakterze higienicznym, może w pewnych przypadkach być również sygnałem zaniedbań higienicznych w stosunku do dziecka, które nie powinny być lekceważone.Dlatego ciężar zwalczania wszawicy został obecnie przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym, do których prowadzenia właściwa jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, na obowiązki instytucji opiekuńczo – wychowawczych i pomocy społecznej. Istniejące w tym zakresie przepisy ustawowe są wystarczające dla skutecznej walki z wszawicą. Wszawica stanowi obecnie przede wszystkim problem natury higienicznej. Aby działania te były skuteczne muszą być realizowane systematycznie i skoordynowanie. Dlatego niezbędna i zarazem wystarczająca jest współpraca rodziców, nauczycieli, dyrekcji szkoły /przedszkola , pielęgniarki szkolnej. Placówki nauczania i wychowania powinny prowadzić akcję oświatową wśród rodziców. W związku z powyższym działania mające na celu eliminację ognisk wszawicy w szkołach pozostają obecnie w kompetencji dyrektorów szkół i przedszkoli którzy poprzez obowiązujące przepisy zostali wyposażeni w odpowiednie kompetencje w tym zakresie- podsumowuje PSSE w Świnoujściu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46684/