Przyrządzanie świątecznych dań bez wątpienia należy do pracochłonnych. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na wiele godzin, spędzonych w kuchni. Co więcej, są także i tacy, dla których gotowanie jest na tyle dużym wyzwaniem, że nie potrafią mu sprostać. Wszystko to sprawia, że choć nierzadko chcielibyśmy samodzielnie przygotować świąteczne specjały, codzienność brutalnie weryfikuje nasze plany. Jest jednak rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem – catering świąteczny.
Oszczędność czasu i fachowa wiedza
Jedną z zalet korzystania z cateringu świątecznego jest niewątpliwie oszczędność czasu. „Zainteresowanie tego typu usługą z roku na rok rośnie, także wśród indywidualnych odbiorców” – mówi Damian Wiatrak, Managing Director w firmie DELI Catering, która jest krajowym liderem na rynku usług cateringowych w zakresie Kulinariów Eventowych. „Wigilia dla wielu osób jest normalnym dniem pracy, stąd nierzadko pomimo najszczerszych chęci niemożliwe jest wielogodzinne przygotowanie świątecznych dań. Wtedy z pomocą przychodzi catering. Co ważne, zamawiając catering świąteczny nie musimy zamawiać od razu wigilijnej dwunastki. Możemy zdecydować się jedynie na pojedyncze dania, których nie zdążymy sami przygotować” – podkreśla Damian Wiatrak.
Catering to nie tylko ratunek dla zapracowanych. To także wsparcie dla tych wszystkich, którzy czas spędzony w kuchni wolą zamienić na odpoczynek w gronie najbliższych. Stąd warto podkreślić, że jedynym zadaniem zamawiającego jest wybór menu, a tu liczyć możemy na doświadczonych kucharzy, którzy doradzą w selekcji potraw. Warto w tym miejscu dodać, że zamawiając catering świąteczny liczyć możemy nie tylko na wykwintne smaki - komponowane jest bowiem nie tylko same menu, lecz także i świąteczna dekoracja. Stąd doświadczona firma cateringowa pomoże nam także w kwestii kompozycji oraz sposobu podania potraw. Co ciekawe, większego problemu nie będzie stanowić także pomoc w nakryciu do stołu oraz w rozłożeniu zastawy stołowej i sztućców.
Król karp i królowa kapusta
Co najchętniej wybiera polski klient indywidualny ze świątecznej oferty cateringowej? „Oczywiście, dla każdego regionu charakterystyczne są konkretne potrawy. Niemniej wciąż wśród potraw świątecznego cateringu najchętniej wybierany jest karp, pierogi i kapusta z grzybami. Jest to zrozumiałe, albowiem są to dania czasochłonne, wymagające niemałego wysiłku” – mówi Damian Wiatrak. I dodaje: „Pomimo, że wybierane są zazwyczaj tradycyjne wersje świątecznych dań, to jednak jesteśmy otwarci na pomysły klientów. W końcu catering to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą spróbować czegoś innego i nieco poeksperymentować. I tak karpia zastąpić może sandacz w białym winie, a tradycyjne pierogi z kapustą te z farszem z dzika”.
I choć w cateringu świątecznym królują tradycyjne dania, to jednak nierzadko wybierane są one w nowej odsłonie. „Przygotowane posiłki powinny być zawsze podawane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Niedopuszczalnym jest zatem, aby w obliczu nietolerancji glutenu czy laktozy klient mógł liczyć tylko na tradycyjne wersje potraw. Stąd też szanująca się firma cateringowa zadba także i o preferencje osób ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi” – podkreśla Damian Wiatrak.
Zamawiać czas start?
Przy zamawianiu cateringu należy pamiętać, że im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym lepiej. W okresie poprzedzającym święta większość firm cateringowych mierzy się z nadmiarem zleceń, dlatego może się zdarzyć, że odmówią nam przyjęcia usługi - zwłaszcza na kilka dni przed Wigilią. Większy zapas czasu pozwoli nam w spokoju, bez nerwowego spoglądania w kalendarz, ustalić wszystkie szczegóły z dostawcą – wielkość zamówienia, liczbę i rodzaj potraw, jak również ewentualne usługi dodatkowe w postaci odpowiedniej dekoracji lub sposobu podania dań. A zatem, nie pozostaje nic innego, jak... zamawiać, byle nie na ostatnią chwilę. W przeciwnym razie nasz stół świąteczny może świecić pustkami.
Michał Hasik