iswinoujscie.pl • Niedziela [11.12.2016, 18:23:16] • Świnoujście

Mieszkaniec: To co obecnie dzieje się w sferze gospodarki i utylizacji śmieci to cenowa porażka dla mieszkańców

Mieszkaniec: To co obecnie dzieje się w sferze gospodarki i utylizacji śmieci to cenowa porażka dla mieszkańców

fot. iswinoujscie.pl

Nasz Czytelnik uważa, że to co obecnie dzieje się w sferze gospodarki i utylizacji śmieci to skandal. - Najbardziej oczywiście cierpimy my mieszkańcy- opisuje Czytelnik. Mieszkaniec uważa, że system naliczania opłat za śmieci w zależności od zużytej wody to jawna kpina z obywatela i drenaż jego kieszeni.

- Za wodę i ścieki płacę według licznika wszystko dobrze, ale dlaczego nie płacę od ilości objętości lub wagi oddawanych śmieci, tylko płacę w zależności od m3 zużytej wody. W moim przypadku opłaty wyszły ponad 80 złotych przy segregacji odpadów. Bez to ponad 100 złotych. Proszę mi wierzyć oddaję raz w tygodniu worek śmieci 50 litrów niesegregowanych oraz 80 litrów po segregacji co 2 tygodnie. Za taki typowy odbiór śmieci w tej ilości w innych gminach płaci się po 15-30 złotych. Nadmieniam że mam 3 – osobową rodzinę, mieszkam w domku i nie wynajmuję na sezon- czytamy w liście nadesłanym do redakcji.

To jednak nie jedyna kwestia, która denerwuje naszego Czytelnika. Mieszkaniec zwraca także uwagę na koszty wynikające z wywozu gruzu i odpadów budowlanych.

- Następna sprawa to wywóz np. gruzu i odpadów budowlanych, na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że 300 kg na rok na każde gospodarstwo jest bezpłatne, a powyżej tego za każde 100 kg, 30 złotych. Oczywiście nikogo nie interesuje to, że przez 5 lat nie korzystałem z tego przywileju. Euforia uchwalenia ustawy śmieciowej przez sejm opadła może nadszedł czas uderzyć się w pierś i odpuścić trochę mieszkańcom miasta tego haraczu śmieciowego?- pyta mieszkaniec.

Co na to świnoujski magistrat?

- Cena odbioru odpadów komunalnych od osób prywatnych nie może być naliczana od wagi czy objętości śmieci, ponieważ nie zezwala na to przyjęta przez Sejm Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa ta dopuszcza cztery metody naliczania opłaty:od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość; od ilości zużytej wody w danej nieruchomości; od powierzchni lokalu mieszkalnego lub od gospodarstwa domowego. Z uwagi na specyfikę miasta, świnoujscy radni zdecydowali, że najbardziej optymalnym będzie przyjęcie metody naliczania opłaty za odpady komunalne od ilości zużytej wody w danej nieruchomości zamieszkanej- wyjaśnia rzecznik prezydenta miasta, Robert Karelus.

Jaka sprawa wygląda w kwestii odbioru odpadów komunalnych?

- Zgodnie z uchwałą z 23 kwietnia 2015 r. przyjętą przez Radę Miasta Świnoujście, limit darmowego odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych ustalono na 300 kg. rocznie. Warto przypomnieć, że przed wprowadzeniem zamian w sposobie naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych, nie było w ogóle możliwości darmowego oddawania tzw. gruzu, każdy mieszkaniec płacił za odbiór gruzu i odpadów budowlanych pochodzących na przykład z remontu mieszkania- mówi Robert Karelus.

Prezydencki rzecznik przypomina również, że od chwili obowiązywania nowego systemu odbioru odpadów komunalnych, czyli 1 lipca 2013 roku, w przeciwieństwie do innych gmin, w Świnoujściu stawki nie były podwyższane.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/45825/