iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.01.2017, 18:50:04] • Region
Czytelnik: Może by jednak wrócić do tego, że na wydmach nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński
To, że pozwolono budować coś na wydmach w Międzyzdrojach i Świnoujściu było kiedyś nie do pomyślenia - pisze nasz Czytelnik. - Z czasem okazało się, że już można, że wydmy może wcale nie są potrzebne, że nie chronią przed morzem. Ostatnio okazało się, że jednak tak. Czy Urzędowi Morskiemu dało to do myślenia?
Czy po ostatnich wydarzeniach na plaży w Międzyzdrojach (zalanie plaży, potężne zniszczenia) i innych miejscowościach nadmorskich Urząd Morski zrewidował swoje ostatnie stanowisko wobec roli wydm? - pyta nasz Czytelnik. - To, że pozwolono budować coś na wydmach w Międzyzdrojach i Świnoujściu było kiedyś nie do pomyślenia. Z czasem okazało się, że już można, że wydmy może wcale nie są potrzebne, że nie chronią przed morzem. Ostatnio okazało się, że jednak tak. Czy Urzędowi Morskiemu dało to do myślenia? Może by jednak wrócić do koncepcji, że na wszystkich wydmach jednak nie budujemy?

fot. Andrzej Ryfczyński
- Rolą wydm była, jest i będzie ochrona zaplecza brzegu morskiego czyli m.in. infrastruktury, którą znajduje się za nimi - odpowiada Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Jest to naturalna forma „budowli” ochronnej brzegu i nic się tutaj w naszym stanowisku nie zmienia. Jak już informowaliśmy wcześniej, Urząd Morski w Szczecinie, w podległym naszej jurysdykcji pasie technicznym, nie zezwala obecnie i nie zamierza zezwalać w przyszłości na wznoszenie na wydmach, na gruntach Skarbu Państwa, trwałych obiektów budowlanych. Wyjątek stanowić mogą niewielkie obiekty zaplecza turystycznego, takie jak np. sanitariaty lub przejścia na plażę. Nie zamierzamy też wydawać zgód na komunalizację lub prywatyzację tych gruntów.

fot. Andrzej Ryfczyński
Inaczej sprawa się ma w odniesieniu do terenów inwestycyjnych aktualnie prywatnych lub komunalnych - kontynuuje Ewa Wieczorek - gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje trwałą zabudowę. Tam, zgodnie z naszymi kompetencjami, wymagamy wykonania przez inwestora odpowiednich zabezpieczeń technicznych, które zapewnią ochronę zaplecza oraz inwestycji przed powodzią morską. O ile nam wiadomo, w Międzyzdrojach dotyczy to obecnie jednego tylko obiektu, planowanego na terenie prywatnym, położonym bezpośrednio na zachód od mola, gdzie inwestor został zobowiązany do wybudowania opaski brzegowej przed rozpoczęciem właściwej inwestycji. Plan zagospodarowania przestrzennego Międzyzdrojów przewiduje również budowę dwóch przejść na plażę, które, z oczywistej konieczności, też będą przechodziły przez wydmy.