iswinoujscie.pl • Środa [14.12.2016, 18:01:00] • Świnoujście

Leci z jakimś brudem, czyli… świnoujski wodościek

Leci z jakimś brudem, czyli… świnoujski wodościek

fot. Czytelnik

Powinna być przezroczysta. Dlaczego więc kojarzy się z herbatą, colą czy kawą? W zgadywanki pod hasłem „a co to leci z kranu?” od lat „bawią się” nasi Czytelnicy. Ciekawe informacje na temat jakości naszej wody można wyczytać w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych.

Leci z jakimś brudem do naszej wanny, pralki, zlewów i umywalek – opisuje ciecz z kranu nasza Czytelniczka. I zauważa, że woda tak podłej jakości nie powinna być tak droga.

W zgadywanki pod hasłem „a co to leci z kranu” od lat „bawią się” nasi Czytelnicy.

Słaba herbata? Kawa?- dopytywali się ironicznie mieszkańcy ulicy Matejki.

Na jednym ze zdjęć, które przesłał mieszkaniec naszego miasta można było podziwiać zżółknięte koszulki. Czytelnik zapewniał, że są to żadne stare łachy ale rzeczy… świeżutko wyprane.

Dlaczego z kranu płynie taka brudna ciecz? – pytał.

Tak wygląda wanna po napełnieniu jej wodą, która po spuszczeniu...bo do tego tylko się nadaje...stanowi ściek...!!! – pisał oburzony zarząd wspólnoty przy Placu Słowiańskim 3. – Za ten oto ściek należy się płatność wobec i na rzecz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu. Zarząd Wspólnoty przy Placu Słowiańskim 3 usilnie namawia, aby to ZWiK świnoujski korzystał z tego błota do mycia...i za to błoto płacił...mając świadomość, że rozlicza koszty za wodę...!!!

Określenie „wodościek”, używane w urzędniczej nowomowie przy okazji określania wspólnej ceny za wodę i ścieki, w naszym mieście nabiera dosłownego znaczenia.

Od kilku lat obserwuje się znaczące pogorszenie jakości wody - czytamy o ujęciu wody Granica (które - wraz z ujęciem Wydrzany- obsługuje lewobrzeżną część miasta) w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2019”. Uwagę zwraca nie tylko barwa tej wody, ale i jej zawartość (mangan i żelazo).

Narzuca to konieczność poszukiwania lokalizacji dla nowych studni na terenie zasobowym tego ujęcia wody - czytamy w cytowanym już opracowaniu. - Przeprowadzono badania geofizyczne terenu ujęcia wody Granica i na ich podstawie wytypowano miejsca, gdzie powinny występować zasoby wody głębinowej. Obecnie rozpoczęto procedury dla wykonania dwóch nowych studni. W kolejnych latach będą wykonywane dalsze odwierty umożliwiające pozyskanie wody w ilości zapewniającej pokrycie zatwierdzonych zasobów.

W przypadku ujęcia Wydrzany woda jest pobierana z kilkunastu studni.

Wydajności wszystkich studni łącznie przekraczają zasoby ujęcia , dlatego część studni traktowana jest jako awaryjna a część z nich pracuje naprzemiennie - czytamy w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2019”. - Technologia uzdatniania przewidziana jest na łączną przepustowość 300m3/godzinę. Dla utrzymania możliwości poboru wody surowej na poziomie 300m3/h corocznie wprowadza się do eksploatacji nowe studnie oraz przeprowadza regeneracje studni które utraciły swoją sprawność. Pozwala to także na optymalizację cyklów pracy poszczególnych studni. Jednym z ważniejszych zagadnień dotyczącym tego ujęcia jest odpowiednia eksploatacja studni w odniesieniu do zasolenia wody. Poprzez odpowiednie łączenie i sterowanie wydajnością poszczególnych studni kontroluje się wzrost stężenia chlorków w wodzie.

Także w związku z tym od kilku lat realizowany jest plan ograniczenia poboru wody z tego ujęcia.

Pomimo kontynuowana zasady ograniczania ilości wody pobieranej z ujęcia Wydrzany, ( o 15 % w stosunku do roku 2011 ) badania wody surowej wskazują, że nie następuje istotna zmiana zawartości chlorków w wodzie surowej , jakiej oczekiwano na tym ujęciu poprzez zmniejszenie poboru wody - czytamy dalej w opracowaniu. - W ramach prowadzonego przez ZWiK monitoringu wykonywane są systematyczne badania wody z każdej studni . W poszczególnych studniach stwierdza się dużą rozpiętość zawartości jonu chlorkowego, od około 12 do 787 mg/dm 3 . W miarę możliwości eksploatacyjnych wydajność studni o największej zawartości chlorków jest ograniczana bądź czasowo wyłączane są z ruchu. W wyniku przeprowadzonych badań, podczas opracowania dodatku do dokumentacji hydrogeologicznej, udokumentowano również negatywny wpływ urządzeń melioracyjnych na zasolenie użytkowego poziomu wodonośnego oraz wskazano możliwe działania naprawcze między innymi dyslokację studni ujęcia w kierunku północnym, którą rozpoczęto w tym roku.

Jak podkreślają autorzy opracowania, przy eksploatacji ujęcia Wydrzany główną uwagę należy zwrócić na utrzymanie posiadanych zasobów wodnych ujęcia, poprzez racjonalną eksploatację poszczególnych studni, prowadzenie systematycznej regeneracji studni, dyslokację studni ujęcia w kierunku północnym ( przy wykonywaniu nowych studni). Należy także zaplanować nakłady finansowe na dalszą modernizację i remonty zastosowanych w technologii urządzeń oraz rozbudowę retencji pod przyszłe potrzeby pozyskania dodatkowej ilości wody dla Świnoujścia .

Dla zapewnienia ciągłości pracy ujęcia Granica i ciągłości pracy urządzeń stacji uzdatniania priorytetowym zadaniem inwestycyjnym jest także modernizacja zasilania energetycznego ujęcia po stronie średniego napięcia, która została obecnie rozpoczęta – czytamy w wieloletnim planie.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/46143/