iswinoujscie.pl • Wtorek [27.12.2016, 17:57:48] • Świnoujście

Uszczelniają sieć

Uszczelniają sieć

fot. Michael

Zakład Wodociągów i Kanalizacji intensywnie sprawdza, czy ktoś nie uszkodził celowo wodomierza, nie podłączył na lewo swojej sieci deszczowej do miejskiej kanalizacji. Trwa też wymiana wodomierzy, sprawdzane są jakość ścieków i stan rurociągów. Dzięki temu straty wody udało się obniżyć z 21 do niecałych 15 procent.

Straty wody to efekt nie tylko awaryjności sieci, ale też nieopomiarowanych bądź niewłaściwie opomiarowanych poborów. By takie sytuacje ograniczyć, w 2012 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji wprowadził program ograniczenia strat wody .

Określono potencjalne przyczyny i miejsca powstawania strat. Do strat dochodzi na sieciach i przyłączach wodociągowych, przede wszystkim poprzez kradzież wody z hydrantów, nielegalne podłączenia do sieci wodociągowych, niezarejestrowany pobór wody na cele przeciwpożarowe. Winne były też awarie sieci i przyłączy, zbyt wysokie ciśnienia w sieci. Wodę tracono też w „punktach sprzedaży” – czytamy w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2019” .

Odbiorcy wody mieli niewłaściwie dobrany typ wodomierza albo niewłaściwie dobraną jego średnicę. Zdarzały się też wodomierze niskiej klasy „o wysokim progu rozruchu” oraz urządzenia do pomiaru wody uszkodzone przez odbiorcę. Nie wskazywały one rzeczywistego poboru wody.

Stratom sprzyjały też pobory wody opłacane ryczałtem.

Według informacji ZWiK, sytuacja miała się zmienić, bo w ramach wspomnianego już programu ograniczenia strat wody prowadzony jest stały monitoring pracy sieci. Sprawdzany jest przepływ i ciśnienie wody. Dzięki temu w wielu przypadkach można szybko stwierdzić powstanie awarii na sieci. Wymieniane są wyeksploatowane sieci i przyłącza wodociągowe. Sprawdzane jest też działanie wodomierzy. Kiedy trzeba, są one wymieniane. Skorygowano również średnice i typ wodomierzy, dostosowując je do poszczególnych odbiorców wody. Ograniczaniu strat mają sprzyjać remonty oraz wymiana armatury wodociągowej. Wprowadzono większą kontrolę ściągalności opłat za pobór wody i egzekucję należności.

W ramach racjonalizacji pracy sieci wodociągowych zamontowane zostały urządzenia umożliwiające utrzymanie stałego zakresu ciśnienia wody podawanej z ujęć Wydrzany i Granica ( pomiary ciśnienia , falowniki regulujące pracę pomp i przepustnice regulacyjne ) – czytamy w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2019” - Obniżyło to ilość awarii na magistralach. Zrealizowany został podstawowy zakres systemu ciągłego monitoringu sieci wodociągowej w lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta.

Miasto zostało podzielone na osiem stref . Na granicy stref rozmieszczono terenowe komory pomiarowe z urządzeniami do pomiaru przepływów i ciśnienia. Spółka zakupiła także sprzęt umożliwiający przeprowadzanie doraźnej akustycznej diagnostyki sieci.

ZWiK prowadzi także systematyczną wymianę wodomierzy z jednoczesną weryfikacją ich średnic , przy pomocy specjalnego zestawu pomiarowego – czytamy dalej w wieloletnim planie. - Wprowadzone dotychczas działania pozwoliły na obniżenie strat wody z 21 % do niecałych 15 %

W ramach racjonalizacji pracy sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni wprowadzono bieżące kontrole jakości ścieków trafiających do kanalizacji sanitarnej z zakładów i podmiotów gospodarczych. ZWiK kontroluje i eliminuje nielegalne podłączenia sieci deszczowej do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Sieci kanalizacji sanitarnej sprawdzane są też przy pomocy specjalistycznych kamer. Dzięki temu można ustalić rodzaj i zakres występujących uszkodzeń rurociągów. Na tej podstawie typuje się rurociągi do remontu lub wymiany.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46250/