W Świnoujściu tzw. Akcja Zima prowadzona jest w oparciu o umowę zawartą z firmą Remondis, która obejmuje między innymi świadczenie takich usług jak: całoroczne utrzymanie czystości ulic i chodników, opróżnianie ulicznych śmietniczek, obsługę Pchlich Targów, utrzymanie czystości plaży w prawobrzeżnej części miasta.
Zgodnie z zawartą umową zakres świadczonych usług dostosowany jest do faktycznych potrzeb. Rozliczanie następuje po wykonawczo, czyli na podstawie faktycznie zrealizowanych usług. Środki na prowadzenia „Akcji Zima” zabezpieczono w budżecie w oparciu o prognozowany zakres świadczonych usług. Należy pamiętać, że brak opadów śniegu czy mrozu, nie zwalnia Gminy od świadczenia innych usług w zakresie oczyszczania miasta. Zmianie ulega jedynie charakter świadczonych usług, na przykład zamiast odśnieżania, ulice i chodniki oczyszczane są z innych nieczystości, usuwane są skutków wichur itp.
Usuwanie skutków ostatniej poprzedniej zimy kosztowało miasto około 4 mln złotych.
Oprócz wspomnianych już zapasów chlorku sodu, piasku i chlorku magnezu, Remondis ma już przygotowany również odpowiednie sprzęt: 7 pojazdów pługopiaskarek, 1 pojazd z pługiem, 4 ciągniki z posypywarkami i pługami oraz Nilfisk, czyli pojazd z lekkim oprzyrządowaniem (pług, posypywarka).
Uwaga ważne!
Przypominamy, że miasto nie jest odpowiedzialne za uprzątanie śniegu czy błota pośniegowego na terenie całego miasta.
Za posprzątanie chodników przylegających do konkretnych posesji odpowiedzialni są właściciele tychże nieruchomości.
Tak nakazuje Ustawa utrzymanie czystości i porządku w gminach oraz Regulamin utrzymania porządku w mieście.
Za niewywiązywanie się z obowiązku, instytucje i osoby odpowiedzialne mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Służby komunalne gminy sprzątają chodniki, drogi, ścieżki rowerowe,
którymi administruje miasto.
Choć w ostatnim czasie liczba osób bezdomnych przebywających na terenie miasta zdecydowanie spadła, to jednak nadal jest kilkunastu. To osoby, które nie chcą zamieszkać w schronisku dla bezdomnych przy ulicy Portowej. Głównym, jeśli nie jedynym, powodem jest bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, jaki obowiązuje w tej placówce. Od początku października do końca marca, osoby te mogą, nawet będąc pod wpływem alkoholu, skorzystać z ogrzewalni, która funkcjonuje przy schronisku. Obiekt czynny jest przez siedem dni tygodniu w godzinach od 18.00 do 7.00. Znajduje się tam 5 miejsc siedzących. Osoby przebywające w ogrzewalni mają zapewniony jeden ciepły posiłek wieczorem oraz ciepłe napoje. Każdy ma możliwość skorzystania z łazienki, toalety, przebrania się w czystą odzież.
Dla tych, którzy podporządkują się zakazowi spożywania alkoholu, czekają miejsce w schronisku dla osób bezdomnych przy ul. Portowej 10. Oprócz już istniejących 50 miejsca, na okres zimowy placówka jest przygotowana na przyjęcie dodatkowych nawet 40 osób. Podopieczni mają zapewnione nie tylko warunki bytowe, między innymi całodobowe wyżywienie, ale również w razie potrzeby opiekę medyczną.
Telefon stacjonarny do schroniska 91 35 09 541, telefony komórkowe: 512032445 – kierownik schroniska, 512032449 - pracownik socjalny.