iswinoujscie.pl • Środa [23.11.2016, 21:02:56] • Świnoujście

Wypijemy Zalew Szczeciński?

Wypijemy Zalew Szczeciński?

fot. Andrzej Ryfczyński

Dostawa wody z Kodrąbka będzie kosztować nawet 50 milionów złotych! Dlatego Zakład Wodociągów i Kanalizacji myśli o innym rozwiązaniu. Są możliwości pozyskania wody do picia z… Zalewu Szczecińskiego. Do końca przyszłego roku swój pomysł ZWiK chce potwierdzić badaniami.

Dziś możemy jeszcze spać spokojnie. Wody w kranie mamy tyle, ile nam potrzeba. Przyszłość wygląda jednak naprawdę bardzo groźnie.

W naszym mieście są dwa niezależne systemy zaopatrzenia w wodę pitną. Dla lewobrzeżnej części jest to zintegrowany system zaopatrzenia w wodę z dwóch ujęć wód podziemnych: Wydrzany i Granica, które mają odrębne stacje uzdatniania wody. Dla zapewnienia ciągłej dostawy wody i odpowiedniej jej retencji stacja uzdatniania wody Granica wyposażona jest w dwa zbiorniki retencyjne wody uzdatnionej o łącznej pojemności 3500 m sześc. Prawobrzeżna część miasta (dzielnice Warszów, Przytór, Ognica i Karsibór) zaopatrywane są z dwóch ujęć wód podziemnych: z ujęcia Wydmy i Odra , z których woda kierowana jest na wspólną stację uzdatniania wody przy ulicy Wrzosowej. System ten posiada dwa zbiorniki retencyjne wody uzdatnionej o łącznej pojemności 1 000 m sześc.

W ubiegłym roku wtłoczono do sieci 2774785 m sześc. wody. To 99,8 % tego, co rok wcześniej.

Obecne zapotrzebowanie miasta na wodę pitną w prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części jest zaspokajane w 100% - czytamy w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2016-2019”. - Przyczynia się do tego także powiększona w 2014 r. w prawobrzeżnej części miasta możliwość retencji wody do 1000 m sześc. Eksploatacja ujęć prowadzona jest zgodnie z ustalonymi zasobami eksploatacyjnymi i pozwoleniami wodnoprawnymi.

Dziś z ujęcia Granica można pobrać maksymalnie 4500 m 3 /d wody, a z Wydrzan - 5500 m 3 /d. Daje to łącznie na lewobrzeżu 10 000 m 3 /d. Jednak w roku 2018 wygasa pozwolenie wodnoprawne na ujęcie Granica. Nowe pozwolenie będzie mogło zostać wydane maksymalnie na 3600 m 3/d dla ujęcia wody „ Granica” , co łącznie z ujęciem Wydrzany umożliwi dla lewobrzeżnej części Świnoujścia pobór wody w wysokości 9100 m 3 /d.

Trzy lata później wygasa pozwolenie na ujęcie Wydrzany i uzyskanie nowego pozwolenie dla tego ujęcia będzie możliwe z ograniczeniem poboru wód dla całego obszaru lewobrzeża do wielkości 7 140 m 3 /d. W tej wielkości są też pobory pozawodociągowe tj : (studnia przy ul. Małachowskiego – 30 m 3 /d, studnia na oczyszczalni ścieków 100 m 3 /d , studnia przy ul. Uzdrowiskowej 100 m 3 /d. Łącznie 230 m 3 /d. Po odjęciu w/w wartości od wielkości całkowitego możliwego poboru otrzymujemy wielkość poboru po roku 2021 jaką możemy pobrać na cele wodociągowe: 7 140 m 3 /d – 230 m 3 /d = 6 910 m 3 /d –wylicza Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Ilość wody jaką będzie można pobierać w kolejnych latach na potrzeby lewobrzeżnej części miasta, wynosić będzie odpowiednio :
- do końca 2018 r. - 10.000 m 3 /d
- lata 2019-2021 - 9.100 m 3 /d
- po 2021 r. - 6.910 m 3 /d

Wody będziemy więc mieli coraz mniej, a Świnoujście się przecież rozbudowuje. Rosną kolejne hotele i apartamentowce. ZWiK już dziś musi myśleć o rosnącym zapotrzebowaniu. Przygotował już więc pewne scenariusze.

I tak do roku 2019 wody powinno nam wystarczyć. Spodziewać się można jej zapasu (+2223 m3/d). Podobnie w latach 2019-2021 (+903). Po roku 2021 może nam jednak brakować 1553 m sześc./d wody pitnej.

W związku z tym należy przewidzieć do tego czasu zrealizowanie inwestycji umożliwiającej dostawę wody na potrzeby Świnoujścia z innego źródła niż ujęcia wód podziemnych na terenie lewobrzeżnej części miasta – czytamy w wieloletnim planie, przygotowanym przez ZWiK . -W latach poprzednich została przeanalizowana możliwość dostawy wody z terenu ujęcia Kodrąbek, opracowana została dokumentacja hydrogeologiczna i w konsekwencji zostały zatwierdzone zasoby dyspozycyjne na potrzeby Świnoujścia z tego ujęcia w ilości 150 m 3 /h tj. 3600 m 3 /d.

W ubiegłym roku opracowano wstępne studium wykonalności przedsięwzięcia. Oszacowano, że inwestycja będzie kosztować aż 44-50 mln złotych.

W związku z tak dużymi kosztami realizacji dostawy wody z ujęcia Kodrąbek analizowane są obecnie możliwości pozyskania wody na potrzeby miasta z Zalewu Szczecińskiego – czytamy w planie. - Zlecona przez ZWiK analiza techniczno- technologiczna wskazuje z dużym prawdopodobieństwem skuteczność uzdatniania wody powierzchniowej z Zalewu Szczecińskiego przez obecnie dostępne technologie, do takiego poziomu aby po zmieszaniu z wodą uzdatnianą na stacji uzdatniania wody Wydrzany uzyskać parametry wody zgodne z obowiązującą normą.

Analiza wskazuje także, że wody z Zalewu Szczecińskiego klasyfikowane są jako wody półsłone a nie słone, co sprawia, że pomysł wydaje się realny finansowo.

ZWiK informuje, że zleci weryfikację zaproponowanej metody uzdatniania i w przypadku potwierdzenia prawidłowości przyjętych założeń i obliczeń wykona dokumentację techniczną budowy ujęcia i technologii uzdatniania. Przewiduje się zakończenie wykonania dokumentacji wraz z badaniami pilotowymi wybranych elementów technologii, do końca 2017 r.

Oprócz tego, niezależnie od wyboru sposobu pozyskania dodatkowej ilości wody na potrzeby Świnoujścia, ZWiK zleci w najbliższym okresie wykonanie dokumentacji technicznej i budowę zbiorników retencyjnych na terenie stacji uzdatniania wody Wydrzany, które umożliwią pokrycie nierównomiernego w ciągu doby rozbioru wody, w szczególności w miesiącach sezonu letniego – czytamy w wieloletnim planie.

Nie przewiduje się natomiast problemów z ilością wody na prawobrzeżu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/45787/