Piszę jako świnoujski wędkarz – zaczyna swój list nasz Czytelnik. – Pragnę zwrócić waszą uwagę, i zainteresować was tematem zakazu spinningowania w porcie od 15 września do 15 lutego. Jest to zakaz z nowego rozporządzenia Ministra GMiŻŚ z dnia 4 listopada 2016 r. Zakaz obowiązuje na terenie wszystkich portów morskich RP. Dotychczas wykonywanie wędkarstwa metodą spinningu, sztucznymi przynętami, na jedną wędkę było możliwe cały rok- teraz okresowo! Jako wędkarz proszę o pomoc w wyjaśnieniu, i podaniu do wiadomości publicznej, na naszym portalu, gdzie można spinningować cały rok w moim kochanym Świnoujściu. Gdzie jest początek/koniec portu w Świnoujście (granicy portu)?
Musicie wiedzieć – czytamy dalej w liście – że zmiana uderza w wędkarzy, którzy specjalnie do naszego miasta przyjeżdżają z całego kraju na jesienne okoni, piękne garbusy i zimowe trocie. Uderza też w wędkarską naszą miejską brać, która wędkowała zakazaną metodą w porcie, bo kanały portowe i nadbrzeża były pod ręką i blisko od domu.
Piotr Niewiadomski z wydziału inspekcji rybołówstwa Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie potwierdza, że 21 listopada 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 4 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego. Rozporządzeniem tym wprowadzono między innymi zakaz prowadzenia połowów wędką na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich, od dnia 15 września do ostatniego dnia lutego:
1) w godzinach od 17.00 do 7.00;
2) metodą polegającą na wyrzucaniu i ściąganiu sztucznej przynęty, zwaną „metodą spinningową”;
3) wędką z przymocowaną linką zakończoną więcej niż jednym przyponem uzbrojonym w więcej niż jeden haczyk o więcej niż jednym ostrzu.
- Powód wprowadzenia takich uregulowań w odniesieniu do wszystkich portów morskich, w odróżnieniu od wcześniej obowiązującej wersji rozporządzenia, która obejmowała nimi tylko porty w pasie wybrzeża od Łeby do Dźwirzyna, wyjaśnia uzasadnienie do projektu rozporządzenia – dodaje Piotr Niewiadomski. – Z uwagi na łatwość pozyskania w tym czasie ryb, przede wszystkim drapieżnych, które intensywnie gromadzą się celem przezimowania w wodach basenów portowych, narasta w tym okresie negatywne zjawisko prowadzenia połowów metodą kaleczącą zewnętrzne powłoki ciała ryb, tzw. „metodą na szarpaka”. Metoda ta ma charakter nieetyczny - wyjaśnia przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie, - a jej stosowanie jest niedozwolone w świetle przepisów. „Łowienie” w ten sposób nieoszacowanych ilości ryb, z których część zostaje okaleczona i nie wyciągnięta z wody, działa destrukcyjnie na zasoby stanowiące podstawę rybołówstwa morskiego. Prowadzenie nieetycznych połowów w basenach portowych na skalę nie mającą nic wspólnego z wędkarstwem sportowym stało się powszechne i objęło inne niż ww. porty, pomimo zakazów administracyjnych wydawanych przez podmioty nimi zarządzające. Działania prewencyjne w formie doraźnych kontroli, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki, są mało skuteczne. Sytuacja ta nie mogła pozostawać bez reakcji ze strony organów administracji rybołówstwa morskiego, zwłaszcza wobec szeregu interwencji ze strony władz samorządowych, rybaków komercyjnych i organizacji społecznych, w tym również w odniesieniu do Świnoujścia, co potwierdzają służby, które ustawowo powołane są do sprawowania szeroko pojętego nadzoru nad porządkiem publicznym – Policja i Straż Graniczna.
Piotr Niewiadomski dodaje, że zmiana rozporządzenia była również przedmiotem konsultacji publicznych w dniach 9-19 sierpnia 2016 r. Dokumentacja z ich przebiegu jest dostępna na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji legislacja.rcl.gov.pl .
- Jeśli chodzi o granice portu morskiego w Świnoujściu to ustalił je minister infrastruktury rozporządzeniem z dnia 1 października 2010 r. w sprawie ustalenia granicy portu morskiego w Świnoujściu od strony lądu. Linia przebiegu granicy, o której mowa w rozporządzeniu, jest oznaczona na mapach w skalach: 1:500, 1:1000 i 1:5000 dostępnych do wglądu w siedzibach: Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Urzędu Miejskiego w Świnoujściu - informuje przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.