iswinoujscie.pl • Czwartek [27.10.2016, 08:14:22] • Świnoujście

Dyrektor ZGM wyjaśnia: Decyzję dotyczące między innymi remontu klatki schodowej podejmowane są nie przez ZGM, a przez ogół właścicieli

Dyrektor ZGM wyjaśnia: Decyzję dotyczące między innymi remontu klatki schodowej podejmowane są nie przez ZGM, a przez ogół właścicieli

fot. Czytelnik

Całkiem niedawno pisaliśmy na temat zdewastowanej klatki schodowej w bloku przy ulicy Norweskiej na Warszowie. Jak widać na zdjęciu klatka jest w opłakanym stanie. Mieszkańcy bloku twierdzili, że nie mogą doprosić się od ZGM-u remontu klatki. Lokatorzy mieli nadzieję, że poruszenie tej sprawy w mediach, coś w tej kwestii zmieni. W odpowiedzi ZGM-u czytamy, że nieruchomość przy ul. Norweskiej 8 w Świnoujściu jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej i decyzje dotyczące, między innymi remontu klatki schodowej, podejmowane są nie przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a przez ogół właścicieli.

- W skład przedmiotowej nieruchomości wchodzi mniej niż osiem lokali mieszkalnych w związku z czym stanowi ona tzw. „małą wspólnotę” ,w której do zarządu nieruchomością wspólną zastosowanie mają odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego – informuje Artur Ćwik z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Z informacji podawanych przez ZGM wynika, że na ostatnim, lipcowym spotkaniu właściciele ustalili potrzeby remontowe części wspólnych budynku oraz kolejność ich wykonywania, a wśród nich znalazł się remont klatki schodowej.

- Zgodnie, jednak z ich wolą, w pierwszej kolejności wykonany zostanie audyt energetyczny, który określi sposób i technologię docieplania budynku. Na jego podstawie wykonana zostanie dokumentacja i kosztorys. Po ich wykonaniu właściciele, w tym również ZGM podejmą dalsze decyzje. Bowiem na nich spoczywał będzie ciężar finansowania tych prac. Ustalono również, że prace wewnątrz budynku wykonane zostaną jednocześnie z dociepleniem. O ile czynności zwykłego zarządu- związane z bieżąca eksploatacją ( np. wywóz nieczystości, pobieranie zaliczek na poczet utrzymania) wymagają zgody większości współwłaścicieli, o tyle przy podejmowaniu czynności przekraczających ten zakres (art. 199 Kodeksu cywilnego) konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli. Ciągła nieobecność współwłaściciela jednego z lokali i brak jednomyślności przy podejmowaniu decyzji niewątpliwie utrudnia działanie wspólnoty. Liczę, jednak, że dobra wola i współpraca członków wspólnoty doprowadzi do wyeliminowania przyczyn uniemożliwiających podejmowanie uchwał oraz przeprowadzenia planowanych prac remontowych, a tym samym polepszenia komfortu zamieszkiwania w przedmiotowej nieruchomości- wyjaśnia dyrektor ZGM-u.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/45338/