iswinoujscie.pl • Środa [26.10.2016, 18:03:17] • zachodniopomorskie

Sprawna ochrona zdrowia na Pomorzu Zachodnim

Zachodniopomorskie drugim regionem w Polsce pod względem sprawności służby zdrowia. Takie wnioski stawia prestiżowy Indeks Sprawności Ochrony Służby Zdrowia 2016 r., przygotowywany przez PricewaterhouseCoopers, do którego odnoszą się m.in. „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”. Raport ocenia m.in. poprawę stanu zdrowia pacjenta, efektywność gospodarki finansowej szpitali a także uwzględnia zdanie pacjenta na temat procesu leczenia. Indeks w sumie obejmuje aż 41 wskaźników, które zdaniem autorów pozwalają na ocenę systemu z punktu widzenia konsumenta.

- Ranking sporządzany przez PwC to w sporej mierze ocena służby zdrowia z punktu widzenia pacjenta. Tym bardziej jest to więc cenny sygnał, że zarówno nasza kadra jak i jej nastawienie do mieszkańców regionu są wysoko oceniane. Nasi pacjenci coraz chętniej korzystają również z badań profilaktycznych. Ranking jest tylko rankingiem, ale akurat tak szczegółowo sporządzony zawiera szereg cennych uwag – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Poprawa stanu zdrowia to główny cel służby zdrowia. Indeks ocenia ten stan poprzez poziom prewencji chorób, zapobieganie niepełnosprawności, zapobieganie zaostrzeniom i zapobieganie zgonom. Z przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers badań wynika, że Zachodniopomorskie charakteryzuje się jednym z najniższych poziomów zachorowań na gruźlicę (13,8 na 100 tys. mieszkańców), wysokim uczestnictwem mieszkańców w badaniach cytologicznych (28,76%) i mammograficznych (49,45%), a także pozycją lidera w hospitalizacji przewlekle chorych na dolne drogi oddechowe (11,42%) i ilości pobrań narządów od zmarłych (31,8 na 1 mln. mieszkańców). Każdy z 17 wskaźników w tej grupie jest odpowiednio punktowany, a suma wskazuje, że poprawa stanu zdrowia jest najbardziej odczuwalna w Świętokrzyskim (174 pkt) i Zachodniopomorskiem (170 pkt.).

Pod względem jakości konsumeckiej opieki zdrowotnej region zajmuje drugie miejsce w Polsce (97 pkt.), tuż za Świętokrzyskim (101 pkt.) i przed Małopolską (96 pkt.). Jakość jest oceniana poprzez ochronę finansów pacjenta, czas oczekiwania, dostępność geograficzną, satysfakcję pacjenta i system jakości. Zachodniopomorskie utrzymuje pozycję lidera pod względem profesjonalizmu i kompetencji lekarzy (ocena 3,90 w skali od 1 do 5) a także podejścia lekarza do pacjenta (ocena 3,83). Warto zauważyć, że na Pomorzu Zachodnim jest jeden z niższych udziału wydatków na służbę zdrowia w przychodach gospodarstwa domowego (2,88%).

Najlepiej ocenianymi województwami w ujęciu całościowym są więc Świętokrzyskie (130 pkt.) a następnie Zachodniopomorskie (125 pkt.) i Lubuskie (121 pkt.).

Na wynik końcowy największy wpływ miała ocena poprawy stanu zdrowia mieszkańców (50%) a następnie gospodarowanie finansami (25%) i ocena jakości opieki (25%). Wskaźniki reprezentują i oceniają pewien wybór wartości i cech pożądanych w systemie ochrony zdrowia. Indeks jest tworzony jako badanie porównawcze pomiędzy województwami, a wskaźniki pozwalają na opisanie bardzo złożonego systemu i uwzględniają punkt widzenia pacjenta, rządu, płatnika czy profesjonalisty medycznego. Ranking jest opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, wypełnianych przez pacjentów ankiet oraz badań prowadzonych przez autorów.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/45343/