iswinoujscie.pl • Sobota [05.11.2016, 12:02:32] • Świnoujście

Jaka przyszłość czeka zachodniopomorskie uzdrowiska? Przeczytaj i dowiedz się szczegółów! Znamy nowe fakty!

Jaka przyszłość czeka zachodniopomorskie uzdrowiska? Przeczytaj i dowiedz się szczegółów! Znamy nowe fakty!

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Jakie są plany Urzędu Marszałkowskiego Województwa w sprawie przyszłości Zachodniopomorskich uzdrowisk? Od dłuższego czasu krążyły w tej sprawie niepotwierdzone informacje. Co gorsza, pogłoski budziły niepokój załogi uzdrowiska w Świnoujściu, która mogła obawiać się skutków ewentualnej prywatyzacji. Obawy budził też pomysł na połączenie w jeden, gospodarczy organizm uzdrowisk w Świnoujściu i Kołobrzegu. Wreszcie Marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się w środę, 2 listopada w Szczecinie z pracownikami uzdrowisk w Kołobrzegu i Świnoujściu, których właścicielem jest Województwo Zachodniopomorskie. Głównym jednak tematem spotkania było podsumowanie dotychczasowych inwestycji i perspektywy rozwoju przedsiębiorstw. Z oficjalnego komunikatu przedstawionego po spotkaniu można wysnuć wniosek, że obecnie nie ma mowy o konsolidacji i prywatyzacji. W perspektywie wielu lat jednak temat nie został definitywnie zamknięty, a funkcjonowanie Uzdrowisk ma być obecnie przedmiotem dogłębnej analizy.

Uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu zostały przejęte przez Samorząd Województwa (skomunalizowane) 4 lata temu. Zarząd Województwa chciał w ten sposób zapobiec planom prywatyzacji firm. – Uznaliśmy, że oba podmioty w dużej mierze stanowią o uzdrowiskowym charakterze Świnoujścia i Kołobrzegu, które są z kolei największymi kurortami w województwie. Żaden podmiot prywatny nie dałby nam gwarancji dłogoterminowego rozwoju uzdrowisk, dlatego wraz z przejęciem rozpoczęliśmy konsekwentne inwestycje w rozwój bazy i poprawę standardu. Do tej pory udało się przeprowadzić inwestycje warte 40 mln zł – powiedział podczas spotkania w Szczecinie marszałek Olgierd Geblewicz.

Wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku i, w dotychczasowej formule oba uzdrowiska uzyskały optymalne warunki rozwoju. Skąd zatem potrzeba rozmowy, narada na szczeblu zarządów spółek przy udziale marszałka? Chodzi o to, że opracowane w chwili przejęcia plany rozwojowe spółek kończą się w przyszłym roku. Dlatego rozpoczęły się intensywne prace nad planami na kolejny okres do roku 2020. - Pracujemy nad tym, aby jak najlepiej wykorzystywać potencjał naszych uzdrowisk. Na rynku widać coraz większą presję ze strony konkurencji. Powstają nowe hotele i ośrodki SPA, które walczą o klientów. Tak naprawdę niewystarczająca liczba łóżek blokuje dalszy rozwój naszych podmiotów. Zależy nam na dalszych, jak najbardziej efektywnych inwestycjach, aby przyciągając kuracjuszy, można było zaplanować wzrost wynagrodzeń, a nawet zatrudnienie nowych pracowników – stwierdził Olgierd Geblewicz.

Skąd natomiast wzięły się spekulacje dotyczące połączenia firm? Na początku września Zarząd Województwa zobowiązał prezesów obu uzdrowisk, by wspólnie poszukali jak najlepszych scenariuszy rozwoju. Na podstawie powstających na ich zlecenie analiz i prezentacji, pojawiły się w mediach doniesienia o rzekomej konsolidacji uzdrowisk, co wprowadziło zrozumiały niepokój wśród pracowników. Dlatego na spotkaniu z załogami marszałek stanowczo zdementował spekulacje na temat przyszłości firm.

– Nie będzie prywatyzacji, partnerstwa publiczno – prywatnego ani połączenia uzdrowisk. Nie ma takich planów ani zamiarów. Samorząd Województwa nadal chce być właścicielem spółek, nic się nie zmieniło od czasu ich przejęcia. Nadal uważamy je za strategiczne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego środowiska lokalnego, ale także ze względu na kształtowanie dobrej marki Pomorza Zachodniego. – zapewnił marszałek.

Obiecał także gruntowną analizę porównawczą obu jednostek, gdy usłyszał o dysproporcjach w zarobkach pracowników. – Dzisiaj poprawiła się sytuacja na rynku pracy, przez co najlepsi, najlepiej wykwalifikowani pracownicy odchodzą do pracodawców, którzy lepiej płacą. Tym bardziej trzeba przyspieszyć działania rozwojowe naszych spółek – uzasadniał Olgierd Geblewicz.

Prezesi uzdrowisk po opracowaniu głównych założeń dalszych planów rozwojowych przedstawią je swoim radom nadzorczym, w których zasiadają także przedstawiciele strony społecznej. Dopiero wtedy dokumenty przedstawione zostaną Zarządowi Województwa. Marszałek zapowiedział kolejne spotkania z załogą po opracowaniu konkretnych założeń co do przyszłości spółek.

Uzdrowisko Kołobrzeg S.A. oraz Uzdrowisko Świnoujście S.A przeszły pod zarząd Województwa Zachodniopomorskiego w grudniu 2012 roku. Skomunalizowanie uzdrowisk wzmocniło atrakcyjność inwestycyjną województwa i jego potencjał turystyczny. Przyniosło także korzyści dla samych uzdrowisk, wynikający m.in. ze zwiększenia możliwość pozyskania źródeł finansowania dla inwestycji. Dzięki temu oba przedsiębiorstwa w latach 2013-2015 zainwestowały prawie 40 mln złotych w poprawę jakości usług lecznictwa. Uzdrowisko Kołobrzeg S.A., z pomocą środków Regionalnego Programy Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 przeprowadziło modernizację Sanatorium Muszelka (termomodernizacja elewacji, remont basenu solankowego i balkonów) oraz modernizację dwóch pięter Sanatorium Perła Bałtyku. Z kolei Uzdrowisko Świnoujście przeprowadziło przebudowę, rozbudowę oraz wyposażenie Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Ogólnoustrojowej ,,Adam i Ewa”, a także Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej ,,Admirał I” wraz z dobudową basenu rehabilitacyjnego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/45486/