Od stycznia do grudnia 2016 roku świnoujska policja zatrzymała prawo jazdy 184 osobom. Dla porównania w 2015 roku - 203.
- Najczęstszą tego przyczyną było kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości - ponad 60 przypadków oraz w stanie po użyciu alkoholu - ponad 40 – informuje asp. szt. Beata Olszewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.
Wielu kierowców może zainteresować jeszcze inny powód.
- 16 kierowców straciło prawo jazdy z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym – dodaje asp. szt. Beata Olszewska. – Przypomnę, że od maja 2015 roku obowiązują nowe przepisy w Ustawie prawo o ruchu drogowym, mówiące o tym, że kierowca który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba będzie nadal poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana przez Policję, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli to nadal nie zniechęci kierowcy, ryzykuje on utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.
Nie jest tajemnicą, że zrobienie dziś „prawka” nie jest tak łatwe jak przed laty.
- Innymi przyczynami zatrzymania dokumentu uprawniającego do kierowania był m.in.: popełnienie wykroczenia lub przestępstwa, za które mogą być orzeczone przez sąd zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi, wniosek o sprawdzenie kwalifikacji, kierowanie wbrew wydanemu sądowemu zakazowi lub wbrew decyzji wydanej przez starostę, przekroczenie przez kierującego liczby punktów, stwierdzenie zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność czy upłynięcie terminu ważności – wylicza asp. szt. Beata Olszewska.
Policjantka dodaje, że funkcjonariusze zatrzymują prawa jazdy kierowcom niejednokrotnie rażąco naruszającym przepisy ruchu drogowego.
- Wielu kierowców ryzykuje życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu - dodaje. - Apelujemy do wszystkich kierujących o zachowanie rozsądku i jazdę zgodną z przepisami. Zachowujmy na drogach maksimum ostrożności tak, aby nie dochodziło do niepotrzebnych tragedii.